Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wiele osób nie ma pewności, kiedy najlepiej wymienić opony letnie na ich zimowe odpowiedniki. Niektórzy uważają, że trzeba dokonać tego już pierwszego dnia zimy, inni z kolei są zdania, że lepiej poczekać z tym zadaniem do pierwszych opadów śniegu.

Opony zimowe najlepiej zmienić wtedy, gdy średnia temperatura na termometrach wynosi około 7 stopni Celsjusza. Wtedy opony letnie tracą swoją naturalną przyczepność, dlatego to idealny moment na zmianę na ich zimowe odpowiedniki.

Wymiana opon zimowych – o czym trzeba pamiętać?

Opony zimowe znacznie różnią się od swoich letnich odpowiedników, głównie składem mieszanki, z jakiej zostały wykonane. Opony zimowe zawierają bowiem o wiele więcej krzemionki, która powoduje, że opona pozostaje bardzo elastyczna nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Po co jednak zmieniać opony letnie na zimowe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – modele zimowe zapewniają o wiele większą przyczepność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a oprócz tego dobrze odprowadzają wodę oraz błoto, jakie powstaje podczas opadów. Rowki w oponach zimowych są znacznie szersze niż w tych letnich, dzięki czemu śnieg oraz błoto bez problemu wypada z opony, nawet jeśli panują skrajnie niekorzystne warunki pogodowe.

Opony zimowe najlepiej założyć, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi około 7 stopni Celsjusza. To idealny moment na to, aby zmienić opony letnie na wersję zimową. Warto pamiętać przy zakładaniu opon zimą, że powinny one mieć bieżnik o wysokości minimalnej wynoszącej 4 mm. Należy zwrócić także uwagę na stan samego bieżnika, ponieważ, jeśli jest za bardzo zużyty, to nie będzie odpowiednio trzymał się nawierzchni pokrytej lodem lub śniegiem. W takim przypadku koniecznie powinniśmy wyposażyć się w nowe opony. Modele zimowe, jeśli oczywiście wszystko z nimi jest w porządku, najlepiej wymieniać po 7–10 latach.

Korzyści wynikających z używania opon zimowych jest bardzo dużo, ale chyba najważniejszą z nich jest zmniejszenie ryzyka poślizgu na drodze – tzw. zimówki mają świetną przyczepność, niestraszny więc jest im śnieg albo lód. Ponadto, guma bieżnika jest w nich o wiele bardziej miękka niż w letnich odpowiednikach, co w połączeniu z większą ilością nacięć lamelkowych daje pełne bezpieczeństwo na drodze.

Bardzo często wiele osób zwleka zbyt długo z wymianą opon letnich na zimowe. To podstawowy błąd – jeżeli temperatura z dnia na dzień staje się coraz niższa, nie ma na co czekać, tylko trzeba jak najszybciej udać się do wulkanizatora bądź mechanika i wymienić komplet opon. Nie warto zwlekać z tym zabiegiem do pierwszych mrozów, ponieważ ryzyko wypadku jest wówczas bardzo duże. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa!

Przy okazji wymiany opon sprawdź: Jak dokręcić koła?

Wymiana opon zimowych – podsumowanie

Trzeba unikać również sytuacji praktykowanych przez niektórych kierowców. Mowa tutaj o zakładaniu dwóch opon zimowych albo na tył, albo na przód pojazdu. Różnica w przyczepności między oponami letnimi a zimowymi jest kolosalna i w przypadku jednoczesnego stosowania dwóch różnych rodzajów opon samochód nie będzie w pełni bezpieczny podczas jazdy po śliskich nawierzchniach.

Reasumując, wymiana opon zimowych jest koniecznym zabiegiem, jeśli mówimy o okresie późnej jesieni. Opony zimowe dzięki swojej specyficznej budowie zapewniają nam należyte bezpieczeństwo na drodze i charakteryzują się znacznie większą przyczepnością niż ich letnie odpowiedniki. Pamiętajmy, aby nie zakładać opon zimowych dopiero po pierwszych opadach śniegu lub nadejściu mrozów – najlepiej zrobić to, gdy temperatura będzie nieznacznie przekraczała 0 stopni Celsjusza.