Luzy zaworowe - regulacja, ustawianie, sprawdzanie

Prawidłowe funkcjonowanie silnika w każdym samochodzie wymaga odpowiedniego luzu zaworowego. Nie może być on ani zbyt duży, ani zbyt mały. Obie te sytuacje mogą bardzo niekorzystnie wpływać na pracę silnika samochodu.

Obecnie produkowane samochody zazwyczaj nie wymagają regulacji luzów zaworowych. Jednak wciąż zdarzają się konstrukcje wymagające okresowego sprawdzania luzów. W przypadku pojazdów kilku- czy kilkunastoletnich regulację luzów zaworowych należy wykonywać we wszystkich praktycznie silnikach.

Luz zaworowy - najważniejsze informacje

Luz zaworowy konieczny jest do tego, aby silnik prawidłowo pracował. Wynika to stąd, że materiały, z których wykonane są poszczególne elementy silnika, charakteryzują się rozszerzalnością cieplną, a także systematycznie się zużywają. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by luz zaworowy miał odpowiednią wartość. Jeśli luz zaworowy jest za mały lub zbyt duży, będzie to niekorzystnie wpływać na trwałość silnika oraz jego prawidłową pracę. Zbyt duży luz zaworowy powoduje metaliczny hałas oraz szybsze zużycie zaworów, krzywek wałka rozrządu, a także dźwigienek. Jeśli natomiast luz jest zbyt mały lub w ogóle go nie ma, może to spowodować niepełne zamykanie zaworu i spadek ciśnienia w komorze spalania. W przypadku, gdy zawory nie stykają się z gniazdami zaworowymi, nie mają się jak ochłodzić, podwyższa się ich temperatura, co z kolei może prowadzić do uszkodzenia – wypalenia grzybka zaworu. Dlatego tak ważne są okresowe sprawdzanie i regulacja luzów zaworowych.

Ile kosztuje regulacja luzów zaworowych?

Regulacja i ustawianie luzu zaworowego w warsztacie to cena około 80–100 zł. W wielu przypadkach możesz je wykonać samodzielnie. Jednak w niektórych modelach regulacja luzów zaworowych jest skomplikowana i aby ją przeprowadzić, konieczna jest fachowa wiedza i specjalistyczne narzędzia, gdyż konieczny jest demontaż wałka rozrządu oraz paska rozrządu.

Regulacja luzów zaworowych - jak ją wykonać? 

W większości obecnie produkowanych samochodów luzy zaworowe są regulowane przez hydrauliczne popychacze. Spośród nowo produkowanych samochodów tylko Honda i Toyota nie stosują hydrauliki regulacji luzów i w przypadku aut tych marek nadal konieczne jest sprawdzenie luzów zaworowych. W przypadku starszych samochodów różnie to wygląda, lecz przyjmuje się uogólnienie, że jeżeli silnik ma cztery zawory na cylinder, to najprawdopodobniej luzy regulowane są hydraulicznie. Wyjątki stanowią niektóre silniki aut Hondy, Toyoty, Nissana i Forda. W przypadku silników z dwoma zaworami na cylinder istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one wymagać regulacji luzów zaworowych. W tym przypadku wyjątkami są auta Volkswagena i Opla, gdyż w silnikach tych marek już od dawna nie ma konieczności regulacji luzów zaworowych.

W większości modeli samochodów, w których regulacja luzów zaworowych jest konieczna, to prosta czynność, do której potrzebne będą:

Regulację luzów zaworowych rozpocznij od ściągnięcia pokrywy zaworów, a następnie możesz już rozpocząć ustawianie luzów zaworowych przy pomocy klucza i śrubokrętu. To, jaka jest wartość luzów zaworowych w danym momencie, sprawdzisz przy użyciu szczelinomierza.

Luzy zaworowe należy zawsze ustawiać na zimnym silniku. Wartości luzów na zaworach wydechowych oraz ssących różnią się wielkością i są zależne od modelu silnika – sprawdź to w książce serwisowej swojego auta. Wbrew pozorom, w niektórych samochodach, które są wyposażone w hydrauliczną regulację również należy okresowo sprawdzać luzy. W takich przypadkach ich regulacja polega na wymianie specjalnych podkładek. Tym jednak zajmują się serwisy – koszt takiej usługi wynosi około 70 zł za jedną podkładkę – trzeba mieć cały zestaw różnych rozmiarów na wymianę.

Regulacja luzów zaworowych - częstotliwość

Częstotliwość, z jaką powinno się wykonywać regulację luzów zaworowych, jest bardzo różna. W jednych modelach samochodów należy ją wykonywać przy każdym przeglądzie, a w innych jedynie przy wymianie paska rozrządu. Rozrzut sięga od 10 tys.km do nawet 100 tys. km. W przypadku silników zasilanych LPG regulację luzów zaworowych trzeba przeprowadzać nawet dwa razy częściej.