Polerowanie szyb samochodowych - czy da się zrobić to ręcznie?

Usuwanie rys z szyby samochodowej nie należy do skomplikowanych czynności. Z powodzeniem można przeprowadzić je samodzielnie, nawet nie dysponując polerką rotacyjną. Warto jednak wiedzieć, że ręczne polerowanie szyb samochodowych jest bardzo czasochłonną pracą, wymagającą na dodatek niezłej kondycji fizycznej.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
taśma malarska,
● płyn do mycia szyb lub woda z detergentem,
● ściereczka z mikrofibry,
● tlenek ceru,
filc polerski,
spryskiwacz z wodą,
● alkohol izopropylowy.

Kiedy potrzebna jest regeneracja szyb samochodowych?

Podczas eksploatacji auta szyby w samochodzie ulegają zarysowaniu. Uszkodzenia powoduje zeskrobywanie lodu zimą, a także brud osadzający się na wycieraczkach oraz na samej szybie. Zarysowania na szkle utrudniają jazdę, szczególnie po zmroku, dlatego po pewnym czasie przydatne okazuje się polerowanie szyb samochodowych.
Cena takiej usługi w profesjonalnych punktach wynosi przeciętnie od 100 do 200 zł i zależy od wielkości szyby, a także jej kondycji. Polerkę można przeprowadzić również samodzielnie.
Najpierw należy przygotować szybę, czyli dobrze ją umyć, używając płynu do szyb czy wody z detergentem oraz ściereczki. Trzeba zrobić to dokładnie, ponieważ pozostawione na szybie drobinki mogą ją porysować podczas polerowania, a efekt naszej pracy okaże się odwrotny do zamierzonego.

Polerka szyb samochodowych w kilku krokach

Renowację szyb samochodowych, a w szczególności polerkę szyby przedniej, której zaniedbanie najbardziej wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa jazdy, zaczynamy od zabezpieczenia uszczelek przez oklejenie ich taśmą malarską. Kolejno przygotowujemy pastę do polerowania, mieszając tlenek ceru z wodą w proporcjach 1:1. Mając umytą szybę, zabezpieczone uszczelki i gotowy preparat do polerowania, przystępujemy do pracy:

  1. Impregnacja filcu polerskiego.
    Przed użyciem należy zaimpregnować filc poprzez lekkie spryskanie go wodą.
  2. Równomierne nałożenie pasty.
    Trzeba uważać, żeby na filcu nie tworzyły się grudki, które mogą porysować szybę. Jeśli zauważysz bryłki tlenku ceru w masie, usuń je.
  3. Pierwsze ruchy.
    Polerowanie powinno się przeprowadzać niewielkimi ruchami okrężnymi, jednocześnie przesuwając się w pionie lub w poziomie. Jeśli widzisz, że podczas polerki filc robi się
    suchy, użyj spryskiwacza z wodą, by zwilżyć delikatnie powierzchnię.
  4. Kiedy nałożyć kolejną porcję pasty?
    Jeśli podczas pracy zauważysz, że filc zaczyna stawiać większy opór, a preparatu na szybie pozostaje mniej, oczyść filc ze starej pasty i nałóż na niego kolejną porcję specyfiku.
  5. Sprawdzanie stanu filcu i pasty.
    Podczas polerowania należy regularnie sprawdzać kondycję filcu oraz usuwać tworzące się grudki, żeby uniknąć porysowania szyby.
  6. Zakończenie polerowania.
    Kiedy wypolerujesz już całą szybę, usuń pastę polerską. Oderwij taśmę od uszczelek i umyj szybę, używając ściereczki. Na koniec odtłuść ją alkoholem izopropylowym.

Polerowanie szyby przedniej ręcznie może zająć ci około dwóch, a nawet trzech godzin, natomiast bocznych – proporcjonalnie mniej. Pamiętaj, żeby do przewidywanego czasu pracy doliczyć przerwy na odpoczynek, którego na pewno będziesz potrzebować. Polerka ręczna to proces czaso- i pracochłonny, który można skrócić, używając narzędzi elektrycznych.

Klucz płasko-oczkowy 15 x 190 mm 09-659
Klucz płasko-oczkowy 15 x 190 mm 09-659
Special Price 9,60 zł Zamiast 12,00 zł