Pranie tapicerki samochodowej myjką parową, na sucho i na mokro

Fotele w naszym samochodzie wymagają czyszczenia i konserwacji. Przeciętny niezawodowy kierowca spędza w aucie od kilkunastu minut do kilku godzin dziennie. Często przewozi w nim dzieci, spożywa posiłki, pije itd. To spore wyzwanie dla samochodowej tapicerki.

Czyszczenie wnętrza samochodu – przydatne akcesoria

Akcesoria, które mogą Ci się przydać w trakcie czyszczenia tapicerki samochodowej, to:

Rodzaje tapicerki stosowanej w samochodach

Jest kilka rodzajów tapicerki samochodowej. To, jakie materiały obiciowe zostały zastosowane, ma duże znaczenie nie tylko w związku z designem auta czy użytkowaniem, lecz także z czyszczeniem czy myciem tapicerki. Wyróżniamy obicia:

  • skórzane (wymagające konserwacji, ale bardzo trwałe i eleganckie),
  • z ekoskóry (łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż skóra naturalna, jednak zwykle mniej trwałe),
  • z alcantary (sztucznego odpowiednika zamszu, delikatne i przyjemne w dotyku),
  • z materiału tekstylnego (najczęściej stosowane).

Technikę czyszczenia tapicerki oraz dobór środków czyszczących należy dobrać do rodzaju zastosowanego w samochodzie obicia.

Pranie tapicerki parą – ekologiczne i efektywne

Jeśli masz myjkę parową, warto jej użyć do usunięcia brudu z tapicerki. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka (są również wersje akumulatorowe, wygodniejsze w samochodzie) i po odczekaniu odpowiedniego czasu można przystąpić do czyszczenia. Przed myciem tapicerkę należy dokładnie odkurzyć. Jeżeli nie masz myjki parowej, to biorąc pod uwagę, ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej tym urządzeniem w profesjonalnym punkcie, być może warto rozważyć zakup własnego urządzenia. Jest to opcja tym bardziej warta wzięcia pod uwagę, że myjką parową nie tylko wyczyścisz tapicerkę auta, lecz także elementy z tworzywa, dywaniki, a nawet szyby. Warto wiedzieć, że myjka parowa przyda się również w domu. Wysokiej jakości urządzenie nie pozostawia zacieków, a umyć można nim niemal wszystko. Nie nadaje się jedynie do powierzchni, które nie mogą mieć kontaktu z wodą (a takich jest naprawdę niewiele) oraz wrażliwych na temperaturę.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie na sucho krok po kroku

Pranie tapicerki samochodowej na sucho, czyli bonetowanie, polega na usunięciu zabrudzeń i
plam z wierzchniej warstwy materiału. Wskazane jest wszędzie tam, gdzie pranie na mokro może zniszczyć strukturę obicia i doprowadzić do rozklejenia czy jakiegokolwiek innego
uszkodzenia. Najczęściej ryzyko dotyczy tzw. boczków i podsufitek. Siedziska, o ile nie są skórzane czy z ekoskóry, zwykle można prać na mokro. Jak przeprowadzić bonetowanie? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w środek odpowiedni do rodzaju tapicerki. Następnie można przejść do czyszczenia, wykonując krok po kroku następujące czynności:

  1. Odkurzenie tapicerki za pomocą odkurzacza.
  2. Spryskanie tapicerki środkiem do czyszczenia.
  3. Czyszczenie za pomocą miękkiej szczotki ręcznej lub nakładanej na wiertarkę czy wkrętarkę.
  4. Zebranie resztek preparatu oraz rozpuszczonego brudu ściereczką z mikrofibry bądź za pomocą odkurzacza.

Mycie tapicerki samochodowej z użyciem środków chemicznych

Proces prania ekstrakcyjnego przeprowadza się podobnie jak bonetowanie, z tą różnicą, że preparaty stosowane przy czyszczeniu na mokro wymagają zwykle użycia wody oraz późniejszego wysuszenia tapicerki. Warto sprawdzić prognozę pogody na nadchodzące dni. Słońce znaczeni ułatwi nam suszenie pojazdu. Każde pranie należy rozpocząć od dokładnego
odkurzenia tkaniny, a następnie użycia środka piorącego zgodnie z instrukcją. W zależności od producenta niektóre preparaty wymagają wcześniejszego zwilżenia tapicerki wodą, inne nie. Jedne rozcieńcza się wodą, inne stosuje w stężeniu. Niezależnie od środka piorącego, do czyszczenia użyć należy miękkiej szczoteczki (ręcznej lub na wiertarkę). Umyty fotel czy kanapę trzeba spłukać, używając wody lub środka chemicznego w zależności od wybranego preparatu. Niektóre środki czyszczące wymagają odkurzenia po wyschnięciu – w ten sposób usuwa się
pozostałości preparatu wraz z brudem.