Regeneracja maglownic - na czym polega?

Przekładnia kierownicza, zwana też maglownicą, przekazuje ruchy kierownicy na koła. To dzięki niej można zmieniać trasę pojazdu oraz skutecznie pokonywać zakręty. Jeśli dojdzie do awarii tego komponentu, kontynuowanie jazdy będzie utrudnione lub niemożliwe.

Regeneracja maglownic jest koniecznością, jeśli chce się korzystać z w pełni sprawnego pojazdu. Warto dowiedzieć się, jak działa ten komponent, a także co robić w sytuacji, gdy wymaga on prac serwisowych.

Kiedy przekładnia kierownicza wymaga wymiany?

Mimo że przekładnie kierownicze często działają przez cały okres eksploatacji pojazdu, w maglownicy mogą pojawić się wycieki, czasami też dochodzi do pęknięcia obudowy. Do znaków, że przekładnia kierownicza wymaga naprawy lub wymiany, jest zaliczana zwiększona lub szarpana siła kierowania, poluzowanie się układu kierowniczego i nadmierny luz.

Przekładnia kierownicza – jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Prosta konstrukcja oznacza, że niewiele elementów może się zepsuć w przekładni kierowniczej. Większość maglownic, nawet tych w najnowocześniejszych samochodach z zaawansowanym elektronicznym układem sterowania, działa w ten sam sposób. 

Kierownica jest przymocowana do wału. Gdy ten się obraca, wprawia w ruch również zębnik, który porusza listwą zębatą. Ten element porusza poprzez drążki kierownicze zwrotnicą koła.

Może się to wydawać dość skomplikowane, dopóki nie zdasz sobie sprawy, że jest tylko kilka ruchomych części. Komponenty te wymagają pewnego luzu, aby nie dochodziło do nadmiernego zużycia, a przekładnia kierownicza nie uginała się pod obciążeniem. Większość maglownic można wyregulować, aby skompensować normalne zużycie.

Najczęściej występujące usterki przekładni kierowniczej

Nieskomplikowana architektura przekładni kierowniczej oznacza, że dość łatwo jest wyodrębnić i zidentyfikować problem, gdy pojawi się usterka. Aby utrzymać tę część w dobrym stanie i korzystać z jej pełnego potencjału, trzeba przede wszystkim zapewnić jej właściwe smarowanie, niezależnie od rodzaju zastosowanej przekładni kierowniczej. 

Oto niektóre z najczęstszych problemów związanych z maglownicami:

  • zbyt duży luz na kole kierownicy;
  • nieliniowa praca podczas wykonywania skrętów w lewo lub prawo, wyraźne szarpnięcia;
  • zwiększony lub zmniejszony opór podczas pracy układu kierowniczego.

To najczęstsze problemy związane z przekładniami kierowniczymi. Czy istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą właścicielowi auta poradzić sobie z tego typu awariami? Na szczęście tak. Na szczęście nie trzeba od razu decydować się na kosztowne rozwiązania, takie jak np. regeneracja maglownicy. Zwykle jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tymi problemami.

Problemy z przekładnią kierowniczą – jak sobie z nimi radzić?

Kiedy pojawia się zbyt duży luz na kole kierownicy, można skasować go zgodnie z instrukcją serwisową pojazdu. Jeśli podczas skrętów odczuwasz nieliniową pracę układu kierowniczego, może to wskazywać na zużycie krzyżaków w kolumnie kierowniczej połączonej z maglownicą. Należy je wymienić lub próbować przesmarować, jeśli posiadają kalamitki. Ostatni rodzaj awarii może wiązać się z koniecznością naprawy wspomagania układu kierowniczego lub wymianą przekładni kierowniczej. 

Regeneracja maglownic – kiedy jest niezbędna?

Niektóre przekładnie kierownicze są stosunkowo łatwe do odbudowy i nie wymagają specjalnych narzędzi, a inne trudniejsze, przez co konieczne jest użycie profesjonalnych akcesoriów. Chociaż przebudowę przekładni kierowniczej można wykonać samodzielnie, powinna to robić wyłącznie osoba mająca odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Istnieje wiele uszczelek i małych części, z którymi musimy się uporać, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek prób naprawy przekładni kierowniczej ze wspomaganiem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją serwisową. Odbudowa powinna odbywać się tylko w czystym środowisku, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować późniejsze uszkodzenia. Jeśli właściciel pojazdu uważa, że nie ma cierpliwości lub umiejętności, aby wykonać tę czynność prawidłowo, lepiej by maglownica została wymieniona. Dobrze jest też zdecydować się na taką usługę jak regeneracja w profesjonalnym warsztacie mechanicznym. 

Niesprawne maglownice – na czym polega ich regeneracja?

Kiedy przekładnia kierownicza przestaje odpowiednio działać, może być konieczna jej naprawa. Jest to zazwyczaj spowodowane takimi objawami jak pojawienie się luzów w układzie kierowniczym, niepokojące dźwięki czy zmieniona praca podczas manewrowania. Renowacja maglownicy opiera się na dokonaniu wymiany uszczelek, zredukowaniu luzów oraz wymianie drążków kierowniczych i ich końcówek. Oprócz tego usuwa się zanieczyszczenia ze wszystkich elementów, szlifuje listwy i montuje nowe tuleje.

Kiedy występują problemy z przekładnią kierowniczą, właściciele pojazdów często się zastanawiają, ile kosztuje regeneracja maglownicy. Oczywiście ostateczna cena zależy od tego, jaki zakład wybierzemy na miejsce naprawy. Zwykle jednak za wykonanie usługi trzeba zapłacić od 500 do 1500 zł.

Klucz płasko-oczkowy 13 x 170 mm 09-657
Klucz płasko-oczkowy 13 x 170 mm 09-657
Special Price 8,00 zł Zamiast 10,00 zł