Renowacja felg - praktyczny poradnik

Felgi to element, który często nadaje samochodowi wyjątkowy charakter i styl. Nawet mała ich modyfikacja – powiększenie rozmiaru, poszerzenie lub zmiana wzoru – może diametralnie zmienić twój pojazd, nadając mu nowe właściwości i upiększając go.

Najczęściej spotykane koła to felgi stalowe i aluminiowe. Z czasem jednak mogą na nich pojawiać się odpryski lub wżery, a lakier zaczyna odpadać. Wówczas konieczna staje się renowacja felg, której przeprowadzenie możesz zlecić w warsztacie albo wykonać samodzielnie. Własnoręczne odnawianie felg nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, lecz także umożliwi przeprowadzenie tego zabiegu według własnego uznania.

Regeneracja felg stalowych 

Jednym ze sposobów na nadanie felgom aluminiowym świeżości jest skorzystanie ze specjalnej gumy w sprayu. Jej działanie można porównać do działania farby do włosów – umożliwia niemal natychmiastową zmianę barwy felgi na dowolny wybrany kolor. Pamiętaj jednak, że utrzymuje się on jedynie przez jakiś czas. Później należy powtórzyć zabieg albo zastosować inną metodę na odnowienie felg stalowych. Guma w sprayu do felg może także zostać wykorzystana do pomalowania innych części samochodu.

Powyższy sposób to jednak rozwiązanie doraźne. Jeśli szukasz długotrwałej metody na odnowienie felg stalowych, powinieneś zaopatrzyć się w takie narzędzia jak:

Kilka godzin przed rozpoczęciem odnawiania felgę dokładnie umyj i wysusz. Zdejmij odważniki z koła (wcześniej zaznacz za pomocą kredy lub korektora miejsca, gdzie znajdują się ciężarki). Później możesz przejść do najbardziej czasochłonnego etapu, czyli czyszczenia felg. W ten sposób należy oczyścić zarówno powierzchnię felgi, jak i ranty, wgłębienia czy otwory. Ze względów bezpieczeństwa czynność tę wykonuj w okularach ochronnych. Następnie dokładnie odpyl felgę, najlepiej przy użyciu sprężonego powietrza. Pamiętaj, aby zabezpieczyć oponę – zaklej taśmą dokładnie miejsca styku z felgą, a całą oponę przykryj papierem. Oklejoną felgę odtłuść benzyną ekstrakcyjną, a gdy ta odparuje, powierzchnię przetrzyj ściereczką antystatyczną. Nałóż trzy cienkie warstwy podkładu – każdą kolejną po wyschnięciu poprzedniej. Kiedy podkład wyschnie, całość należy zmatowić włókniną ścierną i ponownie odtłuścić. Następnie powinieneś nałożyć dwie cienkie warstwy farby (kolejną warstwę dopiero po wyschnięciu wcześniejszej). Gdy farba całkowicie wyschnie, załóż z powrotem odważniki.

Regeneracja felg aluminiowych

Powyższy sposób na odnowienie felg stalowych możesz także zastosować w przypadku ich aluminiowych odpowiedników. To najszybszy sposób na regenerację tych elementów. W ten sposób spersonalizujesz felgę, aby idealnie pasowała do twojego samochodu.

Inny sposób na odnawianie alufelg to polerowanie rantów. Sprawdzi się w szczególności w przypadku felg z pokaźnym rantem, modeli skręcanych oraz tych dla miłośników klimatu retro. Zabieg pozwoli na utrzymanie ich zewnętrznej części w dobrej kondycji. Jeśli masz felgi skręcane, najpierw je rozkręć, a w przypadku nierozkręcanych modeli po prostu zabezpiecz powierzchnię ramion taśmą malarską. Usuń też lakier, jaki może znajdować się na rancie. Następnym krokiem jest szlifowanie rantu za pomocą papierów ściernych o gradacjach 500–3000. Po wyszlifowaniu tego elementu możesz sięgnąć po maszyny polerskie. Użyj np. szyszki polerskiej do wiertarki lub wiertarko-wkrętarki i past do polerowania metalu. Etap ten zakończ, używając past do metalu i mikrofibry.

Renowacja felg aluminiowych to także szkiełkowanie alufelg. Odnawianie ich w ten sposób polega na krzemowym wygładzeniu powierzchni w celu uzyskania równomiernego, eleganckiego połysku. Alufelga szkiełkowana nie wymaga malowania, a jej największą ozdobą jest czyste, odkryte, połyskujące aluminium.

Hydrografika stanowi kolejny sposób na renowację alufelg. To tworzenie grafiki na feldze i polega na nałożeniu na nią wzoru na folii hydrograficznej. Odnawianie alufelg dzięki hydrografice musi zostać wykonane przez zakłady, które się w tym specjalizują.