Samodzielna wymiana pompy paliwa - szybka, łatwa i tania naprawa

Pompa paliwa to niezbędny element każdego samochodu spalinowego. Jej zadaniem jest tłoczenie paliwa dostarczanego ze zbiornika do układu wtryskowego. Nieprawidłowo działająca lub uszkodzona pompa paliwowa powinna być jak najszybciej wymieniona na sprawny egzemplarz.

Jaki jest koszt wymiany pompy paliwa? Czy można tę czynność wykonać samemu, czy lepiej zgłosić się do mechanika? Ile trwa wymiana pompy paliwowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poradniku poniżej.

Niezbędne narzędzia:

  • sprawna pompa paliwa.

Niekiedy przydaje się również niewielki młotek do podważenia zabezpieczenia wejścia do zbiornika.

Dlaczego pompa paliwa musi być sprawna?

Właściwe działanie pompy paliwowej to warunek konieczny poprawnej pracy układu zasilania silnika paliwem. Jeśli parametry jej pracy są nieodpowiednie (zwłaszcza gdy ciśnienie paliwa jest nieprawidłowe), proces wytwarzania mieszanki paliwowo-powietrznej zostaje zakłócony. W konsekwencji zakłóca to również pracę samego silnika samochodu. Pompa powinna pracować tak, żeby w trybie ciągłym, niezależnie od warunków eksploatacyjnych auta, dostarczać wtryskiwaczom paliwo. Najczęściej, kiedy ten element nie działa prawidłowo, można zaobserwować spadki mocy przy jednoczesnym wzroście obciążenia silnika albo przerwanie jego pracy bez możliwości ponownego uruchomienia. Do najważniejszych parametrów pracy pompy paliwa zalicza się ciśnienie tłoczenia oraz ilość przepompowanego paliwa wyrażana w l/h.

Wymiana pompy paliwa krok po kroku

Zanim przystąpisz do wymiany pompy paliwa, musisz ją zlokalizować. Najczęściej dostęp do niej uzyskuje się po odchyleniu lub demontażu siedziska tylnej kanapy (lub jednej z części tylnej kanapy). Kiedy już dotrzesz do pompy, możesz przystąpić do jej demontażu i wymiany. W tym celu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Odłącz akumulator, by w razie jakiegokolwiek zwarcia nie doszło do zapłonu oparów paliwa.
  2. Zdejmij osłonę i odepnij kostkę (zasilanie elektryczne) pompy paliwa.
  3. Ostrożnie odłącz przewody paliwowe. Duże ciśnienie może spowodować gwałtowny wypływ paliwa z rurek.
  4. Odbezpiecz pompę – najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest nakręcany plastikowy pierścień wielkości kosza pompy paliwa.
  5. Wyjmij kosz pompy paliwa – czasami wymaga to nieco wysiłku, ponieważ w zbiorniku znajduje się pływak i sitko, które „lubią” się zahaczyć o krawędzie zbiornika paliwa;
    uważaj, by nie wygiąć ramienia pływaka. Spowoduje to błędne odczyty stanu paliwa w zbiorniku. Nie należy szarpać, tylko delikatnie wyjmować ten element, poruszając nim, żeby się odczepił.
  6. W wyciągniętym ze zbiornika paliwa koszu znajduje się właściwa pompa paliwa; by do niej dotrzeć, musisz rozebrać kosz, najczęściej jest to seria zatrzasków, ale producenci
    samochodów stosują różne rozwiązania, dlatego w przypadku każdego modelu i rocznika trzeba samodzielnie sprawdzić, jak zdemontować obudowę. Zwykle nie jest to jednak skomplikowane.
  7. Po wyjęciu pompy z obudowy trzeba odpiąć kostkę prądową.
  8. Wepnij kostkę w nową pompę i umieść całość w gnieździe.
  9. Następnie umieść pompę w obudowie.
  10. Kolejno wsadź pompę na odpowiednie miejsce w zbiorniku, zamknij zabezpieczenie, załóż wężyki paliwowe (musisz pamiętać o podpięciu wężyka do właściwego złącza)
    oraz wepnij kostkę prądową.

Wymiana pompy paliwa nie jest skomplikowanym procesem ani nie wymaga specjalnych umiejętności. Ważne jest jednak dokładne ustalenie, w jaki sposób zdjąć obudowę w przypadku danego modelu auta.

Samodzielna wymiana pompy paliwa - ile zaoszczędzisz?

Cena usługi wymiany pompy paliwa nie jest specjalnie wygórowana i zaczyna się już od 100 zł. Oczywiście całkowity koszt przedsięwzięcia zazwyczaj okazuje się dużo wyższy. Odpowiada za to głównie cena samej części, która wynosi co najmniej 500 zł. Samodzielna wymiana pompy ma jeszcze inną zaletę poza oszczędnością na „robociźnie” – sama czynność trwa stosunkowo krótko i nie jest skomplikowana, a samochodu nie trzeba odstawiać do warsztatu i w ten sposób tracić sporo czasu. Jeśli usterka pompy nie pozwala na uruchomienie silnika, wymieniając ten element samodzielnie, oszczędzisz również na kosztach transportu auta do mechanika.