Skuteczne mycie felg - jakiego preparatu użyć i jak przeprowadzić czyszczenie?

Mycie felg to czynność, którą można przeprowadzić samodzielnie w warunkach garażowych. Potrzebny jest do tego tylko odpowiedni preparat, kilka prostych akcesoriów, dobre chęci i odrobina wolnego czasu.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wyczyszczenie felg, najważniejszą kwestią będzie dobór odpowiedniego środka. Czynności, które wykonujemy przy myciu zarówno alufelg, jak i felg stalowych, przebiegają tak samo.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Czym wyczyścić alufelgi i felgi stalowe?

Do czyszczenia felg stalowych oraz aluminiowych można użyć zwykłej wody i detergentu, jeśli dbamy o nasze koła, myjemy je regularnie i nie uległy nadmiernemu zabrudzeniu. Oczywiście woda nie zawsze wystarcza. Jeśli chcemy, żeby nasze felgi wyglądały jak nowe, musimy użyć specjalnego środka dobranego zarówno do materiału, z jakiego wykonano te elementy, jak i stopnia ich zabrudzenia.

Decydując się na samodzielne czyszczenie felg, mamy do wyboru trzy rodzaje preparatów. Dwa z nich są dosyć łagodne, choć wymagają trochę czasu, trzeci zaś to produkt agresywny, ale ekspresowy. Pierwszą grupę środków do mycia felg stanowią preparaty o neutralnym pH, kolejną nieco mniej łagodne o alkalicznym pH (większym niż 7), z kolei trzecia grupa to mocne kwasy.

Czyszczenie felg stalowych i aluminiowych środkiem o neutralnym pH

Odpowiednio dobrany środek o neutralnym pH aplikujemy za pomocą spryskiwacza. Nie trzeba stosować go dużo, musi jednak pokryć całą felgę wraz z wszystkimi trudno dostępnymi miejscami. Po aplikacji powinno się odczekać tyle czasu, ile wskazuje producent – najczęściej 1–2 min.

Teraz można zabrać się za pędzelkowanie. Wystarczy przecierać pędzelkiem po feldze, szczególny nacisk kładąc na trudno dostępne dla chemii miejsca. Aby spłukać środek, należy użyć wody – skorzystajmy z węża lub ręcznego spryskiwacza. Jeśli po zastosowaniu środka felga jest czysta, możemy zakończyć pracę. Jeśli jednak pozostał na niej np. pył hamulcowy w postaci licznych kropek, oznacza to, że musimy sięgnąć po mocniejszy preparat.

Mycie felg aluminiowych i stalowych środkiem alkalicznym

Jeżeli mycie felg preparatem o neutralnym pH nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, należy użyć silniejszego środka, czyli produktu alkalicznego. Pamiętajmy jednak o dokładnym spłukaniu poprzedniego środka.

Alkaliczny preparat przelewamy ze zbiorczego opakowania do małego pojemnika (np. plastikowego kubeczka). Nakładamy go na felgę za pomocą pędzelka, zwłaszcza na fragmenty, gdzie jest widoczny pył hamulcowy lub z którymi nie poradziła sobie łagodniejsza chemia. Po nałożeniu preparatu alkalicznego należy odczekać, aż wejdzie on w reakcję z powierzchnią felgi (nie przekraczając czasu podanego na opakowaniu!), a następnie rozpocząć pędzelkowanie. Po dokładnym rozprowadzeniu środka i dotarciu we wszystkie zakamarki warto przetrzeć felgę szmatką, aby zebrać wszystkie resztki czy brudy. Na koniec należy spłukać ją wodą.

Czym umyć felgi aluminiowe i stalowe, jeśli łagodne środki zawiodły?

Jeśli mimo naszych wysiłków mycie alufelg lub felg aluminiowych nie powiodło się, trzeba sięgnąć po kwas. Pamiętajmy jednak, że to ostateczność, ponieważ kiedy stosujemy tak silny środek, istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki tych elementów. Z tego powodu, zanim przystąpimy do czyszczenia felgi silnym preparatem, warto przeprowadzić próbę w mało widocznym miejscu. Jeśli nic złego się nie dzieje, możemy przystąpić do pracy.

Środek kwasowy najlepiej zastosować punktowo, czyli wyłącznie tam, gdzie poprzednie preparaty nie zadziałały. Korzystając z tego rodzaju preparatu, w pewnym momencie możemy zauważyć „dym” wydobywający się z naszej felgi. To znak, że środek działa i rozpuszcza uporczywy brud. Używając kwasu, pamiętajmy o zabezpieczeniu rąk rękawicami. Dobrym pomysłem jest również włożenie okularów ochronnych. Maska uchroni nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi oparami.