Smarowanie łańcucha motocyklowego - jak, kiedy i czego użyć?

Łańcuch motocyklowy to jedno z rozwiązań powszechnie stosowanych w motocyklach, zwłaszcza w ścigaczach oraz crossach. Spotyka się go również w jednośladach sportowo- turystycznych oraz mniejszych motocyklach o pojemności silnika 125 lub 250 cc, a nawet w lekkich quadach.

W przeciwieństwie do paska, łańcuch wymaga regularnego smarowania. Może to być realizowane automatycznie za pomocą tzw. olejarek, jednak często również smaruje się ręcznie. Powinno się to robić średnio co 300–400 przejechanych kilometrów, jednak jeżdżąc w trudnych warunkach, warto zwiększyć częstotliwość smarowań. Analogicznie, jeśli pokonujesz kilkaset kilometrów autostradą, możesz smarować łańcuch nieco rzadziej.
Jeśli twój jednoślad nie jest wyposażony w automatyczny system smarowania łańcucha, musisz co jakiś czas odpowiednio przygotować ten element do jazdy. Nałożenie smaru stanowi jedynie jedną z trzech czynności, które trzeba wykonać podczas kontroli. Jeśli stwierdzisz luz lub zbyt mocny naciąg, wyreguluj łańcuch. Wyczyść go starannie, a następnie nałóż smar.

Lista narzędzi:

Czyszczenie i smarowanie łańcucha motocyklowego – zacznij od kontroli naciągu.

O układ napędowy motocykla, podobnie jak o każdy inny system w jednośladzie, trzeba właściwie zadbać. Przede wszystkim powinno się go regularnie kontrolować. Jeśli nasz motocykl został wyposażony w łańcuch, należy sprawdzać jego naciąg. Niewskazany jest zarówno zbyt duży luz, jak i zbyt mocne napięcie. Łańcuch, który jest naciągnięty za mocno, może prowadzić do szybszego zużycia łożyska wałka zdawczego, a w skrajnych przypadkach nawet do zerwania. Zerwanie go podczas jazdy niesie ze sobą zagrożenie zdrowia i życia nie tylko motocyklisty, lecz także innych uczestników ruchu. Poza kontrolą naciągu oraz jego regulacją, która w zależności od modelu motocykla może się opierać na regulacji śrubą lub mimośrodem, należy również zadbać o czystość i dobry smar do łańcucha motocyklowego.

Jaki smar do łańcucha motocyklowego wybrać?

Po sprawdzeniu naciągu i ewentualnej regulacji sprawdź stan czystości łańcucha. Smarowanie brudnego nie przyniesie żadnych korzyści, zanim więc weźmiesz do rąk odpowiedni preparat, starannie wyczyść ten element.
Przed przystąpieniem do tej czynności warto zasłonić koło szmatką lub kawałkiem kartonu, by stary, a później także nowy smar nie dostał się na oponę. W tym celu spryskaj dokładnie łańcuch specjalnym płynem, a następnie wyczyść delikatną szczoteczką. „Odklejony” w ten sposób brud warto spłukać wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Po wysuszeniu tego elementu można użyć specjalnego preparatu do smarowania łańcucha motocyklowego. Specjaliści polecają smar w sprayu, rozpylany pod ciśnieniem. Możesz nim w prosty sposób dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.

Jak smarować łańcuch motocyklowy? Procedura krok po kroku

Kiedy upewnisz się, że łańcuch w twoim motocyklu jest już właściwie naciągnięty i czysty, możesz przystąpić do smarowania.
Oto cała procedura krok po kroku.

  1. Zadbaj, żeby motocykl był ustawiony w dobrze oświetlonym miejscu, zabezpieczonym przed ewentualnymi opadami deszczu w pochmurny dzień.
  2. Zasłoń koło przed smarem. Spryskaj wewnętrzną stronę łańcucha na całej jego długości preparatem do smarowania szczególnie powierzchnie styku z tylną zębatką. W ten sposób ograniczysz tarcie podczas pracy tych elementów.
  3. Po przesmarowaniu łańcucha na całej jego długości należy kilkukrotnie obrócić tylnym kołem. Dzięki temu smar zostanie dobrze rozprowadzony zarówno po tylnej, jak i przedniej zębatce.

Po zakończeniu smarowania warto odczekać około godziny, zanim wybierzesz się w drogę swoim motocyklem. Preparat powinien nieco „związać”, bo jeśli jest świeżo nałożony, podczas ruchu pojazdu może mocno zabrudzić felgę, oponę, a także inne elementy znajdujące się w sąsiedztwie koła napędowego.