Wyciek ze skrzyni biegów - co robić?

Wyciek ze skrzyni biegów może być niebezpieczny nie tylko dla działania samej jednostki napędzającej, lecz także środowiska. Dlatego warto się dowiedzieć, co robić, kiedy pojawią się plamy. Sprawdźmy również, czym spowodowane są wycieki ze skrzyni biegów.

Szybka i prawidłowa reakcja jest niezbędna, jeżeli doszło do wycieku ze skrzyni biegów. Każdy, kto ma samochód, powinien wiedzieć, jak się zachować w sytuacji, gdy zauważymy plamy oleju. Co robić, jeśli pojawi się zagrożenie związane z wyciekiem ze skrzyni biegów?

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

  • olej.

Wyciek ze skrzyni biegów – co robić?

Wyciek oleju ze skrzyni biegów może się wiązać z kosztownymi naprawami. Jednak to, czy usterka rzeczywiście wymaga pomocy specjalisty i dużych nakładów finansowych, zależy głównie od tego, co jest uszkodzone lub nieszczelne. Wyciek oleju ze skrzyni biegów nie musi od razu skutkować groźnymi awariami. Warto jednak zwrócić uwagę na pierwsze sygnały. To ważne, jeśli bowiem dojdzie do uszkodzenia, rzeczywiście stanie się to poważnym problemem.

Wyciek oleju ze skrzyni biegów automatycznej – najczęstsze powody

Jedną z najczęściej występujących przyczyn wycieku oleju z automatycznej skrzyni biegów są nieszczelności w jej układzie chłodzenia. Zazwyczaj stanowi to skutek wibracji pojazdu i mechanicznych uszkodzeń przewodów prowadzących do chłodnicy skrzyni biegów. Tego typu zjawisko jest niepożądane, ponieważ może skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw. 

Wyciek oleju ze skrzyni automatycznej – jak rozpoznać, że płyn cieknie akurat z tego elementu?

Warto jednak zauważyć, że plama pod pojazdem nie zawsze musi oznaczać, że nastąpił wyciek oleju z automatycznej skrzyni biegów. Czasem jest to np. olej przekładniowy, hydrauliczny ze wspomagania układu kierowniczego, płyn hamulcowy, chłodniczy lub paliwo. Dlatego niezwykle ważnym aspektem naprawy jakiejkolwiek usterki, zwłaszcza takiej jak wyciek ze skrzyni biegów, jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny. Jak rozpoznać, z jakim przypadkiem ma się do czynienia? Warto zwrócić uwagę na kolor wyciekającego oleju, choć w dzisiejszych czasach nie będzie to tak jednoznaczne, jak w skrzyniach starszego typu:

  • olej silnikowy ma czarną barwę i nieprzyjemny zapach;
  • olej z automatycznej skrzyni biegów ma najczęściej kolor czerwony, ale jest też np. przezroczysty lub niebieski;
  • olej z manualnej skrzyni biegów ma zazwyczaj żółty odcień.

Uwaga! Jeśli skrzynia automatyczna jest zintegrowana z dyferencjałem, tak jak ma to miejsce w samochodach z napędem na przód lub na wszystkie koła (np. Subaru), to warto wiedzieć, że posiada on swój osobny olej, który ma zastosowanie w skrzyniach manualnych.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku, gdy pojawi się wyciek oleju – niezależnie od tego, czy jego źródłem jest skrzynia biegów, czy inne komponenty – obowiązkiem właściciela pojazdu jest oczyszczenie zalanej powierzchni. Oprócz tego należy niezwłocznie udać się do najbliższego serwisu. W przeciwnym razie jazda może skutkować poważnymi awariami jednostki napędowej i kosztowną naprawą.

Wyciek oleju ze skrzyni biegów – sygnały, na które należy zwrócić uwagę

Wyciek oleju nie pojawia się nagle. Łatwo go zauważyć, ponieważ po uruchomieniu pojazdu i odjechaniu z miejsca parkingowego można zauważyć charakterystyczną plamę. Inne sygnały to nadnaturalne ślizganie się skrzyni biegów oraz tendencja do przegrzewania układu. Samochody ze skrzynią automatyczną zazwyczaj posiadają kontrolkę ostrzegającą o nadmiernej temperaturze skrzyni. 

Wyciek oleju ze skrzyni biegów – co robić?

W przypadku zdiagnozowania wycieku bezpośrednio z obudowy skrzyni biegów jedynym realnym rozwiązaniem jest demontaż elementu i oddanie do serwisu zajmującego się regeneracją skrzyń automatycznych. Jeśli wyciek pojawił się na chłodnicy oleju lub prowadzących do niej przewodach, to sprawa jest dużo prostsza i problem ten zostanie rozwiązany w każdym warsztacie samochodowym.

Wyciek ze skrzyni biegów – ważne kwestie dotyczące wymiany

Jeśli wyciek pojawił się z uszczelniacza półosi, konieczna będzie jego wymiana, gdyż olej wyciekający na półoś podczas ruchu jest rozchlapywany po podwoziu pojazdu i podłożu. Może to spowodować np. pojawienie się nieprzyjemnego zapachu spalenizny, jeśli półoś rozchlapie nam olej w okolice rozgrzanego katalizatora w układzie wydechowym. Olej wyciekający z tego miejsca nie będzie jednak olejem do skrzyń automatycznych, lecz olejem przekładniowym stosowanym w skrzyniach manualnych.

Jak reagować na wyciek z automatycznej skrzyni biegów?

Jeśli wyciek jest dość duży, a oleju pozostaje zbyt mało lub szybko ubywa go po dolaniu, należy wezwać pomoc drogową, która dostarczy nasz pojazd do serwisu samochodowego. Samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów nie wolno holować, jeśli nie jest to określone wyraźnie w instrukcji pojazdu, grozi to uszkodzeniem skrzyni biegów.

Przy minimalnym wycieku lub lekkim zapoceniu należy sprawdzić poziom oleju w skrzyni automatycznej bagnetem na odpalonym silniku. Jeśli mieści się w normie lub po dolaniu poziom utrzymuje się na właściwym poziomie, to możemy udać się na diagnozę do mechanika lub sami sprawdzić, co się dzieje. 

Jeśli wyciek pojawia się w okolicy miski olejowej naszej skrzyni, to w niektórych przypadkach możemy sami pokusić się o naprawę. Przed przystąpieniem do czynności należy sprawdzić, czy producent przewiduje taką możliwość. W wielu przypadkach jest do tego potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jeżeli jednak posiadamy automat starszego typu, to bardzo często wystarczy spuścić olej, zdjąć miskę, gdyż pod nią również znajduje się filtr oleju, który warto przy tej operacji wymienić. Następnie oczyszczamy powierzchnię styku miski z obudową skrzyni i składamy na nowej uszczelce lub silikonie, w zależności od zaleceń producenta. Jeśli używaliśmy uszczelki, możemy wlać olej, jeśli zaś nałożony był silikon, to należy odczekać chwilę, zgodnie ze wskazówką zamieszczoną na opakowaniu, i następnie wlać olej. Poziom oleju w skrzyni sprawdzamy przy odpalonym silniku.

Wyciek z innego miejsca obudowy skrzyni będziemy musieli skonsultować z serwisem samochodowym.