Wymiana filtra kabinowego - jak to zrobić i kiedy?

Wielu kierowców często lekceważy sprawę filtra przeciwpyłkowego. Jego odpowiednie działanie jest jednak niezwykle istotne dla naszego samochodu. Jeżeli filtr kabinowy będzie zanieczyszczony, to do auta mogą przedostawać się brzydkie zapachy, a tego każdy z nas wolałby uniknąć.

Filtr kabinowy – co warto o nim wiedzieć?

Głównym zadaniem filtra kabinowego jest skutecznie oczyszczanie powietrza, które dociera do wnętrza pojazdu, np. po włączeniu klimatyzacji. To właśnie filtr przeciwpyłkowy w skuteczny sposób rozprawia się z pyłkami roślin, kurzem, dymem, a także zarodnikami, które unoszą się nad drogą w czasie jazdy. Filtr kabinowy trzeba jednak regularnie wymieniać – najlepiej raz na rok lub co 15 tysięcy kilometrów. Tylko wtedy będzie mógł skutecznie spełniać swoją funkcję.

Przy okazji wymiany zanieczyszczonego filtra warto również pomyśleć o odgrzybianiu klimatyzacji. Większość producentów filtrów kabinowych zamieszcza instrukcję, w jaki sposób należy je wymieniać. Filtr zazwyczaj umieszczany jest między kabiną a komorą silnika, bez problemu więc znajdziemy go pod deską rozdzielczą. Wymiana filtra nie jest zbyt skomplikowanym procesem, dlatego każdy powinien sobie poradzić z tym zadaniem, mając do dyspozycji wkrętaki i szczypce. Pomóc może także latarka, aby oświetlić sobie miejsce pracy. Co prawda w przypadku niektórych modeli bywa to nieco trudniejsze, jednak wtedy zawsze możemy poprosić o pomoc mechanika.

Wymiana filtra kabinowego – jak i kiedy to zrobić?

Warto pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego, bo to właśnie dzięki niemu będziemy w stanie uniknąć przegrzania silnika dmuchawy. Szybkość zapychania się filtra jest uzależniona od eksploatacji samochodu oraz tego, w jakich warunkach zazwyczaj jeździmy. Przy wyborze nowego urządzenia warto rozważyć zakup oryginalnych materiałów. Zamienniki nie są zbyt odporne na wilgoć i o wiele szybciej się zapychają. Chociaż zakup ten na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej ekonomiczny, co kilka tysięcy kilometrów będziesz musiał wymieniać go na nowy. Po zliczeniu wszystkich kosztów łatwo dojść do wniosku, że lepiej zainwestować w droższe, ale oryginalne materiały, aby mieć spokój przez dłuższy czas.

Przed przystąpieniem do wymiany filtra należy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia. Musimy mieć przy sobie takie przyrządy jak śrubokręt krzyżakowy i płaski, klucze impulsowe oraz klucze nasadowe. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta, aby cały proces nie zajął więcej niż 15–20 minut.

Filtr kabinowy z węglem aktywnym

Filtr z węglem aktywnym jest podobnej wielkości co standardowy model kabinowy, jednak znacznie różni się właściwościami. Zastosowanie węgla aktywnego w tego rodzaju filtrze pozwala bowiem również na zatrzymywanie takich szkodliwych gazów jak np. ozon. Różnica w cenie między modelem standardowym a tym z węglem aktywnym jest niewielka, dlatego warto zainwestować w nieco droższy rodzaj filtra.

Dowiedz się też: Jak wymienić płyn chłodniczy?

Filtr kabinowy – podsumowanie

Regularna wymiana filtra kabinowego jest niezwykle istotna. To właśnie on bowiem odpowiada za skuteczne oczyszczanie powietrza podczas jazdy samochodem. Pamiętaj o regularnym kontrolowaniu jego stanu, bo jeśli zaniedbasz tę kwestię, możesz narazić się na wiele przykrych konsekwencji, takich jak np. przegrzanie silnika dmuchawy.

Klucz płasko-oczkowy 27 x 310 mm 09-671
Klucz płasko-oczkowy 27 x 310 mm 09-671
Special Price 27,20 zł Zamiast 34,00 zł