Aster chiński - odmiany, wymagania, pielęgnacja

Aster chiński to roślina wyróżniająca się bogactwem odmian i pięknym kwitnieniem późnym latem. Uprawiana jest na rabatach, obwódkach, w donicach i pojemnikach balkonowych. Aster chiński doskonale nadaje się też na kwiat cięty. Podpowiadamy, jak go pielęgnować w swoim ogrodzie.

Aster chiński spotykany jest w wielu odmianach. Do najpopularniejszych należą aster chiński karłowy, igiełkowy lub książęcy. Każda z odmian dobrze prezentuje się wraz z innymi roślinami, które zakwitają późnym latem. Najlepszym towarzystwem dla astra chińskiego będą dalie, liliowce, aksamitki i szałwie błyszczące.

Lista potrzebnych produktów:

Aster chiński – charakterystyka i odmiany

Aster chiński jest rośliną jednoroczną należącą do rodziny astrowatych. Jego nowa nazwa polska to gwiazdosz, ponieważ z prawdziwymi astrami (marcinkami) nie jest spokrewniony. Pochodzi z rejonów Chin i Japonii, jednak wiele jego odmian z powodzeniem uprawia się w Europie, także w Polsce. Aster charakteryzuje się wzniesionym pokrojem o pędach pokrytych drobnymi włoskami. Z pędów wyrastają zielone liście o nieco owalnym kształcie. Roślina kwitnie od końca lipca do października. Zależnie od odmiany jej kwiaty tworzące koszyczki zabarwione są na żółto, pomarańczowo, czerwono, różowo lub biało.

Ciekawostką jest fakt, że żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński.

Poszczególne odmiany astra chińskiego wyróżniają się wysokością, kolorem, wielkością i średnicą kwiatostanów. Rośliny mogą osiągnąć wysokość od 20 do nawet 200 cm. Do najpopularniejszych odmian astra chińskiego należą:

Aster chiński

  • peoniowy – kwitnie dużymi pełnymi kwiatami, które przypominają kwiatostany piwonii. Bardzo okazała odmiana.
  • igiełkowy – jego kwiaty posiadają charakterystyczne wąskie płatki przypominające wyglądem igły.
  • karłowy – jego wysokość nie przekracza zazwyczaj 35 cm, dobrze sprawdzi się zatem uprawiany na obwódkach.
  • książęcy – dobrze sprawdza się na rabatach, na których rośnie do około 50 cm wysokości. Jego kwiaty składają się z płatków rurkowatych otoczonych płatkami języczkowatymi.

Aster ładnie prezentuje się w ogrodzie z niewysokimi trawami ozdobnymi. Niskie odmiany można hodować w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Piękne kwiaty cięte w bukietach kuszą nas na ulicznych straganach.

Astry chińskie – wymagania i pielęgnacja

Do uprawy astrów chińskich warto wybrać stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste, i osłonięte od wiatru. Roślina będzie dobrze rosła i pięknie kwitła, jeśli spełnimy jej wymagania glebowe. Aster chiński lubi żyzne i próchniczne podłoże o odczynie obojętnym. Gleba powinna być przepuszczalna i stale lekko wilgotna.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie astrów chińskich jest nawożenie roślin raz w tygodniu lub raz na 2 tygodnie. Astry warto dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi, zaczynając po upływie 2 tygodni od posadzenia w miejsce stałe. Ważne, aby mieszanki nawozowe zawierały jak najwięcej fosforu i potasu, a śladowe ilości azotu, który w nadmiernych ilościach nie służy kwitnieniu roślin.

Astry chińskie dobrze znoszą okresowe przesuszenie. Należy je podlewać umiarkowanie. Rośliny nie lubią nadmiernej wilgoci i przelewania, gdyż zagrażają im wtedy choroby, takie jak szara pleśń lub mączniak Te choroby należy ograniczać, sadząc rośliny co roku na innym miejscu. Astry o skażonych wirusem kwiatach i liściach należy usunąć i spalić.

Uprawa astra chińskiego – kiedy i jak siać?

Astra chińskiego uprawia się najczęściej z rozsady, niekiedy również wysiewa się nasiona rośliny wprost do gruntu. Rozsadę astra przygotowuje się z nasion wysiewanych do pojemników lub wielodoniczek już w marcu. Pojemniki powinny stać w miejscu ogrzewanym i słonecznym – może to być parapet w domu. Sadzonki astra chińskiego na miejsce stałe można sadzić, dopiero kiedy minie ryzyko przymrozków, czyli najlepiej po 15 maja.

Bezpośrednio do gruntu nasiona astra chińskiego wysiewa się w kwietniu i maju. Uprawiając roślinę tym sposobem, musimy się jednak liczyć z nieco opóźnionym kwitnieniem w porównaniu do uprawy z rozsady. Stanowisko dla astra chińskiego trzeba odpowiednio wcześniej przygotować – odchwaszczając rabatę, przekopując ziemię szpadlem i spulchniając ją grabiami.