Każdy miłośnik awokado może w prosty sposób je posadzić w domowych warunkach. Jeżeli i ty zaliczasz się do fanów tego owocu, dowiedz się, jak zasadzić awokado z pestki, a także w jaki sposób należy je pielęgnować.
Po spożyciu owocu nie musisz wrzucać pestki awokado do kubła na śmieci. Wystarczy słoik, donica, podłoże do roślin, a także trochę cierpliwości, żeby doczekać się własnego, pięknego drzewka i smacznych owoców.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- pestka awokado;
- słoik;
- wykałaczki;
- donica;
- drenaż — np. żwir lub keramzyt;
- ziemia kompostowa;
- nawóz naturalny;
- rękawice ogrodowe.
Marka: VERTO
Rękawice ogrodowe pokryte nitrylem, wzór kwiatki, rozmiar 9″
Zobacz więcej
Kup na:
Jak zasadzić awokado? Skąd wziąć i jak ukorzenić pestkę?
Do sadzenia awokado wybierz owoc, który znajdziesz w dowolnym sklepie spożywczym lub markecie. Zwróć jednak uwagę, czy jest świeży. Musi mieć zieloną skórkę pozbawioną brązowych plam. Po dotknięciu owoc powinien być miękki – oznacza to, że dojrzał i nadaje się do spożycia. Wybrane awokado przetnij na pół, delikatnie przekręć połówki w przeciwnych kierunkach i je oderwij. Pestka w całości zostanie na jednej z części. Podważ ją nożem, żeby oddzielić od miąższu i oczyść z resztek. Sam owoc możesz oczywiście zjeść. Myjąc pestkę, spróbuj ściągnąć z niej brązową skórkę.
Aby ukorzenić pestkę awokado, przed sadzeniem wbij ukośnie w jej środkową część 3 wykałaczki. Następnie włóż ją do słoika z wodą – ciecz powinna sięgać mniej więcej do ⅓ wysokości pestki. Właśnie w tym celu wbija się wykałaczki. Mają opierać się na ściankach słoika i uniemożliwiać pełne zanurzenie się awokado w wodzie. Pestka musi być ustawiona spiczastą częścią do góry. Słoik ustaw w nasłonecznionym miejscu i czekaj na pierwsze pęknięcia, kiełki i korzonki, które powinny pojawić się po 4 tygodniach (czasem nawet po około 6–8 tygodniach). W tym czasie obserwuj poziom wody, uzupełniaj ją i wymieniaj co kilka dni.
Sadzenie awokado z pestki
Sadzenie pestki awokado do donicy z ziemią możesz przeprowadzić, kiedy wypuści dużo korzonków, a na jej szczycie pojawi się pęd. Poczekaj jednak, aż zaczną wyrastać zielone listki, a sama łodyga osiągnie około 15 cm wysokości. Przytnij ją do połowy wysokości, aby pobudzić do intensywnego wzrostu lub od razu wsadzić do doniczki. W donicy najpierw ułóż warstwę drenażu ze żwiru, keramzytu lub innego kruszywa. Następnie wypełnij ją ziemią kompostową – wymieszaj ją z kilkoma łyżkami nawozu. Pamiętaj jednak, że na samej górze powinno się wysypać samą ziemię, już bez kompostu. Przy pracy z ziemią i nawozem pamiętaj o ochronie dłoni rękawicami ogrodowymi. Umieść roślinę w donicy i przykryj ziemią w taki sposób, aby jej wierzch lekko wystawał. Na koniec obficie podlej sadzonkę.
Wymagania i pielęgnacja awokado
Niektórym może się wydawać, że awokado ma spore wymagania, jednak jego miłośnicy z pewnością się tym nie zrażą. Trudny podczas uprawy awokado bywa okres zimy. W czasie zimowych miesięcy roślina przechodzi fazę spoczynku, w trakcie której należy zapewnić jej właściwe warunki. Podlewaj sadzonkę minimalnie i przenieś w miejsce, które jest dobrze oświetlone, ale chłodne – temperatura w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie 0–8 stopni Celsjusza. Zimowa pielęgnacja może być dość trudna, jeśli nie masz szklarni lub ogrodu zimowego. Jednak nie wszystko stracone – jeśli zimą nie masz gdzie przenieść rośliny, ustaw ją z dala od grzejników i zraszaj co pewien czas wodą.Pielęgnacja latem awokado z pestki nie powinna sprawiać trudności. Roślina będzie się pięknie rozwijać, jeśli podczas letnich miesięcy zapewnisz jej dostęp do dużej ilości światła, ciepła i wody. Optymalnym stanowiskiem dla awokado będzie okno wychodzące na południową stronę, która przez większość dnia jest dobrze nasłoneczniona. Do odpowiedniego rozwoju roślina potrzebuje wysokiej temperatury powietrza – najlepiej wynoszącej ok. 14 stopni Celsjusza. Pamiętaj również o regularnym nawadnianiu. Ziemia w doniczce powinna zawsze być lekko wilgotna.