Begonia bulwiasta - uprawa i pielęgnacja begonii w domu lub ogrodzie

Chociaż begonie bulwiaste najczęściej widuje się w donicach na tarasach, parapetach lub w ogrodach, kwiat ten może być z powodzeniem uprawiany w warunkach pokojowych. Zanim kupisz sadzonki, znajdź odpowiednie miejsce dla swojej nowej rośliny i przygotuj donice z otworem odpływowym. Sadzenie jest niezwykle łatwe.

Lista potrzebnych produktów:

Jakie warunki są odpowiednie do sadzenia begonii bulwiastej?

Ta roślina przepada za umiarkowanymi warunkami. Nie wystawiaj jej bezpośrednio na ostre słońce i znajdź lekko zacienione, ale ciepłe miejsce. Begonia na balkonie lub tarasie to częsty wybór początkujących fanów ogrodnictwa. Jeżeli zdecydujesz się uprawiać te kwiaty w ogrodzie, pamiętaj o tym, by upewnić się, że gleba jest odpowiednia. Lubią one żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH. Najlepiej, żeby begonia miała wsypaną do pojemnika niewielką warstwę żwiru. 

Regularne podlewanie jest ważne. Musisz jednak pamiętać, że begonie do ogrodu, podobnie jak begonie doniczkowe, nie znoszą zalewania dużą ilością wody, ponieważ łatwo gniją. Zadbaj o to, by zbędna woda mogła swobodnie odpływać z donic.

Sadzenie i pielęgnacja begonii

Begonie rozwijają się z podziemnych bulw przypominających cebulki kwiatowe. Kup je u sprawdzonego sprzedawcy, aby mieć pewność, że są najwyżej jakości. Czasami pąki pędowe w bulwach wykształcają się jeszcze przed posadzeniem w ziemi – to dobry znak, który świadczy o tym, że rośliny są zdrowe i w dobrym stanie. Uważaj jednak, by ich nie uszkodzić.

Aby poprawnie zasadzić begonię bulwiastą, musisz:

  • przygotować donicę z odpływem dla wody;
  • wsypać ziemię do donicy i zrobić w niej wgłębienie o wielkości odpowiadającej zakupionej bulwie. Nie powinno być zbyt głębokie, ponieważ begonie sadzi się płytko;
  • delikatnie wyjąć roślinę z oryginalnej, plastikowej doniczki i przenieść cały system korzeniowy do przygotowanego wgłębienia;
  • zasypać ziemią i lekko docisnąć wsypaną glebę.

W zależności od odmiany begonie kiełkują w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Jak zasadzić begonię bulwiastą?

Begonie sadzi się wiosną – możesz to zrobić nawet w marcu, jeżeli zależy ci na tym, by kwiaty zakwitły już późną wiosną lub latem. Jeżeli zrobisz to później, nic złego się nie stanie. Roślina przyjmie się, chociaż prawdopodobnie nie zdąży wykształcić kwiatów lub pojawią się one z dużym opóźnieniem. Sugerowaną odpowiedniejszą datą na sadzenie jest druga połowa maja, ponieważ begonie bulwiaste nie przepadają za niskimi temperaturami.

Ważny jest sposób sadzenia begonii. Wklęsła część bulwy powinna być skierowana do góry. Najlepiej bulwy begonii potraktować wcześniej zaprawą grzybobójczą.

Jak pielęgnować begonie?

Pielęgnacja różnych typów begonii nie różni się zbytnio ani nie jest trudna. Roślina ta ma całkiem duże zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze, dlatego zadbaj, by podłoże, w którym wysadzone zostały kwiaty, zawsze było trochę wilgotne, ale niezbyt mokre. Kontroluj stan gleby wraz ze wzrostem rośliny i zwiększ intensywność nawadniania, jeżeli jest to konieczne. 

Niektóre typy begonii wymagają nawożenia bardziej niż pozostałe odmiany (np. begonia kaskadowa). To rośliny wieloletnie, więc potrzebują dość częstego nawożenia przez cały sezon. Istnieją nawet nawozy tworzone specjalnie z myślą o tych kwiatach.

Zimowanie begonii bulwiastej

Begonia bulwiasta nie toleruje mrozu. Po pierwszym przymrozku należy wykopać bulwy begonii, a następnie podsuszyć w przewiewnym, ciemnym miejscu, a następnie oczyścić z resztek pędów. Bulwy należy ułożyć pojedynczymi warstwami w ażurowej skrzynce. Trzeba je przechowywać przez zimę w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze 6-10 stopni Celsjusza, a wcześniej przysypać torfem lub trocinami. Niestety czasami niektóre bulwy nie podejmują wegetacji wiosną. Najprostszym rozwiązaniem będzie kupienie już kwitnącej rośliny u producenta, którą możemy od razu posadzić w ogrodzie lub na balkonie.

Z jakimi innymi kwiatami warto zestawić begonie? 

Begonie bulwiaste to odpowiednie kwiaty do donic, ogrodów, ale także do sadzenia na oczka wodne i skalniak. Do wspólnego kwietnika należy wybrać rośliny o podobnych wymaganiach. Efektowną kompozycję osiągniesz, wykorzystując rośliny sezonowe i stale kwitnące, takie jak: różne typy begonii (begonia wisząca, begonia królewska lub begonia smocza), pelargonie, aksamitki, szałwie błyszczące itd.

Długo kwitnące rośliny będą stanowiły ozdobę ogrodu, balkonu lub tarasu od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków.