Budowa drewnianego tarasu krok po kroku

Drewniany taras ogrodowy może stanowić piękną i praktyczną aranżację naszego ogrodu. Do jego wykonania nie są wymagane skomplikowane i drogie narzędzia. Sprawia to, że niemal każdy majsterkowicz może stworzyć taką konstrukcję. Sprawdź, jak wykonać taras ogrodowy krok po kroku.

Budowa tarasu może stanowić ciekawe wyzwanie dla osób chcących upiększyć swój ogród. Sprawdź, z jakich elementów możesz wykonać taras oraz jakie narzędzia będą ci potrzebne.

Narzędzia niezbędne do wykonania tarasu

Do narzędzi niezbędnych do wykonania tarasu zaliczają się takie przyrządy jak:

Materiały niezbędne do wykonania tarasu

Do materiałów niezbędnych do wykonania tarasu możemy zaliczyć:

  • kantówki (posłużą za szkielet konstrukcji);
  • długie wkręty tarasowe;
  • bloczki betonowe;
  • czarną folię budowlaną;
  • olej lub farbę do drewna;
  • deski podłogowe, najlepiej wykonane ze świerku skandynawskiego;
  • kawałki papy. 

Jak zrobić taras drewniany na słupach? 

Budowę tarasu zaczynamy od wykonania fundamentu. Mogą go stanowić betonowe bloczki ułożone na podłożu (można je kupić już jako gotowe elementy). W tym celu z miejsca, gdzie mają być ułożone, należy usunąć trawę, a następnie wylać beton, który stanowić będzie podstawę bloczków. Ustawiamy bryły na rozlanym betonie, jednocześnie poziomując je przy pomocy poziomicy. Czynność ta w znaczny sposób ułatwi kolejne prace montażowe. Zalecane jest ułożenie między bloczkami czarnej foli, która dodatkowo zabezpieczy podłoże. Bloczki mogą być ułożone w formie szachownicy, a odległość między nimi nie powinna być większa niż 60 cm (odległość zależy od grubości słupków oraz legarów – im mniejszy przekrój belek, tym mniejsze odstępy). 

Kiedy już bloczki zostaną obsadzone, a beton zastygnie, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest położenie fragmentu papy na wierzch każdego z bloczków. Jej zadaniem jest zapobieganie podciąganiu wody do drewnianych elementów, a tym samym zwiększenie żywotności drewnianej konstrukcji. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję z drewna, na papę musimy położyć drewniane słupki, których zadaniem jest podtrzymywanie konstrukcji. W przypadku prawidłowo wypoziomowanych bloczków długość słupków będzie jednakowa. Ich wysokość powinna pozwolić na ułożenie na nich legarów oraz desek tarasowych przy zachowaniu odpowiedniej wysokości względem drzwi prowadzących na taras. Słupki można przymocować do bloczków za pomocą kątowników, wykorzystując wiertarkę udarową, wiertarko-wkrętarkę, bity, wkręty oraz kołki rozporowe.

Następnie, w zależności od tego, czy chcemy, by nasze deski biegły równolegle, czy prostopadle do elewacji budynku, w takim samym kierunku montujemy u samej góry do boku słupków kantówki, łącząc słupy w jednej linii. Na kantówkach należy zamontować legary, które mają być ułożone prostopadle do desek tarasowych. Legary montuje się na belkach u góry za pomocą długich wkrętów. Legary oraz belki nośne można dociąć do odpowiedniego wymiaru za pomocą pilarki ukosowej.

Następny etap to zamontowanie na legarach desek tarasowych. Trzeba zachować niewielki odstęp między nimi. Deski możemy dociąć za pomocą pilarki ukosowej bądź pilarki tarczowej, jeśli chcemy to zrobić już po montażu. Przycięcia dokonuje się, tarasując linie cięcia na przykręconych wcześniej deskach. Deski montujemy, wykorzystując długie wkręty i wiertarko-wkrętarkę albo zakrętarkę udarową oraz specjalnie do tego przeznaczone bity.

Wykonując taras, należy pamiętać o ewentualnych schodach. Mogą one zostać wkomponowane w bryłę podestu albo stanowić osobny element.

Pamiętać należy również o obudowaniu boków tarasu. Dokonać tego możemy, wykorzystując zwykłe deski wygładzone za pomocą szlifierki taśmowej. Przymocowuje się je poziomo do bocznych słupków.

Po zakończeniu budowy drewnianego tarasu należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu go poprzez zastosowanie farb bądź lakierów.