Byliny w ogrodzie - popularne gatunki, pielęgnacja, stanowisko

Kwiaty bylinowe to rośliny wieloletnie, które dzięki właściwej pielęgnacji i w odpowiednim miejscu będą kwitły na rabacie co roku. Podpowiadamy, jak należy pielęgnować byliny wiosną, latem, jesienią i zimą. 

Byliny w ogrodzie to bardzo liczna grupa różnorodnych gatunków roślin, których cechą charakterystyczną jest zamieranie na zimę i odradzanie się w kolejnym roku wiosną lub latem. Wraz z nastaniem mrozów lub nieco wcześniej część naziemna kwiatów bylinowych obumiera, jednak w większości przypadków korzeń zimuje w ziemi. Wiosną natomiast rozpoczyna się ich ponowny okres wegetacji – z bulw, kłączy lub cebulek wyrastają nowe pędy bylin, które lada moment zakwitną.

Lista potrzebnych produktów:

Wieloletnie byliny do ogrodu – stanowisko

Rośliny wieloletnie, czyli byliny, są charakterystyczne dla ogrodów krajobrazowych. Są głównym materiałem roślinnym do zakładania rabat kwiatowych. Rosną szybko – zazwyczaj już po roku osiągają swoje walory dekoracyjne. Pomimo że ich okres kwitnienia jest krótki, to odpowiednio zaprojektowana rabata będzie atrakcyjna niemal nieprzerwanie, akcentując zmienność pór roku. 

Kwiaty bylinowe mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się na rabatach, na których różnorodne gatunki roślin tworzą niepowtarzalne kompozycje. Byliny mogą zdobić również skalniaki, murki skalne lub oczka wodne. Ze zbiornikami wodnymi świetnie współgrają m.in. szarotki, smagliczki skalne oraz tawułki. W oczku wodnym czy sadzawce ogrodowej możemy zasadzić strzałkę oraz grzybień – najpiękniejszą wśród roślin wodnych.

Kwiaty bylinowe cieniolubne są często sadzone w parkach lub miejscach, gdzie nie chce rosnąć trawnik. Rośliny lubiące cień występują najczęściej w łagodnej w tonie barwie białej, różowej lub niebieskiej, np. barwinek pospolity. Kwiaty w takich odcieniach rozjaśniają optycznie ciemne zakątki ogrodu. Sprawdzonymi bylinami do cienia i półcienia są miodunki, funkie, barwinki, jasnoty, paprocie i bergenie. Większość tego typu roślin będzie dobrze rosła w miejscu silnie nasłonecznionym. Do kwiatów bylinowych na słońce zaliczyć można pysznogłówkę, szałwię, ostróżkę ogrodową, jeżówkę purpurową, liliowce oraz bodziszka.

Byliny na balkon mogą być również uprawiane w pojemnikach. Jedynym ograniczeniem jest odpowiednia wielkość donicy, a także dostęp do sporej ilości światła. Gatunkami, które dobrze nadają się do uprawy w pojemnikach, są m.in. bergenie i funkie.

Byliny w ogrodzie wiosną

Wiosna to odpowiedni czas na sadzenie większości kwiatów bylinowych, a niektóre gatunki można sadzić nawet aż do jesieni. Wcześniej jednak należy odpowiednio przygotować miejsce. Rabatę trzeba odchwaścić i przekopać szpadlem. Za pomocą grabi powinno się rozbić większe grudy ziemi. Podłoże dla sadzonek bylin warto wymieszać z kompostem, a po ich posadzeniu obficie podlać.

Na wiosnę, w drugim roku po posadzeniu kwiatów bylinowych można je zasilić np. kompostem lub innym nawozem przeznaczonym dla danego gatunku. Należy również uporządkować rabatę – powinno się przede wszystkim przyciąć sekatorem zmarznięte kwiaty i liście oraz usunąć przesuszone pędy.

Wieloletnie byliny latem

Letnia pielęgnacja bylin polega przede wszystkim na ich podlewaniu i odchwaszczaniu. Bardziej intensywnego nawadniania wymagają kwiaty bylinowe w pierwszym roku po posadzeniu, wszystkie jednak potrzebują wody w okresie suszy i upałów. Podlewaj je rano lub wieczorem. Rabata bylinowa musi być również systematycznie odchwaszczana. Usuwanie chwastów to czasochłonne zajęcie, jednak jego rezultatem są pięknie zadbane i kwitnące byliny. Aby ograniczyć rozwój chwastów, możesz między sadzonkami wysypać kilkucentymetrową warstwę ściółki.

Wiele gatunków kwiatów bylinowych rosnących w ogrodach wymaga podpór. Ciężkie pędy z kwiatostanami niekiedy kładą się na ziemi, co może doprowadzić do ich złamania, w dodatku prezentuje się mało estetycznie. Podpór będą wymagać zwłaszcza piwonie, ostróżki, rudbekie i bodziszki.

Pielęgnacja bylin jesienią i zimą

Jesienią i zimą należy przygotować byliny na spoczynek oraz zabezpieczyć je przed mrozem. Już jesienią przysłania się kwiaty posadzone w danym roku, gdyż są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury, a także gatunki szczególnie podatne na mróz, np. egzotyczne trytomy groniaste. Trzeba okryć je grubą warstwą liści. Wraz z nadejściem zimy można również okryć byliny zimozielone, takie jak lawendy i ciemierniki. Oczywiście nie podlewa się ani nie zasila kwiatów bylinowych w zimowym spoczynku – pierwsze zabiegi pielęgnacyjne należy wykonać dopiero wiosną.