Cebulice syberyjskie - jak uprawiać wiosenne kwiaty cebulowe?

Intensywnie niebiesko kwitnące cebulice syberyjskie są zwiastunem wiosny na ogrodowej rabacie. Jako rośliny mrozoodporne mogą rosnąć na jednym stanowisku przez kilka lat i nie sprawiają problemów w uprawie. Podpowiadamy, jak pielęgnować i sadzić cebulice syberyjskie

Cebulice doskonale prezentują się na obrzeżach rabat oraz sadzone na skalniakach i pod krzewami liściastymi w grupach lub wraz z innymi kwiatami cebulowymi. Dobrym dla nich towarzystwem będą bluszcze, barwinki lub dąbrówki.

Lista potrzebnych produktów:

Cebulica syberyjska – charakterystyka

Cebulica syberyjska to wieloletnia roślina cebulowa, która pochodzi z obszarów Azji. Należy do rodziny hiacyntowatych i dorasta do około 15 cm. Ma drobną cebulę o średnicy 3 cm. Z jej cebulki wyrastają długie i wąskie liście, a z nich z kolei długie pędy zakończone kwiatostanami. Cebulica syberyjska to roślina wczesnowiosenna, która kwitnie już w marcu i kwietniu. Jej kwiaty z wyglądu przypominają intensywnie niebieskie gwiazdki. Są drobne i delikatne.

Cebulice syberyjskie warto sadzić na rabatach lub skalniakach. Posadzone w grupach będą tworzyć pięknie kwitnący, niebieski dywan. To rośliny dobrze znoszące półcień, dlatego mogą być również usytuowane pod koronami drzew lub liściastymi krzewami. Dobrym dla nich towarzystwem będą inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną, takie jak tulipany, krokusy, narcyzy czy przebiśniegi. Możliwa jest też uprawa cebulek cebulic syberyjskich w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Cebulice syberyjskie – wymagania i pielęgnacja

Cebulica syberyjska posadzona w sprzyjających warunkach glebowych i stanowiskowych pięknie zakwitnie już w marcu. Warto dla niej wybrać miejsce słoneczne lub półcieniste. Podłoże dla cebulic powinno być przepuszczalne i żyzne, o odczynie od neutralnego do lekko kwaśnego. Ziemia na rabacie, na której chcemy uprawiać te kwiaty, może zostać zmieszana z kompostem. Dzięki temu roślina wiosną będzie intensywniej kwitła.

Roślina nie sprawia problemów w uprawie, a jej pielęgnacja nie zajmie wiele czasu. Podlewa się ją zazwyczaj jedynie po posadzeniu lub przesadzeniu, choć niekiedy cebulica wymaga nawadniania również w czasie dość suchych wiosennych miesięcy. Jest mrozoodporna, więc jej cebulek nie trzeba wykopywać z gruntu, nie wymaga też okrywania na zimę. Ziemię wokół cebulic najlepiej ściółkować np. korą – to zapobiegnie zbyt szybkiemu odprowadzaniu wilgoci z gruntu i ograniczy porastanie rabaty chwastami.

W okresie wegetacyjnym rabatę z cebulicami syberyjskimi warto co pewien czas wzruszać i regularnie odchwaszczać. Po przekwitnięciu kwiaty należy uciąć sekatorem bezpośrednio pod płatkami, co wzmocni cebulki i zapewni kwitnienie w kolejnym roku. To sprawi, że rośliny nie będą musiały spożytkować substancji odżywczych na rozwój gniazda nasiennego, kosztem zdrowia cebulki. Cebulice mogą na jednym miejscu kwitnąć przez 2–3 lata. Po tym okresie po przekwitnieniu warto je wykopać i od razu posadzić w nowym miejscu. W tym czasie można również oddzielić cebulki przybyszowe i rozmnożyć roślinę.

Jak sadzić cebulki cebulicy syberyjskiej?

Przed posadzeniem cebulek cebulicy syberyjskiej do gruntu stanowisko dla rośliny należy odpowiednio przygotować – odchwaszczając ziemię i przekopując z naturalnym kompostem. Zabierając się do prac ogrodowych, należy założyć specjalne rękawice ochronne. Do przekopania warto użyć szpadla, natomiast do rozpulchnienia i wyrównania ziemi – grabi. Optymalnym terminem sadzenia cebulicy jest wrzesień. Cebule warto zaprawić przed posadzeniem środkiem przeciwko chorobom grzybowym. Cebulki wsadza się do dołków o głębokości około 6 cm i w rozstawie mniej więcej 6 cm między poszczególnymi okazami. Po posadzeniu kłącza zasypuje się ziemią i obficie podlewa. Rabatę można również ściółkować – to na dłużej zatrzyma wilgoć w glebie.

Ważne jest przechowywanie cebulek we właściwych warunkach przed posadzeniem. To chroni przed rozwojem pleśni.