Chaber bławatek - uprawa i pielęgnacja

Chaber bławatek to dla rolników chwast polny, jednak dla miłośników ogrodów w stylu naszych babć stanowi naturalistyczną dekorację rabat. Podpowiadamy, w jaki sposób pielęgnować te piękne chabrowe kwiaty oraz jakie mogą mieć zastosowania.

Chaber bławatek to piękny polny kwiat, dla którego dobrym towarzystwem będą inne rośliny kwitnące latem. Można go z powodzeniem uprawiać wśród krwawników, maków lub też kosmosy.

Lista potrzebnych produktów:

Jak wygląda chaber bławatek?

Chaber bławatek należy do rodziny astrowatych. Posiada wiele nazw ludowych w zależności od regionu np. samosiejka, głowacz, kardy, kwiatek wołoszek czy macoszka.  Jest rośliną jednoroczną przez jednych traktowaną jako chwast, a przez innych pielęgnowaną na naturalistycznych rabatach o wiejskim charakterze. Chaber o wzniesionym pokroju, silnie rozgałęzionych pędach i owłosionych łodygach to kwiat, który doskonale sprawdza się w ogrodach wiejskich. Ma nieduże liście o lancetowatym kształcie i może osiągać wysokość od ok. 30 do 90 cm. Kwitnie od lipca do września, a jego przypominające koszyczki kwiatostany urzekają odcieniami niebieskiego, białego lub różowego. Najbardziej charakterystyczne i najczęściej spotykane są jednak kwiaty w kolorze chabrowym. Chaber bławatek jest rośliną miododajną – przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. Kwiat wyróżnia się również cennymi właściwościami leczniczymi.

Zastosowanie i właściwości chabra bławatka

Dzięki pszczołom z tej rośliny otrzymujemy smaczny miód bławatkowy o działaniu wzmacniającym odporność. Ponadto kwiaty chabra bławatka na szeroką skalę wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Z płatków przygotowuje się wywary, które działają przeciwzapalnie i moczopędnie. Napary stosowane wewnętrznie pomagają w wielu schorzeniach, takich jak kamica nerkowa i stany zapalne nerek, z kolei w formie okładów mogą być pomocne w leczeniu chorób oczu.

Kwiaty bławatka wykorzystuje się również w kuchni. Dodaje się je m.in. do sałatek i innych potraw. Dawniej roślina ta służyła do przygotowywania niebieskiego barwnika spożywczego. W kosmetyce natomiast wykorzystuje się przeciwzapalne i antybakteryjne właściwości chabra bławatka. Stanowi składnik kremów, balsamów i toników, zwłaszcza do cery mieszanej i tłustej.

Kwiaty bławatka mają również właściwości barwiące, nie tylko w domowym rzemiośle, ale również służą do barwienia produktów spożywczych.

Chaber bławatek - wymagania i pielęgnacja

Chaber najpiękniej kwitnie w sprzyjających warunkach glebowych i na odpowiednim stanowisku. Roślina ta lubi słońce, warto więc wybrać dla niej miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Optymalnym podłożem dla chabra bławatka będzie gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Kwiat dobrze sobie poradzi również na gruntach nieco niższej jakości. Optymalnym odczynem ziemi dla chabra będzie pH obojętne lub lekko kwaśne. Przed wysianiem nasion stanowisko należy odchwaścić, przekopać szpadlem i dokładnie rozpulchnić, a następnie wyrównać grabiami

Jeśli roślina ma wzrastać na podłożu piaszczystym i ubogim w składniki pokarmowe, przed wysiewem warto wymieszać ziemię z obornikiem. Chaber bławatek można odżywiać nawozami do roślin kwitnących, które zawierają odpowiednie ilości fosforu, potasu i azotu. Zabiegu nawożenia nie wymaga jednak roślina posadzona na żyznym gruncie. Chabry to dość odporne kwiaty – wymagają tylko umiarkowanego nawadniania i systematycznego odchwaszczania.

Chaber bławatek - jak siać?

Chaber bławatek najczęściej wysiewa się wprost do gruntu. Nasiona bławatka można wysiewać na przełomie marca i kwietnia. Gdy istnieje jeszcze ryzyko przymrozków, to podłoże przykryj ściółką, Podłoże może być jałowe i obojętne lub kwaśne. Można to robić wczesną wiosną (najlepiej w kwietniu lub maju) lub też jesienią. Wysiana na jesieni roślina zakwitnie wcześniej, najprawdopodobniej już w czerwcu, trzeba jednak pamiętać o okryciu rabaty ściółką, która zabezpieczy nasiona przed mrozem. Uszczykiwanie sadzonek pobudzi je do krzewienia.

Chabry bławatki uprawia się również z rozsady. W tym celu nasiona wysiewa się do inspektów lub pojemników już w marcu i przechowuje w ogrzewanym, słonecznym miejscu, np. w domu na parapecie. W maju sadzonki chabra można przesadzić na miejsce stałe.