Czosnek ozdobny - uprawa, wymagania, pielęgnacja

Czosnek ozdobny kwitnie od maja do sierpnia, będzie więc piękną dekoracją letnich rabat ogrodowych. Nadaje się również na skalniaki lub obwódki. Dobrze prezentuje się w towarzystwie innych kwiatów cebulowych, takich jak tulipany lub szachownice. Niskie odmiany świetnie sprawdzą się w uprawie balkonowej i tarasowej.

Lista potrzebnych produktów:

Czosnek ozdobny – odmiany i charakterystyka

Czosnki ozdobne to rośliny cebulowe, które kwitną wiosną. Pochodzą z rodziny amarylkowatych i są naturalnie spotykane w Azji, gdzie dziko rosną w lasach i na łąkach. Czosnek ozdobny ma długą sztywną łodygę, która wyrasta spomiędzy wąskich liści i zależnie od odmiany osiąga wysokość od 50 do 150 cm. Kwiatostany, które pojawiają się na szczytach łodyg, przypominają swoim wyglądem pięknie kwitnące kule. Od odmiany czosnku ozdobnego zależy wielkość i kolor jego kwiatów.

Najczęściej spotykane w naszych ogrodach rodzaje czosnku ozdobnego to:

Czosnek olbrzymi

Wyróżnia się swoją okazałością (dorasta nawet do 150 cm). Jego kwiatostany osiągają średnicę 12 cm i mają kwiaty o fioletowym lub różowym wybarwieniu.

Czosnek główkowaty

Kwitnie późno, ale bardzo pięknie. Jego kwiaty przybierają bordowo-czerwony odcień.

Czosnek białawy

Kwitnie na fioletowo i różowo z odcieniami koloru srebrnego. Jego kwiatostany mogą mieć średnicę do 20 cm.

Czosnek południowy

Kwitnie od kwietnia. Kwiatostany czosnku południowego osiągają średnicę 5–8 cm i mają żółty kolor.

Czosnek ozdobny – wymagania i pielęgnacja

Czosnek ozdobny to roślina łatwa w uprawie i ma małe wymagania stanowiskowe czy glebowe. Warto jej zapewnić stanowisko słoneczne lub półcieniste. Będzie dobrze wzrastała na podłożu żyznym i przepuszczalnym, jednak przyjmie się również na piaszczystym lub gliniasto-piaszczystym. Odpowiednim odczynem gleby do uprawy czosnku jest pH obojętne. Optymalne pH to 6,5-7.

Jeśli czosnek ozdobny został posadzony na gruncie suchym, dla dorodnego kwitnienia będzie wymagał regularnego nawadniania. W pozostałych przypadkach można podlewać roślinę umiarkowanie (w okresie suszy częściej). Uprawa czosnku ozdobnego i zastosowanie Odpowiednie będą nawozy wieloskładnikowe lub kompost. Zabieg zasilania najlepiej powtórzyć 2–3 razy w okresie kwitnienia rośliny. Należy pamiętać, żeby nie przenawozić czosnku azotem.

Przekwitnięte kwiatostany, choć nadal prezentują się bardzo atrakcyjnie na rabacie, warto ścinać sekatorem. Ich pozostawienie znacznie osłabi cebule roślin, a w efekcie kwitnienie w kolejnym sezonie.

Uprawa czosnku ozdobnego i zastosowanie

Czosnek ozdobny uprawia się z cebulek, które powinno się sadzić jesienią, najlepiej w okresie od końca września aż do pierwszych przymrozków. Przed zasadzeniem rośliny należy odpowiednio przygotować rabatę. Musimy stanowisko odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić ziemię grabiami, aby roślina dobrze się przyjęła. Cebule czosnku ozdobnego sadzi się w dołkach o głębokości dwa razy większej niż ich średnice. Do wykopania dołów przyda się łopatka ogrodowa. Warto również pamiętać o założeniu rękawic ogrodowych w celu ochrony dłoni.

Czosnki ozdobne mogą rosnąć na jednym stanowisko przez wiele lat. Lepiej jednak co 3–4 lata wykopać je po przekwitnieniu i przesadzać w inne miejsce, aby dopuścić do zagęszczenia cebul, przy czym najlepiej zrobić to na początku lata. Można też w tym czasie oddzielić cebulki przybyszowe i posadzić je w gruncie jesienią.

Czosnek nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, dlatego jest często sadzony na rabatach. Rosnąc na rabacie, odstrasza szczury i nornice, ponieważ jego cebule mają nieprzyjemny zapach. Jest również rośliną okrywową. Jest bardzo trwały, ponieważ jako kwiat cięty długo pozostaje w wazonie. Może być ozdobą salonu. Można również zasuszyć kwiaty czosnku, dzięki czemu można z niego stworzyć piękny zimowy bukiet.