Drzewko bonsai - jak zrobić, z jakich gatunków, jak pielęgnować?

Bonsai to rośliny w pojemniku. Sztuka formowania miniaturowych drzew wcale nie oznacza hodowli roślin modyfikowanych genetycznie. Do uprawy bonsai nadają się różne gatunki, a najlepszym wyborem są drzewa długowieczne, np. sosny lub dęby. Przekonaj się, jak zrobić bonsai.

Sztuka bonsai znana jest od wieków i powstała w Chinach. Przez lata doskonalili ją również Japończycy i Koreańczycy. Miniaturowe drzewka uprawiane były początkowo przez bogatą część społeczeństwa, która dawała je sobie w ramach prezentu.

Lista potrzebnych produktów:

  • kleszcze.

Jak zrobić bonsai z sosny, cisu lub fikusa?

Zanim podpowiemy, jak zrobić bonsai, dowiedz się, jak wybrać odpowiedni dla tej sztuki materiał roślinny. Drzewko bonsai rośnie najczęściej w płaskiej i ozdobnej donicy na zewnątrz lub wewnątrz. Wybierając konkretną roślinę, zastanów się, gdzie chcesz ją uprawiać. Jeśli zamierzasz trzymać bonsai w domu, do sztuki miniaturyzacji możesz wybrać takie domowe gatunki jak:

  • fikus
  • wiąz drobnolistny
  • pieprzowiec chiński
  • grubosz
  • hibiskus
  • fuksja.

Jeśli chodzi o bonsai uprawiany na zewnątrz, odpowiednim wyborem będzie właściwie każdy gatunek drzewa lub krzewu, który dobrze rośnie w polskich warunkach klimatycznych. Bez problemu poddają się formowaniu zwłaszcza te rośliny, które mają małe liście, giętkie pędy i jeden bądź kilka wyraźnych pni. Dobrym przykładem będzie zatem:

  • sosna
  • dąb
  • lipa
  • jałowiec
  • cyprysik
  • kosodrzewina.

Cięcie drzewka bonsai

Najważniejszym zabiegiem w uprawie bonsai jest przycinanie, które ma na celu nadanie mu idealnej formy. Cięcie i formowanie zacznij, kiedy roślina będzie miała mniej więcej 5 lat. W trakcie zabiegu korzystaj z bardzo ostrych narzędzi – najlepiej kleszczy lub niewielkiego sekatora. Sztuka bonsai zakłada delikatne cięcie pielęgnacyjne i bardziej radykalne cięcie formujące.

  • Cięcie pielęgnacyjne bonsai – polega na przycinaniu młodych wierzchołkowych przyrostów. Nie tylko wpływa na formowanie drzewka, lecz także pobudza do wypuszczania nowych pędów i zagęszczania się korony. Cięcie pielęgnacyjne należy wykonywać regularnie, przez cały okres wegetacyjny. Zaniechanie cięcia poprowadzi do wybujałego wzrostu drzewka. Regularne strzyżenie będzie pobudzało do wzrostu drzewko, które będzie witalne, gęste i zdrowe.
  • Cięcie formujące bonsai – polega na formowaniu drzewka i zakłada wycięcie grubszych konarów i gałęzi. Ze względu na to, że cięcie formujące jest dość intensywne i trudne dla rośliny, wykonuje się je po zakończeniu wegetacji lub przed jej rozpoczęciem, czyli jesienią lub wiosną. Rany po cięciu warto smarować maścią ogrodniczą, bo to przyspieszy ich gojenie i zminimalizuje ryzyko choroby. Przystępując do cięcia formującego, musimy wiedzieć, jaki kształt chcemy otrzymać. Oto kilka cennych wskazówek. Po pierwsze – najpierw należy usunąć wszystkie cienkie, długie i pionowe gałęzie, które ciężko formować. Po drugie – pozbywamy się gałęzi, które zasłaniają przód pnia. Po trzecie – usuwamy wszystkie wyglądające nieatrakcyjnie gałęzie chore, zbyt grube lub zbyt chude, Po czwarte – należy usunąć maksymalnie ⅓ korony. Po piąte – jeśli na jednej wysokości wyrastają dwie gałązki, to usuwamy jedną z nich.

Uprawa bonsai – drutowanie drzewka

Kolejnym ważnym zabiegiem w pielęgnacji drzewka bonsai jest drutowanie, które ma na celu nadanie mu pożądanego kształtu. Można go wykonywać przez cały rok, wykorzystując drut aluminiowy lub miedziany, dla ochrony kory owinięty np. rafią. Gałązki należy luźno owinąć w taki sposób, by nadać drzewku konkretny pokrój – powinny być tak utrzymywane przez kilka miesięcy. W tym czasie trzeba jednak sprawdzać, czy drut nie wrasta w korę.

Drutowanie zawsze należy zaczynać od co najmniej dwukrotnego owinięcia pnia. Następnie przejdź do grubszych i drobniejszych gałęzi, upewniając się, że stabilnie utrzymują się na drucie. Po kilku miesiącach, kiedy roślina uzyska pożądany pokrój, drutu nie odwijaj, tylko utnij.

Podlewanie i nawożenie bonsai

Pielęgnacja bonsai zależy przede wszystkim od warunków uprawy, a także od tego, jaki gatunek wybierzesz do sztuki miniaturyzacji roślin. Drzewko w pojemniku wymaga dość częstego, ale umiarkowanego podlewania – najlepiej wcześniej sprawdzić poziom wilgotności podłoża. Nawadnianie bonsai należy dopasować do pory roku, nasłonecznienia i fazy rozwoju rośliny.

Nawożenie jest bardzo istotne dla bujnego i zdrowego wzrostu drzewka bonsai. Nawozi się je regularnie w okresie wegetacyjnym, stosując nawozy mineralne lub organiczne. Konkretne preparaty należy dostosować do wymagań gatunku wybranego do uprawy bonsai.