Gdzie, kiedy i jak sadzić pomidory w ogrodzie?

Pomidory to cenione i lubiane warzywa. Pochodzą z Ameryki Południowej i w Europie są znane od czasu wyprawy Kolumba. Początkowo uważano je za rośliny trujące i uprawiano wyłącznie jako ozdobne. Trudno uwierzyć, że ich walory smakowe odkryto dopiero w XIX wieku. Dziś są jednymi z najchętniej uprawianych i spożywanych warzyw.

Sadzenie pomidorów w gruncie jest bardzo proste i nie wymaga dużego doświadczenia ogrodniczego. Nieco czasu i uwagi trzeba jednak poświęcić na wyhodowanie rozsad, a następnie na pielęgnację sadzonek. Mimo to pomidory uznawane są za warzywa łatwe w uprawie. Warto spróbować posadzić je we własnym ogrodzie.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Jak i kiedy sadzić pomidory z nasion?

Jak sadzić pomidory do gruntu? Doświadczeni ogrodnicy doradzają uprawę pomidorów z dobrych jakościowo nasion. Nie wysiewa się ich jednak bezpośrednio do ziemi w ogrodzie – najpierw produkuje się rozsady, które następnie należy przenieść do gruntu.

Kiedy sadzić pomidory z nasion? Najlepiej zaopatrzyć się w nasiona i rozpocząć ich kiełkowanie już w lutym, najpóźniej w marcu (w zależności od odmiany). Początkowo najlepiej robić to w kiełkowniku, a po około 4 tygodniach przesadzić rośliny do doniczek. Jeśli mamy szklarnię, warto umieścić w niej kiełkowniki, ale równie dobrze możemy przechowywać je na parapecie okna – wystarczy zapewnić młodym roślinom wystarczającą ilość światła.

Jak sadzić pomidory z nasion? Ziemię do siewu można nabyć w sklepach ogrodniczych albo przygotować samodzielnie. W tym celu należy wymieszać ziemię kompostową lub podłoże torfowo-kompostowe z materiałem porowatym, np. kompostem z kory, wermikulitem czy perlitem.

Nasiona należy wysiać równomiernie, przykrywając warstwą ziemi o grubości około 0,5–1 cm. Podłoże trzeba delikatnie zwilżyć i do czasu pojawienia się pierwszych wschodów utrzymywać temperaturę ziemi od 22 do 25 stopni Celsjusza. Dla utrzymania wysokiej wilgotności i temperatury gleby warto przykryć kiełkowniki folią. Nie można jednak wtedy zapominać o regularnym odkrywaniu jej i wietrzeniu.

Kiedy sadzimy pomidory do donic? Po wschodach pomidorów powinniśmy usunąć folię, a temperaturę obniżyć do 16–20 stopni, utrzymując wilgotność ziemi. Kiedy siewki rozłożą liścienie, można przeprowadzić pikowanie, czyli przesadzić je do osobnych doniczek. Podczas przesadzania trzeba wyselekcjonować siewki, odrzucając te nierozwinięte i chore.

Uprawa pomidorów w gruncie – wybór odpowiedniego miejsca

Zanim przesadzimy rozsady do gruntu, musimy wybrać odpowiednie miejsce dla naszych pomidorów. Rośliny te najlepiej rosną na glebach zasobnych w próchnicę i przepuszczalnych. Lubią słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska.

Warto pamiętać, żeby nie sadzić ich w sąsiedztwie ziemniaków. Są one wrażliwe na te same choroby, a pomidory rosnące w pobliżu kartofli bardzo często zarażają się zarazą ziemniaczaną. Niewskazane jest również sadzenie tych warzyw obok ogórków. Dobrym towarzystwem jest natomiast pietruszka, która korzystnie wpływa na smak pomidorów, a także odstraszająca mszyce, przędziorki i mączliki szklarniowe bazylia.

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Sadzenie pomidorów do gruntu można przeprowadzić po ostatnich przymrozkach, mniej więcej w połowie maja. Przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem. W tym celu rośliny przez około 7 dni należy utrzymywać w temperaturze nieco poniżej 10 stopni Celsjusza, ograniczyć podlewanie oraz stopniowo zwiększać intensywność wietrzenia.

Po okresie adaptacyjnym można przesadzić pomidory do gruntu, przygotowując uprzednio podłoże. Za pomocą łopaty należy głęboko przekopać glebę, wyrównać grabiami i wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem. Podczas wzrostu roślin trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu – można stosować bogate w azot nawozy organiczne, np. gnojówkę z pokrzyw, która doskonale wpływa na wzrost i smak warzyw.

Co ile sadzić pomidory?

To, w jakich odstępach sadzić pomidory, zależy od ich odmiany. Warzywa wysoko rosnące należy sadzić co około 40–50 cm. Taką uprawę prowadzi się przy palikach metodą „na jeden pęd”, czyli jeden główny pęd pielęgnuje się, pozostałe przycinając, żeby skoncentrować energię rośliny na rozwoju owoców.

Dla krzaczastych, ścielących się po ziemi odmian pomidorów wykopujemy łopatką do sadzenia dołki co 30–90 cm, zgodnie z opisem na opakowaniu nasion – poszczególne odmiany różnią się dość znacznie ilością potrzebnego miejsca.