Grzyby na trawniku - dlaczego się pojawiają i jak z nimi walczyć?

Grzyby na trawniku mogą całkowicie zepsuć wygląd murawy w przydomowym ogrodzie. Na szczęście porastające trawnik i tworzące charakterystyczne czarcie kręgi grzyby nie oznaczają, że trzeba zrezygnować z pięknej trawy. Można je zwalczyć na kilka sposobów.

Na trawniku mogą pojawiać się grzyby jadalne, takie jak przykładowo czubajka kania. Jednak ich szybkie rozprzestrzenianie się i mało estetyczny efekt wizualny sprawiają, że chcemy się jak najszybciej pozbyć grzybów z naszego trawnika. 

Lista potrzebnych produktów: 

Dlaczego na trawniku rosną grzyby? 

Pojawianiu się grzybów na murawie sprzyja wilgoć i resztki materii organicznej pozostawione na trawie. Dlatego są częstą zmorą trawników wieloletnich i zaniedbanych. Najczęściej wyrastają po okresach intensywnych deszczy i długo utrzymującej się wilgoci. Skoszona i niezgrabiona trawa pozostawiona na darni aż do zbutwienia jest doskonałą pożywką dla grzybów. Dodatkowo tworzący się na powierzchni niewłaściwie pielęgnowanego trawnika filc wraz z resztkami skoszonych traw ogranicza przepływ powietrza do korzeni roślin. 

Przyczyną wyrastania grzybów na murawie jest również lekka, uboga w składniki pokarmowe gleba. Podłoże, na którym zakładany był zagrzybiony trawnik, może być zanieczyszczone resztkami roślin lub gałęzi. Powodem rozwoju grzybów bywa także niewłaściwe nawożenie, zwłaszcza mieszankami nawozowymi ubogimi w azot.

Trudne do zwalczenia są tzw ,,czarcie kręgi’’ na trawniku. Są to kręgi grzybów kapeluszowych na trawniku. Niekiedy powierzchnia nimi okryta zamiera. Jest to spowodowane filcem zalegającym w darni. Często pojawia się na starych trawników, które rosną na piaszczystym podłożu. Najczęściej te grzyby atakują działki blisko lasu. 

Jak pozbyć się grzybów z trawnika? 

Grzyby porastające trawnik nie oznaczają, że trzeba go zakładać od nowa. Istnieją skuteczne sposoby na walkę z tymi mało estetycznymi porostami – pozwolą nam uratować murawę i utrzymać piękny, soczyście zielony kolor. Pierwszym zabiegiem, który warto wykonać na zagrzybionym trawniku, będzie oprysk. Skuteczny środek na grzyby stanowią preparaty chemiczne, które mają w składzie jony miedzi. Odpowiadają za zahamowanie rozwoju infekcji, a także wzmocnienie odporności trawnika. Warunkiem ich dokładnego działania jest użycie ich w pierwszych stadiach choroby. Środki tego rodzaju są jednak dość niebezpieczne dla organizmów wodnych i stosowane w dużych ilościach mogą doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Dlatego w przypadku upraw ekologicznych częściej stosuje się preparat naturalny na bazie Pythium oligandrum, który jest bezpieczny dla organizmów żywych, a jednocześnie żeruje na wielu gatunkach grzybów występujących m.in. na murawie. Pamiętajmy, że oprócz opryskiwacza przy wykonywaniu oprysku trawnika powinniśmy zastosować rękawice ogrodowe i inną odzież ochronną, np. maskę lub przyłbicę w celu ochrony twarzy. 

Kolejny ważny krok, który będzie przeciwdziałał pojawianiu się grzybów na trawniku, stanowi regularna i odpowiednia pielęgnacja murawy. Należy pamiętać o koszeniu (przynajmniej raz w tygodniu), a także starannym zagrabianiu i zbieraniu resztek trawy. W ten sposób nie dopuścimy do usychania i butwienia ściętych źdźbeł oraz zapobiegniemy tworzeniu się filcu na darni. Od kwietnia do lipca powinniśmy też pamiętać o systematycznym nawożeniu murawy nawozami bogatymi w azot. 

W walce z grzybami w trawniku skuteczna okaże się również poprawa kondycji trawy poprzez takie zabiegi pielęgnacyjne jak wertykulacja i aeracja. Wertykulacja darni polega na nacinaniu trawnika specjalnym wertykulatorem i pomaga usunąć mech oraz filc. Natomiast aerację przeprowadza się aeratorem lub specjalnymi butami wyposażonymi w kolce. W trakcie zabiegu nakłuwa się murawę kolcami, tym samym napowietrzając podłoże. Wertykulację i aerację trawnika warto przeprowadzić nawet przed opryskiem środkiem na grzyby – to ułatwi preparatowi wniknięcie w glebę. W przypadku ,,czarcich kręgów’’ aeracja i wertykulacja trawnika jest niezbędna. Aby ukryć objawy choroby trzeba stosować dużą dawkę azotu w nawozie.

Jeśli nie wdroży się powyższych działań to nieunikniona będzie wymiana trawnika.