Huśtawka ogrodowa - jak wykonać i jakich materiałów do tego potrzeba?

Budowę huśtawki ogrodowej powinno się rozpocząć od wykonania odręcznego projektu, w którym uwzględnisz jej wysokość, szerokość oraz rozmiar siedziska. W tym artykule dowiesz się, jak wymierzyć kantówki, czego potrzebujesz do budowy huśtawki, a przede wszystkim jak ją wykonać.

Niezbędne materiały do zrobienia huśtawki

Przygotowanie do budowy huśtawki ogrodowej powinno się zacząć od wykonania odręcznego projektu, w którym określisz długość i grubość kantówek, a także wymagane materiały. Do wykonania huśtawki niezbędne będą:

  • Kantówki – stanowią one podstawę budowy huśtawki. Ich łączna długość jest uzależniona od szerokości docelowego siedziska. Jeżeli chcesz zachować bezpieczeństwo podczas huśtania się, musisz oszacować niezbędny dystans od boków siedziska do bocznych krawędzi huśtawki. Odległość ta powinna wynosić co najmniej 40–50 cm. Jeżeli więc siedzisko ma szerokość 60 cm, to do długości belki nośnej musisz doliczyć dodatkowe 100 cm (2 × 50 cm), co daje łączną długość 160 cm. Jeżeli chcesz mieć dłuższe siedzisko (albo wykorzystać gotową ławeczkę), powinieneś analogicznie zwiększyć jego długość o 100 cm. Grubość belki nośnej musi wynosić co najmniej 8 × 10 cm lub więcej
  • Wkręty – najlepiej samowiercące, o wymiarach co najmniej 8 × 80 mm;
  • Siedzisko – może być wykonane z drewnianej deski albo kupione w formie gotowego produktu;
  • Łańcuch – element unoszący siedzisko;
  • Kotwy – mogą zostać użyte jako elementy stabilizujące konstrukcje;
  • Zawiesia – to specjalne haki, które montuje się w belce nośnej. Przyczepia się do nich łańcuchy unoszące siedzisko.

Jak zrobić huśtawkę ogrodową z kantówek?

Najpierw należy wymierzyć środek na belce nośnej i symetrycznie względem niego wyznaczyć miejsca, w których za pomocą wkrętarki wykonamy otwory o odpowiedniej średnicy i rozstawie, dopasowane do średnicy gwintu zawiesia. Następnie wkładamy do nich zawiesia i mocno dokręcamy śruby.

Wykonaj niezbędne cięcia w kantówkach stanowiących nogi huśtawki. Możesz tego dokonać za pomocą pilarki tarczowej lub łańcuchowej w taki sposób, aby w górnej części nogi uzyskać płaszczyznę równoległą do płaszczyzny bocznej belki nośnej. Dolny rozstaw nóg powinien wówczas wynosić ok. 150 cm (do 200 cm w przypadku wysokich huśtawek). W praktyce powierzchnię tę można uzyskać za pomocą jednego cięcia. Czynność powtórz w przypadku wszystkich 4 nóg. Istnieje również możliwość wykonania cięcia, dzięki któremu uzyskasz pewnego rodzaju półkę, na której wsparta będzie belka nośna. W tym celu należy wykonać dwa cięcia w kształcie litery L. Osoby chcące wykonać mocowanie belki w prostszy sposób mogą kupić gotowe elementy mocujące. Nogi połącz z belką za pomocą wkrętów, wykorzystując do tego wkrętarkę (ze specjalnymi bitami).

Po zamocowaniu 4 nóg możesz przystąpić do ustabilizowania konstrukcji. W tym celu do zewnętrznej części nóg na wysokości ok. 40–60 cm zamontuj belki zabezpieczające je przed rozsunięciem się. Belki powinny znaleźć się z obu stron huśtawki. Kiedy już ustabilizujesz dół konstrukcji, przystąp do usztywniania góry huśtawki. W tym celu za pomocą wkrętów zamontuj belki u góry konstrukcji, w odległości ok. 30–40 cm od wierzchołka huśtawki. Powinny one być ułożone równolegle do dolnych belek.

Następnie dwie belki, które mają stanowić tzw. zastrzały, przytwierdź do dolnej części belki nośnej oraz wewnętrznej części kantówek umieszczonych na odległości 30–40 cm od wierzchołka huśtawki. Przygotowując zastrzały, ich końce natnij pod kątem 45 stopni.

Na ostatnim etapie powstałe niedoskonałości spowodowane cięciem lub wkręcaniem wkrętów należy złagodzić za pomocą noża łamanego albo papieru ściernego. Całość możesz zaimpregnować i pomalować za pomocą specjalnych farb.

Na sam koniec ustal wysokość montażu siedziska i zamontuj je, przytwierdzając za pomocą łańcuchów.