Jak i kiedy przycinać maliny? Poradnik

O tym, kiedy przycinać maliny, decyduje zwykle odmiana krzewu i jego wiek. Młode rośliny można przyciąć tuż po posadzeniu, bo dzięki temu lepiej się rozkrzewiają. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać maliny, aby cieszyć się ich owocami.

Pamiętaj, aby przycinanie malin zaplanować na pogodny dzień, kiedy nie pada deszcz. W innym przypadku miejsca po usuniętych gałęziach i pędach będą się dłużej goić, a to prawdopodobnie zmniejszy ilość pięknych owoców w kolejnych miesiącach.

Lista potrzebnych produktów:

Kiedy przycinać maliny?

Nowo posadzone krzewy malin możesz przyciąć od razu po posadzeniu, kilka centymetrów nad ziemią – w ten sposób ułatwisz roślinie wypuszczenie nowych pędów. W przypadku starszych krzewów cięcie zaplanuj na wiosnę lub jesień, w zależności od odmiany, jaką wybrałeś do swojego ogrodu.

Jak przycinać maliny?

Przycinanie malin wiosną polega przede wszystkim na pozbyciu się gałęzi, które zostały uszkodzone podczas przymrozku, oraz tych widocznie osłabionych. Oprócz tego krzewy wymagają przerzedzenia krzewów, czyli wycięcia przerośniętych gałęzi. U odmian malin owocujących latem najlepiej usunąć dwuletnie pędy tuż po zebraniu z nich plonów i w ten sposób przygotować miejsce dla wyrastania młodych pędów.  

Jeśli krzew znacznie rozrasta się na boki, warto przyciąć wystające pędy, najlepiej około 5 cm nad korzeniem. Dzięki temu pozostałe gałęzie zyskają odpowiednią przestrzeń, by „łapać” światło oraz mieć wystarczająco dużo miejsca do wypuszczania nowych pąków. To najlepsza droga do uzyskania dużych, zdrowych owoców w okresie letnim.

Cięcie malin jesiennych odbywa się w momencie, gdy owoców już praktycznie nie ma. Trzeba wówczas przygotować krzewy na zimę. W tym przypadku nie chodzi o przerzedzenie gałęzi, lecz o ich znaczną redukcję. Usuń te, które dały owoce, pozbądź się także nadmiaru młodych pędów. Należy to zrobić tuż przy gruncie, ostrym sekatorem. Ważne, aby zdążyć z tym zabiegiem jeszcze przed przymrozkami – w przeciwnym razie obniżysz mrozoodporność rośliny.

Przycinanie malin - wskazówki dla hodowcy

Jeśli planujesz uprawę malinowego ogródka, przyda ci się kilka dodatkowych informacji, które zwiększą szansę na obfite zbiory:

  1. Maliny uprawiaj na glebie o lekko kwaśnym odczynie (5,5–6,5 pH), najlepiej bogatej w azot i próchnicę. To optymalne warunki, które sprawiają, że krzew rozwija silne pędy wegetacyjne. Przed wkopaniem sadzonek przekop miejsce uprawy i wymieszaj glebę z humusem. W ten sposób wzbogacisz ziemię w cenne składniki odżywcze i poprawisz owocowanie krzewów w kolejnych latach.
  2. Wiosenne przycinanie malin przeprowadź do końca kwietnia. Odmiany jesienne skracaj w sierpniu (jeśli krzewy są dwuletnie) albo w listopadzie (w przypadku jednorocznych roślin). 
  3. Do przycinania krzewów malin wykorzystaj ostry sekator ogrodowy, najlepiej model o długich rączkach – zadbaj o to, aby cięcia były pewne i nie powodowały nadmiernego rozdwajania się przyciętego fragmentu. Zadbaj też o bezpieczeństwo swoich dłoni i załóż rękawice ochronne
  4. Jeśli krzew znacznie rozrastać się na boki, odetnij te wystające fragmenty, aby tym samym stworzyć całkiem nowy krzew. 
  5. Obumarłe, zniszczone przez przymrozek pędy wyrzuć albo spal w ognisku. Te, które są w dobrym stanie, odłóż na kompostownik. 
  6. Maliny nie mają specjalnych wymagań pielęgnacyjnych poza przycinaniem i właściwym nawożeniem. Najlepszym sposobem na zapewnienie krzewom odpowiedniego bilansu mineralnego jest wykonanie analizy glebowej. Istnieją jednak pewne wyraźne sygnały, że roślina potrzebuje konkretnych pierwiastków. Żółknące na obrzeżach liście oznaczają niedobór potasu. Brązowe zabarwienie i opadanie listków z kolei to symptomy braku magnezu, a zbyt szybki przyrost liści i intensywne ciemnozielone zabarwienie są przejawem zbyt dużej ilości azotu w glebie.
  7. Odmiany powtarzające, zwane malinami jesiennymi cieszą się dużą popularnością ze względu na możliwość ekologicznej uprawy (bez ochrony chemicznej) oraz łatwiejszą pielęgnację. Po zbiorze wszystkie pędy można usunąć z działki wraz z różnymi szkodnikami i chorobami. Wiosną rośliny tworzą nowe pędy. 
  8. Jeśli są sprzyjające warunki atmosferyczne (długa i ciepła jesień), to owoce malin jesiennych zbiera się nawet do pierwszych przymrozków.