Jak i kiedy przycinać orzech włoski? Wskazówki

Przycinanie orzecha włoskiego poprawia kondycję drzewa. Sprawia, że jego korona jest kształtna i bardziej bujna. Najlepiej robić to po przymrozkach, w ciepły, bezdeszczowy dzień. Na czym polega cięcie orzecha włoskiego i kiedy wykonywać ten zabieg, aby drzewo lepiej owocowało i było odporne na temperaturę oraz choroby?

Orzech włoski ma rozłożyste gałęzie, dzięki czemu zapewnia dodatkowe źródło cienia w przydomowym ogrodzie. Ze względu na długowieczność tej rośliny, moment zasadzenia danego drzewa mogą pamiętać twoi dziadkowie.

Lista potrzebnych produktów:

  • maść ogrodnicza;
  • środek grzybobójczy.

Kiedy przycinać orzecha włoskiego?

Przycinanie orzecha najlepiej zaplanuj w okresie, gdy pogoda nie zmienia się zbyt gwałtownie i minęło już ryzyko przymrozków. Odczekaj, aż drzewo przestanie wydzielać duże ilości soku – to one sprawiają, że wiosną wolniej i trudniej goją się wszelkie rany. Dodatkowo to środowisko ułatwiające rozmnażanie się grzybów, co znacznie osłabia roślinę. Przycinanie orzecha włoskiego najlepiej zaplanuj w okresie wakacyjnym (między czerwcem a sierpniem). Pamiętaj, aby odbywało się to w dzień pogodny i bez deszczu – krople mogłyby zmyć środki ogrodnicze, którymi powinny być nasmarowane przycięte gałęzie.

W sytuacji, gdy orzech jest naprawdę przerośnięty, można przyciąć go wcześniej, nawet np. w marcu. Należy wówczas uważnie obserwować drzewo, czy nie wydziela soku. Jeżeli sok wycieka z przyciętych gałęzi, czasami kończy się to obumarciem całego drzewa.

Jak przyciąć orzecha włoskiego?

Cięcie orzecha włoskiego różni się w zależności od tego, czy jest to drzewo młode, czy wieloletnie. Nowo posadzona roślina potrzebuje ujarzmienia – należy dbać o odpowiedni rozrost korony. Roczne drzewko warto przycinać ostrym sekatorem do około 150 cm wysokości. Boczne gałęzie powinny być krótsze (mniej więcej 80 cm długości). Jeśli drzewo jest niskie, nie trzeba przycinać go z wysokości, a jedynie skrócić boczne gałęzie, aby je przerzedzić i umożliwić wzrost nowych. Cięcie w pierwszym roku ma na celu wyprowadzenie pnia i uformowanie korony.

W przypadku cięcia w drugim roku wycinamy pędy konkurujące z przewodnikiem, a odgałęzienia zbyt silnie rosnące skracamy. Jeśli na koronę nie nadają się rozgałęzienia dwuletniego orzecha, to formujemy drzewko na nowo. Przycinamy przewodnik 40 cm nad planowanymi odgałęzieniami, a pędy boczne usuwamy.

W przypadku starszych, co najmniej pięcioletnich drzew istotne jest tak zwane cięcie formujące. Gałęzie orzecha mają tendencje do porostu w górę, co zmniejsza szansę na zawiązanie pąków. W takim przypadku dobrze jest przycinać je w taki sposób, by wymusić na nich poziome położenie. Jeśli gałęzie samoistnie nie chcą się poddać nakierowaniu, należy je ujarzmić i związać sznurkiem albo zastosować obciążenie, np. ciężkie bloczki. Zabiegi te przeprowadzamy w pełni wegetacji, od połowy maja do pierwszych dni września. Pojedynczą gałąź możemy usunąć wyjątkowo w innym terminie. Wtedy powinniśmy ją przyciąć na tzw. czop (długość 20-40), który usuniemy na gładko w pełni wegetacji. 

Cięcie orzecha włoskiego – wskazówki dla hodowcy

Równie ważne, jak dbanie o odpowiedni kształt korony (jej przerzedzanie), jest pozbywanie się pędów przy pniu. Im starsze drzewa, tym więcej pędów się pojawia. Są one coraz twardsze i trudniejsze do usunięcia. Lepiej więc zlikwidować te pędy w momencie, gdy ich średnica nie wynosi więcej niż 5 cm. Bez względu na wiek orzecha włoskiego konieczne jest cykliczne usuwanie gałęzi martwych, ze śladami choroby lub takich, które nie zawiązują owoców. 

Czym przycinać gałęzie i pędy orzecha? Najlepiej nada się do tego duży sekator nożycowy. Odpady przycinaj tuż przy pniu, a następnie smaruj odkryte rany maścią ogrodniczą. Po wykonaniu przycinki warto też spryskać całe drzewo środkiem grzybobójczym. 

Nie należy się obawiać, że po znacznym przerzedzeniu orzech włoski zacznie wypuszczać coraz mniej pędów – będzie wręcz odwrotnie. Nowe gałęzie bardziej przyrastają, a cała korona zyskuje świeższy i równomierny kształt. Przycięte drzewo lepiej znosi zmienne warunki pogodowe i zagrożenia chorobotwórcze. Orzech jest drzewem długowiecznym, a jego korona może osiągnąć imponujące rozmiary, jeśli tylko jej pielęgnacja zostanie przeprowadzona poprawnie.