Jak i kiedy przycinać porzeczki?

Zadbany ogród i sad to wizytówka gospodarza. Praca przy drzewach i krzewach jest niezwykle ważna, zwłaszcza gdy chce się zachować sadzonki w jak najlepszej kondycji. Regularne przycinanie krzewów, szczególnie tych owocowych, to podstawa. Jeśli zależy nam na obfitych plonach, musimy pamiętać o cięciu porzeczek o odpowiedniej porze. 

Porzeczki to jedne z popularniejszych krzewów, które rosną w naszych ogrodach. Te niewielkie krzaczki potrafią dostarczyć nam wiele smacznych i niezwykle zdrowych owoców. Jeśli chcemy uzyskać wysokie plony, a przy tym utrzymać krzew w dobrej kondycji, musimy pamiętać o jego właściwej pielęgnacji. Przycinanie porzeczek to podstawowa czynność, którą hodowcy powinni regularnie powtarzać. Kiedy i jak ciąć krzewy porzeczkowe? Sprawdźmy!

Lista potrzebnych produktów:

Przycinanie młodych krzewów porzeczek

Cięcie porzeczek to obowiązek każdego hodowcy. Dlaczego? Dzięki prostym zabiegom podcinania nasze krzewy zaczną dużo lepiej się rozrastać. To pozytywnie wpłynie na kondycję samej porzeczki, a także na owocowanie. Zarówno w przypadku drzewek owocowych, jak i krzewów za sprawą przycinania zmniejsza się liczba żerujących szkodników. Odpowiednie dbanie o rośliny w naszym sadzie pozwoli później na zbiór obfitych plonów. Umiejętnie przycięte porzeczki zyskają także schludną formę. 

Wielu początkujących hodowców zastanawia się nad tym, kiedy przycinać porzeczki. Wszystko zależy od tego, jaki to krzew. Jeśli mamy młodą, świeżo posadzoną sadzonkę, pierwszego cięcia możemy dokonać od razu. Dotyczy to wszystkich odmian, zarówno czerwonych, białych, jak i czarnych. Jak powinniśmy się zabrać za to zadanie? To nic trudnego! Poszczególne pędy musimy przyciąć maksymalnie nad drugim oczkiem nad ziemią. Obcięte pędy należy przysypać cienką warstwą ziemi, aby ochronić je przed zmarznięciem. 

Nowe sadzonki tniemy jeszcze przed zimą. Najlepiej zrobić to jesienią, gdy krzewy mają idealne warunki do szybkiego ukorzenienia się. Pozwoli to na pobudzenie rośliny – dzięki temu wypuści nowe pędy. Alternatywą dla cięcia jesienią jest przycinanie porzeczek wiosną. Musimy jednak być ostrożni i pamiętać o tzw. okresie wegetacji – trzeba wykonać zabieg przed jego rozpoczęciem, czyli przed końcówką lutego lub początkiem marca. Jeśli obetniemy pędy krzewu w tym niezwykle ważnym momencie, będzie to miało negatywny wpływ na kondycję porzeczki. 

Cięcie porzeczek w zależności od odmiany

Po pierwszym zabiegu pielęgnacyjnym kolejne przycinanie czarnej porzeczki powinno odbyć się nie wcześniej niż po 3 lub 4 latach. Warto jednak pamiętać o tzw. przycinaniu sanitarnym. Aby utrzymać krzewy w dobrym stanie, musimy raz do roku prześwietlić wszystkie pędy. Przycinanie sanitarne polega na usuwaniu chorych lub uszkodzonych pędów. Powinniśmy także pozbyć się części przemarzniętych oraz takich, które rozrosły się za bardzo i się płożą na ziemi. 

Częstotliwość przycinania kilkurocznych krzewów porzeczek jest zależna od posiadanej przez nas odmiany. W przypadku porzeczki czarnej należy przeprowadzić zabieg po 4 latach od posadzenia. Oczywiście nie wolno zapominać o wspomnianym wcześniej, corocznym przycinaniu sanitarnym! Cięcie porzeczki w 4. roku powinno polegać na skróceniu najstarszych pędów (te pędy są ciemnoszare). Zostawiamy kilka jednorocznych oraz dwa lub trzy 2- i 3-letnie (te pędy są jasne). To bardzo ważna kwestia – czarna porzeczka obfituje w plony, które zawiązują się najczęściej na pędach młodych, a także tych 2- i 3-letnich. Tę odmianę przycinamy po zbiorach, a więc pod koniec lata. Dobrym wyborem może się również okazać cięcie jesienią. Prawidłowo uformowany krzew porzeczki czarnej ma 8-12 dobrze rozgałęzionych gałęzi szkieletowych, najwyżej 3-letnich.

Jak pielęgnować porzeczki białe i czerwone? Obie te odmiany powinniśmy ciąć nie wcześniej niż po 5 latach od posadzenia. W odróżnieniu od czarnej porzeczki cięcie sanitarne wykonuje się dopiero w 3. roku, aby skutecznie stymulować krzew do wzrostu. Poszczególne pędy tniemy w taki sposób, aby pozostawić na nich mniej więcej pięć pąków. W następnych latach należy przycinać pędy jednoroczne. W następnych latach co roku przycinamy je na przedwiośniu na wysokości 40-50 cm i usuwamy zbyt cienkie gałązki boczne.  Zarówno krzewy odmiany białej, jak i czerwonej najczęściej owocują nie tylko na pędach młodych, lecz także na tych, które mają już nawet 6 lat! Prawidłowo uformowany krzew ma 10-12 dobrze rozgałęzionych gałęzi szkieletowych.

Przycinanie porzeczki na pniu powinno być wykonywane według wymagań odmiany, którą posiadamy. Bezpośrednio po posadzeniu musimy skrócić pędy nad czwartym, maksymalnie piątym oczkiem.