Jak najlepiej uprawiać szałwię omszoną?

Szałwia omszona to jedna z bardziej znanych roślin ozdobnych. Jest bardzo prosta w uprawie i wygląda niezwykle efektownie. Mimo że można spotkać ją dziko rosnącą na łąkach, to coraz częściej pojawia się w ogrodach jako element przemyślanej kompozycji z różnych roślin.

Szałwię omszoną można spotkać w wielu polskich i zagranicznych ogrodach. Ma wiele ciekawych odmian i łatwo się ją rozmnaża.

Lista niezbędnych produktów:

  • sadzonki szałwii

  • ziemia ogrodnicza

  • doniczka.

Szałwia omszona - charakterystyka

Szałwia omszona jest rośliną znaną zarówno w Europie, jak i w Azji. Można spotkać ją dziko rosnącą na łąkach i ugorach. Osiąga około 60–80 cm wysokości. W zależności od odmiany rośnie w bardziej lub mniej zwartych kępach. Szałwia omszona kwitnie od maja do października. Jest rośliną miododajną i przyciąga do ogrodu owady zapylające. Ma liście o eliptycznym kształcie, które od spodu są omszone i mają karbowane brzegi. Szałwia omszona ma postać długich kłosów z kwiatami w niebieskim, różowym, białym i fioletowym kolorze.

Szałwia może rosnąć w gruncie, na rabatach ozdobnych, a także w doniczkach i pojemnikach. Bardzo ładnie prezentuje się z innymi roślinami, takimi jak goździki, róże, jeżówka lub ozdobne gatunki traw.

Jak uprawiać szałwię omszoną?

Szałwia omszona jest uprawiana jako roślina ozdobna. Uprawa szałwii omszonej jest bardzo prosta. Lubi rosnąć w miejscach ciepłych, o bardzo dobrym nasłonecznieniu. Najlepsze podłoże dla szałwii omszonej to gleba przepuszczalna, żyzna i sucha. Jej odczyn powinien być zasadowy. Roślina bardzo dobrze znosi suszę, ale nie toleruje zalania korzeni. Nie lubi też rosnąć w ciężkiej, gliniastej ziemi.

Nowe sadzonki szałwii należy posadzić w rozstawie 30 × 30 cm. Na początku roślinki trzeba regularnie podlewać, aby dobrze się przyjęły. Kiedy osiągną pełną dojrzałość, nie będą wymagały ciągłego nawadniania, jeśli tylko nie wystąpi duża susza. Na zbyt wysuszonym podłożu kwiatostany szałwii omszonej są dużo gorszej jakości.

Doskonale nadaje się na rabaty kwiatowe ze względu na kwiaty, będące jej walorami ozdobnymi. Wyróżniamy odmiany o kwiatach białych, różowopurpurowych i fioletowych. Szałwię nawozi się kompostem, obornikiem lub nawozami wieloskładnikowymi.

Jak przycinać szałwię omszoną?

Szałwia omszona bardzo lubi silne cięcie. Przycinając roślinkę po pierwszym kwitnieniu, zachęcimy ją do rozwijania nowych pędów i zakwitnięcia jesienią. Jeśli chcemy, by szałwia miała dłuższy okres kwitnienia, musimy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty. Kiedy roślina skończy kwitnąć, trzeba usunąć wszystkie zamierające kwiatostany.

Jeśli podłoże, na którym została posadzona szałwia, nie jest zbyt zasobne, warto nawozić ją naturalnymi nawozami, np. kompostem lub biohumusem. Dobrze sprawdzi się również preparat do ogrodowych roślin kwitnących.

Dorosłe okazy szałwii omszonej są mrozoodporne i nie trzeba ich zabezpieczać. Powinno się jednak zadbać o młode rośliny i przykryć je agrowłókniną, by mróz nie uszkodził jeszcze nieuodpornionych sadzonek.

Jak rozmnażać szałwię omszoną?

Jeśli szałwia omszona od wielu lat rośnie w tym samym miejscu, może zacząć gorzej wyglądać. Warto wówczas pomyśleć o jej odmłodzeniu. Najlepiej zrobić to pod koniec lata albo wczesną wiosną. Trzeba podzielić kępę szałwii omszonej na kilka mniejszych części. Ponieważ ta roślina jest byliną, po podzieleniu można od razu posadzić sadzonki w nowym miejscu.

Innym sposobem na to, by rozmnożyć szałwię omszoną, jest pozyskanie sadzonki z jej pędów – to tzw. sadzonki pędowe. Na przełomie maja i czerwca powinno się pobrać mający około 10 cm długości pęd wraz z piętką. Końcówkę sadzonki należy zamoczyć w ukorzeniaczu i posadzić na rozsadniku. Kiedy roślina się ukorzeni, można przesadzić ją na miejsce docelowe. Takie sadzonki w pierwszym sezonie trzeba okryć na zimę agrowłókniną.

Szałwię omszoną może być wysiana również z nasion. Należy siać je prosto do gruntu w maju lub wcześniej, do ciepłego inspektu. Kiedy roślinki wykiełkują, trzeba je przesadzić do osobnych doniczek. W momencie, gdy sadzonki szałwii podrosną, można je przesadzić do miejsca docelowego do wilgotnej ziemi i regularnie podlewać.

Zastosowanie szałwii w ogrodzie

Szałwia ładnie wygląda posadzona na skalniakach, murkach czy skarpach. Warto zestawić ją z innymi bylinami np. różami, lawendami, irysami, goździkami, orlikami, przywrotnikami czy ozdobnymi trawami.

Odmiany, które długo kwitną można posadzić z rudbekiami, jeżówkami czy krwawnikami. Niskie odmiany doskonale nadają się na obwódki oraz do obsadzania pojemników na balkonach i tarasach.