Jak pozbyć się mchu z trawnika? Sprawdzone sposoby

Mech na trawniku zabiera większość pokładów wody i substancji odżywczych, dlatego bardzo osłabia trawę. Do rozwoju mchu dochodzi najczęściej wtedy, gdy murawa rośnie w cieniu lub na zbitej i ciężkiej glebie. Dowiedz się, jak pozbyć się mchu z trawnika i zapobiegać jego rozwojowi.

Usuwanie mchu z trawnika zapewni trawie lepszy dostęp do światła. Nieobciążone chwastami korzenie będą mogły swobodnie pobierać wodę i substancje odżywcze z gleby. Usunięcie mchu to jednak nie wszystko. Aby zachować murawę w dobrej kondycji, warto pamiętać o prawidłowej pielęgnacji, a szczególnie o działaniach profilaktycznych, które ograniczą rozwój chwastów w przyszłości.

Lista potrzebnych produktów:

  • opcjonalnie wertykulator;

Jak zlikwidować mech na trawniku?

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, jak zwalczyć mech na trawniku. Każdy z nich wymaga cierpliwości, gdyż walka z tym chwastem może być długa.

  • Mechaniczne usuwanie mchu – wyrwanie mchu z trawnika jest najprostszą metodą, gdy chcesz go usunąć. Może być jednak pracochłonnym i długim zajęciem. Mech należy wygrabić grabiami lub skorzystać z wertykulatora. Wertykulację i grabienie najlepiej przeprowadzić wiosną.
  • Chemiczne usuwanie mchu – polega na opryskiwaniu trawnika chemicznymi środkami zwalczającymi mech. To bardzo skuteczna metoda, jednak należy pamiętać o jej systematycznym powtarzaniu. Przy opryskiwaniu trawy przyda się opryskiwacz, a także maska i rękawice ochronne, które zabezpieczą twarz i ręce przed działaniem silnych chemikaliów. Przed opryskiwaniem należy skosić bardzo krótko trawę. Dzięki temu środek chemiczny bez problemu dotrze do mchu. Zastosuj dawkę preparatu zgodną z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że mech najlepiej opryskiwać wiosną w bezwietrzne i pogodne dni bez deszczu.

Kiedy już uda ci się zwalczyć mech na trawniku, nie zapomnij o działaniach profilaktycznych, które zmniejszą ryzyko pojawienia się chwastów.

Jak zapobiegać rozwojowi mchu na trawie?

Kiedy już uda ci się pozbyć mchu z trawnika, nie zapominaj o prawidłowej pielęgnacji murawy, która zapobiegnie rozwojowi chwastów. O czym powinieneś pamiętać?

  • Regularne koszenie trawnika – zarówno za rzadkie, jak i zbyt krótkie koszenie trawy źle wpływa na jej kondycję, co z kolei prowadzi do rozwoju mchu na murawie. Po każdym koszeniu należy pamiętać o zebraniu skoszonych źdźbeł i zanieczyszczeń z trawnika.
  • Aeracja i piaskowanie trawnika – jeżeli zauważyłeś, że woda z trudem wnika w murawę, przyczyną tego stanu rzeczy może być nieodpowiedni drenaż gleby. Taka sytuacja często zdarza się na podłożu zbitym i gliniastym, a to z kolei stwarza idealne warunki do rozwoju mchu. Aby temu przeciwdziałać, wykonaj zabiegi aeracji i piaskowania, które rozluźniają podłoże. Trawa zacznie bez trudu pobierać wodę i substancje odżywcze.
  • Nawożenie nawozem ze środkami przeciw mchom – odpowiednio odżywiony trawnik atrakcyjnie się prezentuje, a jednocześnie jest zdrowy i pozbawiony chwastów. Mech zazwyczaj atakuje osłabioną trawę, dlatego należy pamiętać o jej systematycznym nawożeniu. Zanim jednak zaczniesz nawozić ziemię dostępnymi w sprzedaży nawozami, zbadaj, jaki ma skład i odczyn. Zastosowanie nieodpowiedniego środka może wyrządzić dużo szkód. Oprócz tradycyjnych nawozów do trawników na rynku dostępne są również mieszanki wzmocnione środkami zwalczającymi mech.
  • Wapnowanie trawnika – jeżeli trawa rośnie na podłożu o zbyt niskim pH (poniżej 6), dociera do niej zbyt mała ilość substancji odżywczych, przez co nie rośnie tak, jak powinna. Kwaśne gleby mają jednak sprzyjające warunki dla rozwoju mchu. Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie wapnowanie trawnika, gdyż pozwoli na odkwaszenie podłoża.