Jak zakwasić glebę domowymi sposobami?

Poziom kwasowości gleby jest ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie uprawy w ogrodzie. Wiele spośród uprawianych w nim kwiatów czy krzewów owocowych preferuje bardziej kwaśne niż zasadowe środowisko. Podpowiadamy, jakie są domowe sposoby zakwaszenia gleby w ogrodzie.

Prostym sposobem na zakwaszenie ziemi, zwłaszcza w przypadku uprawy roślin kwasolubnych, będzie zastosowanie specjalnych nawozów zakwaszających. Tego rodzaju preparaty nie tylko obniżają poziom pH gleby – często też uzupełniają niedobory ważnych dla danych gatunków roślin składników pokarmowych. Jeśli jednak nie zamierzasz stosować nawozów mineralnych, dobrym rozwiązaniem na zakwaszenie gleby będzie sięgnięcie po domowe sposoby.

Lista potrzebnych produktów:

  • widły

Jak zmierzyć poziom zakwaszenia gleby?

Zanim zastosujesz proponowane przez nas domowe sposoby na zakwaszenie gleby, warto najpierw dowiedzieć się, jaki odczyn pH ma twoja działka. Do badania odczynu ziemi służą specjalne kwasomierze. Jeśli gleba osiągnie pH 4,5 lub niższe, oznacza to, że jest bardzo kwaśna. Ziemia kwaśna osiąga 4,6–5,5 pH, a podłoże lekko kwaśne 5,6–6,5 pH. Wyższe parametry świadczą o glebie zasadowej, która w przypadku uprawy roślin kwasolubnych będzie wymagała zakwaszenia.

Warto również zaobserwować, jakie rośliny naturalnie rosną na twojej działce. Jeśli zauważysz spore ilości koniczyny lub pokrzywy, najprawdopodobniej ziemia w tym miejscu ma odczyn zbliżony do zasadowego. W przypadku dzikiej róży, rdestu ptasiego lub łopianu porastających parcelę można przypuszczać, że gleba ma odczyn lekko kwaśny. Podłoże o środowisku kwaśnym będzie z pewnością porośnięte wrzosami, skrzypami lub babkami. Ziemia w różnych miejscach danej działki może mieć różny odczyn, dlatego najpewniejszym sposobem będzie użycie kwasomierza.

Domowe sposoby na zakwaszenie gleby

Domowe sposoby na zakwaszenie gleby polegają na zastosowaniu produktów, które można znaleźć w każdej kuchni – m.in. octu, fusów z kawy i soku z cytryny.

  • Ocet – rozcieńczony z wodą w proporcji 1:8 służy do podlewania ziemi w celu jej zakwaszenia, jednak tylko na około 3 tygodnie przed posadzeniem roślin. Wywarem z octu nie wolno podlewać rosnącej już sadzonki, gdyż może to być dla niej zabójcze.
  • Fusy z kawy – nie tylko lekko zakwaszają glebę, lecz także dodają kwasolubnym roślinom cenne składniki pokarmowe, takie jak magnez, fosfor, potas i azot. Wolno się rozkładają i mogą być stosowane na rosnące już w ziemi sadzonki. W celu zmniejszenia odczynu pH gleby zebrane fusy z kawy należy wymieszać z ziemią wokół rośliny i dokładnie rozgrabić niewielkimi grabiami, by nie rozwiał ich wiatr.
  • Sok z cytryny – woda z wyciśniętym sokiem może służyć do podlewania roślin kwasolubnych. Tym sposobem nie tylko nawodnisz roślinę, lecz dodatkowo nieco obniżysz odczyn pH gleby.

Inne naturalne sposoby na zakwaszenie ziemi

W celu zakwaszenia ziemi możesz sięgnąć również po inne produkty naturalne, takie jak kwaśny torf, kompost z igliwia, ściółkowanie korą. Zastosowanie ich w szybki sposób obniży pH gleby, jednak należy pamiętać, że tylko przez pewien czas – później sztucznie zakwaszona ziemia powróci do pierwotnego odczynu. Warto zatem zakwaszanie wykonywać regularnie, np. co roku.

  • Kwaśny torf – należy wymieszać go z ziemią rodzimą w stosunku 1:1. Warto również przekopać ją szpadlem i rozpulchnić widłami, dzięki czemu będzie dobrze przygotowana na nasadzenia.
  • Kompost z igliwia – warto dodać go w momencie sadzenia nowych roślin kwasolubnych. Wystarczy, że do dołu przygotowanego dla rośliny dorzucisz nieco kory sosnowej lub igliwia, które przez długi czas będą się rozkładać i zakwaszać glebę.
  • Ściółkowanie korą – służy do obniżenia odczynu pH gleby, a także utrzymania jej w kwaśnym środowisku. Do takiego ściółkowania może służyć również igliwie, kwaśny kompost lub trociny z roślin iglastych.