Jak zbierać deszczówkę i jaki zbiornik wybrać?

Zbieranie wody deszczowej z rynny jest łatwe, a korzyści z zebranej deszczówki są całkiem spore. Wodę opadową wystarczy zgromadzić w odpowiednich zbiornikach, a następnie wykorzystać do podlewania ogrodu lub prac porządkowych w gospodarstwie domowym.

Nikt z nas nie chce, by woda deszczowa zalewała ściany domu, dlatego na każdym budynku instaluje się skuteczny system orynnowania. To za sprawą rynien deszczówka jest odprowadzana z dachu do kanalizacji lub szamba. Wodę opadową płynącą z rynien można też efektywnie wykorzystać, zmniejszając tym samym rachunki za zużycie wody pitnej.

Sposoby na zbieranie wody deszczowej

Gromadzenie deszczówki może się odbywać metodą podziemną lub naziemną, w zależności od rodzaju zbiornika.

  • Podziemna instalacja do zbierania deszczówki – polega na gromadzeniu wody opadowej w specjalnych zbiornikach umieszczonych pod ziemią. Są to zazwyczaj skrzynki rozsączające lub studnie chłonne. Stworzenie instalacji do zbierania deszczówki z podziemnym zbiornikiem warto zlecić specjalistom.
  • Zbieranie deszczówki do zbiornika naziemnego – to proste rozwiązanie, z którym z powodzeniem poradzisz sobie sam. Aby gromadzić wodę deszczową, wystarczy ustawić odpowiedni zbiornik przy wylocie rury spustowej, z której spływa woda z dachu. 

Do jakiego zbiornika zbierać deszczówkę z rynien?

Wodę deszczową z dachu możesz zbierać do różnego rodzaju zbiorników naziemnych umieszczonych w pobliżu domu. Ich wybór jest uzależniony od tego, ile wody chcesz gromadzić i w jakim celu ją wykorzystywać. Na rynku dostępne są pojemniki na deszczówkę o pojemności od 250 do nawet 2000 litrów. Wodę ze zbiornika możesz czerpać za pomocą zamontowanego do niego kranu lub pompy ciśnieniowej, a następnie rozprowadzać, używając np. węża ogrodowego. Niektóre modele umożliwiają bezpośrednie podłączenie węża ogrodowego. Do magazynowania deszczówki można także wykorzystać dowolną beczkę, a wodę z niej wypompowywać pompą zanurzeniową

Zbiorniki na deszczówkę powinny być wykonane z trwałego i odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych materiału. Z tego powodu najczęściej wybierane są pojemniki z tworzyw sztucznych. Warto zwrócić uwagę na to, czy zbiornik ma szczelną pokrywę, która będzie chronić wodę przed zanieczyszczeniem. Oprócz standardowych wersji zbiorników na deszczówkę, które nie przykuwają uwagi swoim wyglądem, możesz wybrać również modele dekoracyjne. Szczególnie ciekawe są pojemniki przypominające drewniane beczki, pień drzewa, gliniane dzbany lub donice ogrodowe.

Zbieranie wody deszczowej – jak podłączyć zbiornik do rynny?

Jeżeli chcesz efektywnie zbierać deszczówkę z dachu, powinieneś prawidłowo podłączyć do rynny zbiornik na wodę. Możesz to zrobić przy pomocy wyłapywacza deszczówki lub zbieracza wody.

  • Wyłapywacz deszczówki – należy go zamontować w rurze spustowej, którą płynie woda z dachu. Wyłapywacz ma zamykaną klapkę odpływową, po której otwarciu deszczówka spływa do zbiornika umieszczonego pod rynną. Przy wyborze wyłapywacza pamiętaj, że pojemnik nie może mieć pokrywy.
  • Zbieracz deszczówki (bywa nazywany też kolektorem wodnym) – wybierz tego typu model, jeżeli chcesz, aby zbiornik na deszczówkę był zakryty pokrywą. Zbieracz bardzo łatwo zamontujesz w rynnie. Wystarczy, że wywiercisz w niej niewielki otwór, w którym zmieści się kolektor. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest sitko zbieracza deszczówki, które zatrzymuje zanieczyszczenia. Zbieracz jest w stanie przefiltrować nawet 95% zanieczyszczeń wody. Urządzenie pełni także funkcję odpływu przelewowego, który blokuje napływ wody do zbiornika, kiedy ten jest przepełniony.

Zbieranie deszczówki to wyraz oszczędności i dbania o środowisko. Jeśli w swoim domu lub bloku nie masz dostępu do rynny, nie oznacza to, że nie uda ci się gromadzić wody opadowej. Wystarczy jakikolwiek pusty zbiornik ustawiony na otwartej przestrzeni, żeby przy większych opadach wyłapać kilka litrów wody deszczowej. Na balkonie może się sprawdzić umieszczony na skraju garnek lub miska, gdzie będziesz gromadzić wodę do podlewania kwiatów.