Jak zrobić plac zabaw dla dzieci we własnym ogrodzie lub na działce?

Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują ruchu i właśnie w tym celu powstają place zabaw. Mieszkając w mieście, masz łatwy dostęp do takich miejsc rekreacji. Osoby mieszkające na wsi lub mające działkę, mogą same zbudować plac zabaw dla najmłodszych.

Zastanawiając się, jak zbudować plac zabaw dla dziecka, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wiek maluchów i ich zainteresowania. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich dzieci. Zaangażuj je do pomocy przy planowaniu i urządzaniu placu zabaw. Sprawi wam to wiele przyjemności i pozwoli kreatywnie spędzić razem czas, w dodatku pociechy podpowiedzą ci, jakie rozwiązania warto zastosować. Każdy plac zabaw wygląda nieco inaczej, jeśli więc chcesz wybudować w swoim ogrodzie plac zabaw, masz mnóstwo możliwości. Jedynym, co cię ogranicza, jest wyobraźnia (twoja i twoich pociech). Oto kilka praktycznych porad, jak samemu zrobić plac zabaw dla dzieci oraz co w nim umieścić.

Plac zabaw dla dzieci: projekt

Przyjrzyj się ulubionym zajęciom i zainteresowaniom swoich dzieci. Dzięki temu zaplanujesz plac zabaw wyposażony w takie urządzenia, na których zabawa sprawi najwięcej radości maluchom. Wyposażenie przydomowego placu zabaw dostosuj także do wieku pociechy. Pamiętaj również o tym, aby plac zabaw harmonijnie wkomponować w ogród. Jeśli to możliwe, powinien zapewniać nieco cienia oraz osłonę od wiatru. Najlepiej, aby placyk zabaw znajdował się z daleka od ruchliwej ulicy i starannie pielęgnowanych roślin w ogrodzie.

Jeśli chodzi o bezpieczne podłoże, to sprawdzi się trawa lub gumowa mozaika, która złagodzi upadki. W kwestii bezpieczeństwa bardzo istotny jest także wybór odpowiedniego wyposażenia. Kupuj tylko sprzęty posiadające certyfikat normy PN-EN 71-8 lub takie, które są oznaczone znakiem CE. Do pomocy przy projektowaniu oraz urządzaniu placu zabaw zaangażuj dzieci. Mają one bujną wyobraźnię, więc na pewno dużo ci podpowiedzą.

Do skonstruowania przydomowego placu zabaw dla dzieci przyda ci się podstawowy zestaw majsterkowicza stolarza, czyli:

Piaskownica na placu zabaw dla dzieci

Piaskownica to nieodzowny element placu zabaw. Niemal każdy z nas bawił się w niej w dzieciństwie. Jej wymiary dopasuj do wieku dziecka. Możesz zdecydować się na piaskownicę plastikową lub drewnianą. Dobrze, aby była zamykana na noc – w ten sposób zapobiegniesz dostawaniu się do niej nieczystości, np. pochodzących od zwierząt. Dostępne są gotowe piaskownice, które każdy rodzic sam zamontuje w ogrodzie. Możesz także wykonać samodzielnie piaskownicę z desek, zbijając je w kwadrat, prostokąt lub inny kształt, a następnie wkopując w ziemię. Pamiętaj jednak, by drewno wyszlifować porządnie i było zaimpregnowane, żeby nie chłonęło wilgoci.

Huśtawka na placu zabaw

Kolejny element, bez którego trudno wyobrazić sobie plac zabaw, to huśtawka. Możesz kupić gotową lub wykonać ją samodzielnie. Będzie do tego potrzebny prosty metalowy lub drewniany stelaż oraz siedzisko, które zawiesisz na sztywnym metalowym pręcie, łańcuchu lub sznurku. Ciekawym rozwiązaniem może być zawieszenie opony na sznurze na gałęzi drzewa. Możesz zdecydować się także na huśtawkę 2- lub 3-osobową albo na ostatni krzyk mody – huśtawko-hamak. Pamiętaj, że najmłodsze dzieci powinny huśtać się w zamykanym koszu, pod kontrolą dorosłych.

W co jeszcze możesz wyposażyć plac zabaw?

Pomysłów na wyposażenie placu zabaw dla dzieci jest wiele. Samodzielnie lub z pomocą maluchów możesz wykonać szałas, zamek, domek, a nawet kuchnię z desek. Dobrym pomysłem jest także tor przeszkód. Zrób go sam, podpatrując tory przeszkód na miejskich placach zabaw i pamiętając o sporządzeniu dokładnego projektu. Spośród gotowych rozwiązań możesz też wybrać zjeżdżalnię, trampolinę lub zjeżdżalnię połączoną z huśtawką.Na terenie przydomowego placu zabaw powinny się znaleźć ławeczki i stoliki, przy których będziesz mógł wypocząć i przypilnować swoich dzieci. Stolik z ławeczkami to także miejsce do grania w gry planszowe na świeżym powietrzu. Zadbaj o to, aby w czasie letnich upałów zapewnić dostęp do wody – może to być np. mały basen, oczko wodne lub natrysk.