Ogród to nie tylko wspaniała i zadbana roślinność, ale również dobrze dobrane ogrodzenie, ciekawe oświetlenie i oczywiście ścieżki. To właśnie one mogą zdecydować o ostatecznym charakterze ogrodu, spełniając jednocześnie funkcję użytkową.
Do budowy ścieżek najczęściej używa się betonu, naturalnych kamieni czy żwiru. Znacznie rzadziej spotkać można w naszym klimacie realizacje oparte na drewnie. A szkoda, bo drewniane ścieżki pięknie komponują się z zielenią i wcale nie muszą dużo kosztować. I właśnie takie rozwiązanie chcemy zaprezentować w tym poradniku.
Lista potrzebnych produktów:
- zagęszczarkę;
- łopatę;
- łatę;
- sznurek lub drut;
- szlifierkę kątową z tarczą diamentową do betonu;
- betoniarkę;
- miotłę;
- beton;
- żwir o różnych frakcjach;
- piasek;
- kostkę brukową
Kostka brukowa do ogrodu – czy to dobry pomysł?
Jednym z częściej stosowanych materiałów na podjazdach i chodnikach prowadzących do wejścia domu jest kostka brukowa. Ogród to również miejsce, gdzie tego rodzaju materiał sprawdzi się bardzo dobrze. Dlaczego? Za kostką przemawia jej dostępność, niewygórowana cena, trwałość oraz szerokie możliwości aranżacyjne.
Wybór dostępnych wzorów i kolorów jest bardzo duży. Kostkę można stosunkowo łatwo ułożyć samodzielnie, co także przemawia na jej korzyść. Co więcej, ten materiał budowlany doskonale nadaje się do użycia w naszej strefie klimatycznej i zachowuje trwałość na długie lata.
Ścieżki z kostki brukowej w ogrodzie – ważna kwestia reklamacji
Przed rozpoczęciem układania ścieżki ogrodowej z kostki brukowej musimy sprawdzić, czy dostarczone materiały nie są uszkodzone. Jeśli zauważymy wadliwe egzemplarze, powinniśmy je od razu zareklamować u sprzedawcy.
Jeżeli uszkodzona kostka zostanie wykorzystana do budowy nawierzchni, reklamacja nie będzie już możliwa. W okresie objętym gwarancją sprzedawcy i producenci nie odpowiadają za uszkodzenia mechaniczne, które mogły powstać w czasie układania nawierzchni lub już w trakcie użytkowania ścieżki.
Funkcjonalny ogród – kostka brukowa koniecznie na podbudowie i podsypce
Mimo że ścieżki ogrodowe nie są obciążane dużą masą (nie jeżdżą po nich np. samochody), żeby nawierzchnia nie zapadała się ani nie rozchodziła, musi zostać ułożona na podłożu składającym się z podbudowy i podsypki. 15-centymetrowa podbudowa to warstwa, która zapewni stabilność ścieżki. Najczęściej jako materiał na podbudowę używane jest kruszywo o frakcji 30–60 mm, np. tłuczeń lub żwir albo beton o konsystencji wilgotnej.
Na podbudowie ubitej zagęszczarką układa się grubą na 3–5 cm podsypkę z piasku lub drobnego żwirku o frakcji do 4 mm, a następnie wyrównuje warstwę za pomocą łaty.
Układanie kostki brukowej w ogrodzie krok po kroku
Zanim na naszej ścieżce pojawi się kostka, trzeba przeprowadzić szereg prac. Oto jak przebiega układanie kostki krok po kroku:
- Wytyczenie ścieżki za pomocą sznurka lub cienkiego drutu.
- Przeprowadzenie robót ziemnych – ściągnięcie warstwy humusu i wyprofilowanie spadku.
- Ułożenie na dnie koryta warstwy odsączającej – łopatą sypiemy gruby żwir lub mieszankę piaskowo-żwirową, a następnie ubijamy warstwę zagęszczarką.
- Ułożenie krawężników – należy je ułożyć na 10-centymetrowym fundamencie betonowym. W razie potrzeby docinamy krawężniki szlifierką kątową.
- Wykonanie podbudowy i ubicie warstwy zagęszczarką.
- Wykonanie podsypki.
- Ułożenie kostki przy zachowaniu odpowiednich szczelin – tam, gdzie istnieje taka potrzeba, kostkę docinamy szlifierką kątową.
- Spoinowanie przy użyciu sypkiego piasku.
- Zagęszczenie kostki.
Po ułożeniu kostki brukowej należy uzupełniać spoiny piaskiem. To bardzo prosty zabieg – piasek, który został po spoinowaniu, miotłą „zamiata” się w szczeliny tak długo, aż stwierdzimy, że są zapełnione.