Kalia - uprawa w ogrodzie i doniczkach

Egzotyczne kalie, dla których polskie warunki klimatyczne są dość surowe, najczęściej uprawia się w doniczkach w domu. Jednak niektóre gatunki (np. cantedeskia etiopska) przy odpowiedniej pielęgnacji przyjmą się i pięknie zakwitną również na rabacie w ogrodzie. 

Lista potrzebnych produktów:

Kalia - charakterystyka i odmiany

Kalia, a właściwie cantedeskia, pochodzi z egzotycznych zakątków Afryki i może być w polskich warunkach uprawiana w donicach lub w ogrodzie. W drugim przypadku jednak będzie miała duże wymagania. Roślina ta pochodzi z rodziny obrazkowatych i można spotkać wiele jej odmian.

Dzięki pracom hodowlanym, które prowadzono głównie  w USA, RPA i Nowej Zelandii uzyskano wiele bardzo ciekawych odmian cantedeskii, które mogą zdobić nasz ogród.

Kalie doniczkowe kwitną od grudnia do kwietnia, a uprawiane w gruncie od czerwca. Ich kwiatostany zbudowane są z charakterystycznej dużej kolby owiniętej pochwą w formie łódki. Zależnie od odmiany kalie kwitną na biało, żółto, różowo, czerwono lub fioletowo. Znajdziemy również odmiany dwukolorowe. Rośliny osiągają wysokość nawet około 100 cm. Ich liście są mięsiste, z ciekawymi przebarwieniami.

Kalia - uprawa w gruncie

W przypadku egzotycznej kalii warto zapewnić odpowiednie warunki uprawy. Ze względu na pochodzenie roślina ma duże wymagania, jeśli chodzi o uprawę w gruncie. Polskie warunki klimatyczne mogą być dla niej dość srogie, dlatego najczęściej uprawia się kalię w domu. Do uprawy ogrodowej najlepiej nadaje się cantedeskia etiopska. Dla rośliny należy przygotować miejsce odchwaszczone, z ziemią przekopaną szpadlem i rozpulchnioną grabiami.

Uprawiane w gruncie kalie powinny mieć zapewnione stanowisko dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Lubią wilgoć i wysokie temperatury. Odpowiednią glebą dla tych roślin będzie podłoże żyzne, próchniczne i wilgotne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Warto regularnie je podlewać, a kiedy zakwitną, spryskiwać ich liście. W okresie wegetacji kalię można kilkakrotnie nawieźć nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących.

Cantedeskia w ogrodzie zakwita zazwyczaj późnym latem, jeśli jednak chcemy jej kwitnienie przyspieszyć, możemy zacząć wcześniej uprawiać roślinę w donicy pod osłonami. Ze względu na to, że kalie nie są odporne na mróz, po przekwitnieniu (zazwyczaj we wrześniu) muszą zostać wykopane. Rośliny mogą zimować w warunkach domowych w donicy, a po ostatnich przymrozkach zostać ponownie zasadzone w ogrodzie. Nie wymagają w tym czasie podlewania.

Kalia - doniczkowa pielęgnacja

Uprawa tej rośliny w domu nie powinna sprawiać problemów nawet początkującemu ogrodnikowi. Kalia doniczkowa lubi ciepło i słońce, nie należy jednak wystawiać jej na bezpośrednie działanie jego promieni. Zbyt duże nasłonecznienie grozi poparzeniem słonecznym liści. Pojemnik dla cantedeskii warto wypełnić podłożem żyznym, próchnicznym – można zastosować uniwersalną ziemię dla kwiatów dostępną w sklepie ogrodniczym. Podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Kalię w okresie wegetacji warto również spryskiwać wodą, omijając jej kwiatostany.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym kalii uprawianej w doniczce jest też jej nawożenie. Zabieg można powtarzać raz w tygodniu przy pomocy nawozów wieloskładnikowych.

Roślina uprawiana w domu kwitnie od grudnia do kwietnia. Kalia doniczkowa nie powinna mieć zbyt wysokiej temperatury. Najlepsza będzie temperatura 13-16 stopni w okresie od lutego do maja. Kiedy w maju przechodzi w stan spoczynku, należy zaprzestać jej podlewania i nawożenia. W tym okresie optymalną temperaturą powietrza dla rośliny będzie 10 stopni Celsjusza. Kalia powinna mieć również dostęp do słońca, ale nie może być bezpośrednio wystawiona na promieniowanie słoneczne. Przesadzanie do innej doniczki powinno się przeprowadzić w sierpniu.

Pojedyncze kalie należy umieścić w doniczce o średnicy 15-20 cm. Należy zwrócić uwagę, żeby ich kłącza były zanurzone na głębokości 8 cm. Idealna będzie ziemia torfowa, wymieszana z odrobiną torfu. Dzięki temu uzyska się lepszą strukturę podłoża i gleba będzie utrzymywać lepszy poziom wilgoci.