Kwiaty jednoroczne - jak je uprawiać, siejąc wprost do gruntu i z rozsady?

Kwiaty jednoroczne doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie. Pięknie zdobią również rabaty. Wiele z nich można wysiewać wprost do gruntu, jednak warto wczesną wiosną przygotować ich rozsadę, bo dzięki temu szybciej zakwitną.

Kwiaty jednoroczne długo kwitnące zdobią rabaty od lata, a czasami wiosny, aż do pierwszych przymrozków. Ich okres wegetacji przypada tylko na jeden sezon, ale za to co roku możesz cieszyć się nowymi kompozycjami roślin jednorocznych na rabacie lub balkonie.

Lista potrzebnych produktów:

  • grabie
  • skrzynki, szklarnie, rozsadniki lub wielodoniczki. 

Kwiaty jednoroczne – wysiew wprost do gruntu

Kwiaty jednoroczne można uprawiać na dwa sposoby – wysiewając je wprost do gruntu lub też przygotowując rozsady, które następnie, gdy minie ryzyko przymrozków, sadzi się do ziemi. Pierwsza metoda jest znacznie mniej pracochłonna i prostsza, ale nie najlepsza dla wszystkich gatunków roślin jednorocznych.

Niektóre gatunki tych kwiatów możesz siać wprost do gruntu już w marcu, jednak nie ma ich zbyt wiele. Większość roślin wysiewa się najczęściej w kwietniu lub w połowie maja, po tzw. zimnej Zośce. Zazwyczaj po zasianiu kwitną w ciągu dwóch miesięcy.

Bezpośrednio do gruntu pod koniec marca można siać kwiaty jednoroczne odporne na niskie temperatury, takie jak groszek pachnący, czarnuszka damasceńska, smagliczka nadmorska, chabry oraz ostróżka ogrodowa. Połowa kwietnia z kolei to dobry termin na wysiew wprost na rabatę większej liczby gatunków roślin jednorocznych, np. astra chińskiego, lwiej paszczy, słonecznika zwyczajnego oraz nagietka lekarskiego. W połowie maja możesz już siać aksamitkę rozpierzchłą, cynię wytworną, nasturcję ogrodową i kosmosy. 

Przed wysiewem należy odpowiednio przygotować rabatę – odchwaścić i przekopać szpadlem, starannie rozpulchniając ziemię. Grunt można również zasilić odpowiednimi dla danego gatunku roślin nawozami, a następnie grabiami dokładnie rozbić grudki ziemi. Siejąc kwiaty jednoroczne wprost do gruntu, warto zrobić to od razu w docelowym miejscu na rabatę, gdyż wiele z nich nie lubi przesadzania.

Kwiaty jednoroczne uprawiane z rozsady

Z rozsady warto uprawiać rośliny, które nie znoszą nawet najmniejszych przymrozków i niskich temperatur. Do wysiewu roślin jednorocznych nie musimy mieć ogrodowej szklarni. Może być jasny parapet okienny w pomieszczeniu z temperaturą pokojową. Wysiane do pojemników i przechowywane w domu, a następnie posadzone w gruncie w połowie maja kwiaty jednoroczne zakwitną znacznie szybciej niż te siane wprost na rabatę. Rozsadę można przygotować dla szałwii błyszczącej, begonii stale kwitnącej, lobelii przylądkowej oraz petunii ogrodowej. Możesz to zrobić już w lutym lub marcu. 

Przygotowanie sadzonek wymaga sporo czasu, cierpliwości, pracy oraz miejsca do przechowywania. Nasiona roślin jednorocznych hoduje się w szklarniach, inspektach lub na rozsadnikach, a te zajmują sporo przestrzeni. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich niewielką ilość, bez problemu wykiełkują nawet na parapecie.

Do przygotowania rozsady będziesz potrzebował plastikowych lub drewnianych skrzynek, które wypełnisz ziemią do siewu i pikowania. Pamiętaj o drenażu, który zapewnią otwory w dnie skrzynki lub warstwa piasku czy kamieni przykryta podłożem. Nasiona kwiatów jednorocznych wysiej w skrzynce rzutowo, a następnie przykryj cienką warstwą ziemi lub piasku. Podłoże podlej przed wysianiem (woda po wysiewie mogłaby wypłukać nasiona). Skrzynki ustaw na słonecznym parapecie, w szklarni lub innym ciepłym i słonecznym miejscu. Większość roślin do wykiełkowania potrzebuje temperatury około 20 stopni Celsjusza. Ziemia z kiełkującymi roślinami nie powinna nigdy wysychać. Należy również przewietrzać regularnie pojemniki.

Kiedy pojawią się pierwsze listki siewek kwiatów jednorocznych, możesz przepikować je do wielodoniczek lub osobnych pojemników. W drugiej połowie maja rośliny powinny być już gotowe do posadzenia na rabacie albo do donic na balkon lub taras. 

Jednoroczne, długo kwitnące rośliny ozdobne, np. goździki brodate czy astry chińskie zdobią rabatę swoimi różnobarwnymi kwiatami przez wiele letnich i jesiennych dni aż do pierwszych przymrozków. Ścięte do flakonów stanowią wspaniałą dekorację wnętrz. Doskonale spełniają rolę sąsiadów bylin, zajmując wolne miejsca na rabacie. Niższe gatunki np. aksamitki czy cynie można posadzić na brzegu rabaty. Do doniczek i pojemników wybieramy rośliny o zwartym pokroju i o niezbyt długich pędach.