Listopad w ogrodzie - z czym trzeba zdążyć przed zimą?

Listopadowa aura nie zachęca do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Mimo to warto poświęcić trochę czasu na zabezpieczenie roślin przed zimą, wysiew warzyw ozimych oraz przegląd posiadanych narzędzi. Jakie jeszcze prace trzeba wykonać w listopadzie w ogrodzie?

Choć jesienne ogrody wydają się uśpione, warto już na tym etapie pomyśleć o wiosennych plonach. Od właściwej ochrony i przygotowania grządek będzie zależało tempo wzrostu roślin za kilka miesięcy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by ogród pięknie zakwitł na wiosnę.

Lista potrzebnych produktów:

Ogród warzywny i krzewy owocowe w listopadzie – jak o nie dbać?

W listopadzie zdecydowana większość upraw została już zebrana z grządek. To czas na usunięcie resztek roślin i przeniesienie ich na kompost, jeśli nie są dotknięte chorobami. W listopadzie w ogrodzie należy także zebrać warzywa kapustne, pory oraz jarmuż. Ten ostatni może zostać na grządkach nawet do pierwszych przymrozków. Mówi się, że po przemarznięciu zyskuje na smaku, tracąc charakterystyczną goryczkę. Po ostatnich zbiorach grządki trzeba przekopać i pozostawić w ostrej skibie. Dzięki temu gleba będzie mogła odpowiednio skruszeć w ciągu zimy.

Jakie prace ogrodnicze trzeba jeszcze wykonać w listopadzie? Warto poświecić czas na pielęgnację krzewów owocowych. Pędy jeżyn i winorośli należy odwiązać od podpór i lekko skrócić. Aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem, najlepiej ostrożnie przygnieść pędy do ziemi, a następnie osłonić słomą lub gałązkami drzew iglastych. To także doby moment na pobranie fragmentów pędów malin i porzeczek. Z ok. 20-centymetrowych sztobrów można pozyskać nowe sadzonki, które będą gotowe do posadzenia na wiosnę.

W sadzie należy zadbać, aby drzewka owocowe nie przemarzły. Korzenie większości drzew owocowych są niezwykle wrażliwe na mróz i często przemarzają już w temperaturze -10 stopni Celsjusza. Najbardziej narażone na mróz są świeżo posadzone drzewka. Najlepszym zabezpieczeniem całego systemu korzeniowego jest usypanie niewysokiego kopczyka ziemi wokół podstawy pnia.

Listopad w ogrodzie – jak dbać o rośliny i co sadzić?

Ogród w listopadzie powoli przygotowuje się do zimowego snu. Późną jesienią nie sadzimy już nowych krzewów czy kwiatów, a jedynie zabezpieczamy przed mrozem wrażliwe gatunki. Ochrona powinna zostać zapewniona już we wrześniu i październiku. W listopadzie można sprawdzić, czy zaplanowana forma zabezpieczenia roślin jest skuteczna i nie niszczeje pod wpływem wiatru i deszczu.

W listopadzie należy porządnie przygotować ogród na jesień. Oprócz dotychczasowej ochrony roślin (ściółkowanie, przykrywanie słabo odpornych na mróz krzewów) warto jeszcze zabezpieczyć przed mrozem drzewka owocowe, podsypując je ziemią i rozdrobnioną korą. Kopczyki na wiosnę można przekształcić w ściółkę, która zabezpieczy korzenie przed wysychaniem i użyźni glebę. Konieczne jest usunięcie wszystkich starych liści drzew owocowych, by nie stały się źródłem chorób w kolejnym sezonie. Listopad w ogrodzie jest także dobrym momentem na zwalczanie chorób drzewek. Opryski zapobiegną rozprzestrzenianiu się chorób na wiosnę.

Choć jesienią w ogrodzie już nic nowego nie wyrośnie, można zadbać o wysiew warzyw ozimych. Od października do początku grudnia warto umieścić w glebie nasiona roślin mrozoodpornych, takich jak ozima marchew, pietruszka, koper, szpinak, czosnek i cebula. Wysiewając odpowiednie gatunki już w listopadzie, można przyspieszyć termin zbioru warzyw wiosną.

W listopadzie również należy wykopać rośliny cebulowe, jeśli wcześniej tego się nie zrobiło. Ten miesiąc to ostatni dzwonek na wykopanie dalii, mieczyków, pustynnika, pacioreczników i begonii bulwiastych. Wykopane karpy należy oczyścić z resztek roślinnych, przesuszyć, a następnie przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza. Trzeba je umieścić w skrzyniach obsypane piaskiem lub odkwaszonym torfem.

Prace w jesiennym ogrodzie – co warto zrobić przed zimą?

Kiedy wszystkie plony w jesiennym ogrodzie zostały zebrane, a grządki oraz rabaty kwiatowe są puste i czekają na wiosenny wysiew, pora na przegląd narzędzi ogrodniczych – nie będą już potrzebne w tym sezonie. Wszystkie sprzęty należy wyczyścić, naostrzyć lub zabezpieczyć smarem, jeśli to konieczne. Narzędzia muszą być przechowywane w suchym pomieszczeniu, by zapobiec ich rdzewieniu.

W listopadzie dodatkowe prace w ogrodzie powinni przeprowadzić właściciele oczek wodnych. Konieczne jest przeniesienie ryb w bezpieczne, cieplejsze miejsce oraz spuszczenie wody ze zbiornika. To dobry moment na oczyszczenie filtrów oraz pozbycie się mułu i glonów z wnętrza oczka wodnego. Zbiornik można wypełnić słomą lub trocinami. W listopadzie warto także przeprowadzić prace porządkowe i naprawcze w tunelach foliowych i szklarniach.