Luty w ogrodzie - przygotowania do wiosny

Nawet zimą znajdzie się coś do zrobienia przed domem. Luty w ogrodzie zazwyczaj upływa na zaopatrywaniu się w nowe nasiona i spokojnych przygotowaniach do wiosny. Pod koniec miesiąca można rozpocząć opryski drzew owocowych. Jakie jeszcze prace warto wykonać w lutym w ogrodzie?

W lutym w ogrodzie nie ma jeszcze zbyt wiele do zrobienia. Możesz jednak przygotować w domu rozsady roślin ozdobnych, które po nadejściu ciepłych dni wsadzisz wprost do gruntu.

Lista potrzebnych produktów:

Ogród w lutym – przygotowania do wiosny

Kiedy zimą w ogrodzie nie ma jeszcze zbyt wiele prac do wykonania, swój wolny czas możesz przeznaczyć na zakup nowych nasion i przygotowanie z nich rozsady. Postępuje się w ten sposób z roślinami jednorocznymi, które mają długi okres wegetacji. Rozsadę można przygotować m.in. dla begonii stale kwitnącej, petunii ogrodowej, szałwii błyszczącej, lobelii przylądkowej, lwiej paszczy lub astra chińskiego.

Pod koniec lutego oprócz kwiatów ozdobnych możesz wysiać do pojemników niektóre warzywa, np. sałatę, seler, kalarepę i wczesne odmiany kapusty. Również przechowywane w domu sadzonki będzie można za jakiś czas wsadzić do ziemi na grządkę.

Jeśli po poprzednim sezonie przechowujesz kłącza i cebule, luty jest dobrym czasem na to, by dokonać ich przeglądu. Zwróć uwagę, czy rośliny nie są przesuszone lub chore – jeżeli znajdziesz takie egzemplarze, pozbądź się ich.

Luty w ogrodzie – prace porządkowe

Prace w ogrodzie w lutym polegają przede wszystkim na porządkowaniu rabat, bylin oraz trawnika. Podczas silniejszych opadów z drzew iglastych warto strząsać zalegający śnieg – to ustrzeże gałęzie i pędy rośliny przed łamaniem. Pamiętaj też o podlewaniu iglaków i roślin zimozielonych, którym w czasie odwilży grozi susza fizjologiczna. Należy sprawdzić okrycia zimowe gatunków mało odpornych na mróz i w razie czego je poprawić, gdyż w lutym wciąż jeszcze grożą im silne mrozy. Bylinom i krzewom wrażliwym na zimno warto dosypać warstwę ochronnej ściółki. W cieplejsze dni można również wykonać pierwsze prace porządkowe na rabatach i wyciąć suche pędy bylin.

W lutym uporządkuj też grządki po poprzednim sezonie. Usuń z warzywnika zimowe warzywa i suche pędy. Aby przygotować go do następnego sezonu, podłoże spulchnij i przekop z kompostem przy pomocy szpadla i wideł.

Na trawniku w lutym należy rozbijać skorupy śnieżne, które tworzą się nocą z nie do końca stopniałego śniegu. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu pleśni śniegowej na murawie. Pod koniec miesiąca trawnik możesz również zasilić nawozem. 

Należy pamiętać o osłonięciu pni młodych drzewek. Wśród drzew ozdobnych najbardziej narażonymi na szkody mrozowe są drzewa o gładkiej korze np. buk, grab, kasztanowiec, śliwy i wiśnie ozdobne. Duża różnica temperatur między dniem, a nocą może doprowadzić do pęknięcia kory, podobnie jak u drzewek owocowych. Aby zapobiec temu szkodliwemu zjawisku, należy pnie młodych drzew owinąć słomą lub tekturą.

Prace w ogrodzie w lutym – pierwsze cięcie i opryski

W cieplejsze, słoneczne dni lutego możesz wykonać pierwsze cięcie drzewek owocowych. Zazwyczaj wykonuje się w tym czasie odmładzanie krzewów jagodowych, grusz i jabłoni, które są gatunkami dość odpornymi na mróz. Gatunki ziarnkowe, czyli jabłonie i grusze są najmniej wrażliwe na mrozy, dlatego można je przycinać już pod koniec lutego. Należy wycinać gałęzie, które zwisają za nisko lub wyrastają nadmiernie na boki. Należy pamiętać o obniżeniu korony poprzez wycięcie najwyżej położonych gałęzi. Gdy pojawią się wilki, czyli silne długopędy, to należy je wyciąć u nasady ,,na obrączkę’’. Należy pozostałe pędy usunąć, pozostawiając kilkucentymetrowy czop, aby umożliwić wyrastanie nowych pędów. Konieczne jest również przycięcie krzewów agrestu, porzeczek i malin. Do zabiegu cięcia używaj zawsze ostrego i zdezynfekowanego sekatora. Tnij przesuszone i zniszczone po zimie pędy, a także gałęzie, które się krzyżują lub rosną za blisko siebie. Miejsca cięcia należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Pod koniec lutego, jeśli na zewnątrz przeważają temperatury dodatnie, można przeprowadzić również cięcie roślin kwitnących latem i jesienią, takich jak hortensja bukietowa, krzewuszka lub budleja. Krzewy o ozdobnych liściach mogą być teraz cięte np. dereń biały. Do zabiegu należy przystąpić, gdy nie zapowiada się powrót silnych mrozów. Tawułę tniemy nad 4-6 oczkiem, budleję nad 3-4, a derenia w połowie lub na wysokości ⅓ pędów. Zabieg wykonany na krzewach starych odmłodzi je, a u młodych krzewów spowoduje rozkrzewienie. W obu przypadkach wywołuje również obfite kwitnienie.  Do końca miesiąca możesz także przyciąć zbyt wybujałe żywopłoty.

Pierwszy oprysk krzewów i drzewek owocowych wolno przeprowadzić w lutym, jeśli temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 6 stopni Celsjusza. W tym terminie można zabezpieczyć nektaryny i brzoskwinie przed kędzierzawością liści oraz śliwy przed torbielą.