Lwie paszcze - jak uprawiać i pielęgnować?

Lwie paszcze to rośliny pięknie kwitnące od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty lwiej paszczy, nazywane również wyżlinem większym, swoim wyglądem przypominają właśnie pyski lwów. Są w naszych warunkach klimatycznych roślinami jednorocznymi. Podpowiadamy, w jaki sposób je uprawiać w swoim ogrodzie.

Lwie paszcze to kwiaty zarówno uprawiane na rabatach, donicach, jak i przeznaczone na kwiat cięty. Dobrym dla nich towarzystwem są chabry, lewkonie, lobelie, astry, ostróżki czy też groszki pachnące.

Lista potrzebnych produktów:

Lwie paszcze – kwiaty, charakterystyka

Lwie paszcze to rośliny jednoroczne, spotykane też pod inną nazwą – wyżliny większe. Pochodzące z regionów południowo-zachodniej Europy lwie paszcze w naturalnym środowisku są uprawiane jako byliny. Zależnie od odmiany łodygi kwiatów osiągają wysokość 20–100 cm, natomiast szerokość 10–30 cm. Lwie paszcze wieloletnie charakteryzuje pokrój krzaczasty, wzniesiony. Roślina posiada do tego lancetowate zielone liście.

Tym, co wyróżnia kwiaty lwiej paszczy, jest jej wyjątkowo efektowne kwitnienie od czerwca do nawet dużych mrozów. Kwiatostany rośliny tworzą kłosy pojedynczych lub pełnych kwiatów. Lwie paszcze zachwycają feerią barw kwitnienia – znajdziemy kwiaty czerwone, różowe, białe, fioletowe, żółte, pomarańczowe, a także wielobarwne.

Lwie paszcze to rośliny miododajne, nęcące owady swoim zapachem – lekko cytrynowym, który zależnie od odmiany kwiatów może być intensywny lub delikatny. Bywają uprawiane na rabatach, ale też w skrzynkach i donicach balkonowych czy tarasowych. Lwie paszcze – uprawa, stanowisko i wymagania glebowe

Lwie paszcze – uprawa, stanowisko i wymagania glebowe

Lwie paszcze preferują stanowiska słoneczne, ale będą dobrze rosły również w miejscach nieco zacienionych. Do pięknego kwitnienia warto roślinom zapewnić właściwe warunki glebowe:

  • najlepiej uprawiać je na podłożu żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym;
  • lwie paszcze nie lubią mocno wilgotnych gleb, najkorzystniejsza dla nich będzie ziemia lekko wilgotna, a nawet nieco sucha;
  • odpowiednie pH gleby pod uprawę lwiej paszczy powinno być jak najbardziej zbliżone do obojętnego.

Wybierając niskie odmiany kwiatów, można mniej przejmować się warunkami glebowymi, gdyż te lepiej tolerują gorszej jakości ziemię.

Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi dla lwich paszczy jest nawadnianie, nawożenie i odchwaszczanie. Roślina dobrze znosi lekkie przesuszenie, dlatego należy ją podlewać umiarkowanie, jednak warto je zintensyfikować w okresie suszy i większych upałów. Po upływie 2 tygodni od posadzenia na miejsce stałe lwie paszcze można zacząć nawozić. Warto to robić nawet co tydzień, stosując nawozy do roślin kwitnących. Lwie paszcze polne potrzebują sporo potasu i fosforu, za to niewielkich ilości azotu. Rośliny rosnące na bogatej w składniki pokarmowe, żyznej glebie poradzą sobie świetnie również bez nawożenia. Stanowisko wokół lwich paszczy warto regularnie odchwaszczać. Natomiast obcinanie sekatorem przekwitłych kwiatostanów pobudzi roślinę do dłuższego kwitnienia. 

W przypadku wyżlinu można zastosować zabieg uszczykiwania pędu głównego, dzięki czemu roślina lepiej się rozkrzewi i będzie intensywniej kwitła.

Lwie paszcze – sadzonki, jak i kiedy siać

Lwie paszcze uprawia się z nasion, z których można przygotować rozsady lub wysiać bezpośrednio do gruntu. Zgodnie z pierwszym sposobem uprawy nasiona wysiewa się do pojemników, rozsadników czy wielodoniczek już w marcu lub kwietniu i umieszcza w słonecznym miejscu, w ogrzewanym pomieszczeniu przykładowo na parapecie w domu. Lwie paszcze pikuje się następnie do większych pojemników, kiedy ich siewki będą miały 1–2 liście. Gotowe sadzonki można natomiast na stałe umieścić w ogrodzie. Lwie paszcze w doniczce balkonowej należy zaś wsadzić po 15 maja. Należy uważać, żeby nie posadzić jej za głęboko, ponieważ to grozi możliwością gnicia szyjki korzeniowej. Lwia paszcza będzie w pełni kwitnienia pod koniec czerwca. Jeśli chodzi o lwie paszcze, nasiona można również siać bezpośrednio do gruntu – zazwyczaj od kwietnia do maja. Wtedy jednak pierwszych kwiatów możemy się spodziewać dopiero w sierpniu. W tym przypadku od wysiania do kwitnienia upływa 10-12 tygodni. Stanowisko dla lwich paszczy trzeba oczywiście odpowiednio przygotować. Ważne jest odchwaszczenie rabaty, przekopaniem szpadlem i wyrównanie przy pomocy grabi.