Marzec w ogrodzie - jakie prace wykonać?

Prace w ogrodzie w marcu polegają przede wszystkim na porządkowaniu i przygotowywaniu się do wiosny, która właśnie w tym miesiącu powinna do zawitać do Polski. Warto również przygotować warzywa i rośliny kwitnące, które będziesz w nadchodzącym sezonie uprawiać w swoim ogrodzie.

Wraz z nadejściem cieplejszych i bardziej słonecznych dni marca z ziemi wychylają się kiełkujące rośliny cebulowe. To znak, że nadszedł czas prac porządkowych w ogrodzie.

Lista potrzebnych produktów:

Porządkowe prace w ogrodzie w marcu

Marzec w ogrodzie to przede wszystkim porządkowanie ziemi po zimie. Grabiami należy oczyścić trawnik i teren sadu z opadłych zeszłorocznych liści oraz innych zanieczyszczeń. Jeśli w marcu jest już dostatecznie ciepło na zewnątrz, można usunąć okrycia zimowe z gatunków szczególnie wrażliwych na mróz. Pamiętaj, by rośliny odkrywać w dni pochmurne – w słoneczne mogłyby doznać szoku z powodu zbyt dużych skoków temperatur między dniem a nocą.

W marcu uporządkuj rabaty bylinowe – usuń zeschłe i uszkodzone pędy. Przekop i rozpulchnij podłoże pod rabatami. Niektóre rośliny możesz również zacząć nawozić – zwłaszcza gatunki, które wcześnie rozpoczynają swoją wegetację. Drzewom i krzewom iglastym należy usunąć gałęzie i pędy z widocznymi uszkodzeniami mrozowymi. Pod gatunkami iglastymi warto uzupełnić warstwę kory sosnowej, która ogranicza rozwój chwastów i zapewnia właściwą kwasowość podłoża.

Marzec w ogrodzie – wysiew nasion, przygotowanie rozsad, sadzenie

Marzec jest dobrym czasem na zakup nasion warzyw i roślin kwitnących, z których przygotujesz w domu rozsady. Od początku marca możesz do rozsadników lub innych pojemników wysiewać warzywa kapustne, np. kapustę głowiastą, kalarepę, brokuły, a także kalafior, sałatę masłową i kruchą. W drugiej połowie miesiąca można przygotować rozsady pomidorów i papryki. Pamiętaj, że rozsadę w domu najlepiej umieścić jak najbliżej okna, gdyż do kiełkowania nasiona potrzebują dużo naturalnego światła.

Pod koniec marca w ogrodzie, jeśli jest dostatecznie ciepło, można wysiewać wprost do gruntu warzywa odporne na mróz. Postępuj tak m.in. z rzodkiewką, grochem, bobem, cebulą, koprem, wczesną marchewką i roszponką. Kiedy ziemia rozmarznie, do gruntu wysiej również nasiona kwiatów ozdobnych, takich jak czarnuszka, groszek pachnący, mak polny oraz chaber.

Koniec marca to dobry czas także na sadzenie nowych krzewów i drzewek owocowych. Warto zrobić to w słoneczny, ciepły dzień, a po wsadzeniu w ziemię przyciąć sadzonkę i obficie ją podlać.

Prace ogrodowe w marcu – cięcie oraz oprysk drzew i krzewów

Posadzone jesienią młode krzewy i drzewa owocowe można ciąć w trakcie pierwszych prac ogrodowych w marcu. Tuż nad ziemią tnij ostrym sekatorem młode krzewy agrestu, malin i porzeczek. Starsze drzewa i krzewy owocowe mogą zostać w marcu poddane cięciu prześwietlającemu, które polega na zmniejszeniu ilości pędów i gałęzi krzyżujących się lub rosnących zbyt blisko siebie. Taki zabieg zapobiega wielu chorobom, które dotykają drzewa i krzewy owocowe, a także sprzyja lepszemu dostępowi światła do ich korony. Jeśli nie przyciąłeś jabłoni i grusz w lutym, możesz to zrobić teraz. Pamiętaj, by po cięciu zabezpieczyć końce gałęzi maścią ogrodniczą.

W marcu można przyciąć również krzewy kwitnące latem i jesienią, jeśli nie zrobiłeś tego już w lutym. Zabieg ten przeprowadź m.in. na hortensji bukietowej, krzewuszce, róży oraz powojniku. Ostrym i zdezynfekowanym sekatorem przytnij wszystkie pędy chore, połamane, przemarznięte oraz rosnące w kierunku wnętrza krzewu.

Opryski w marcu wykonuje się najczęściej na brzoskwiniach, którym zagraża choroba o nazwie kędzierzawość liści.