Nagietek lekarski - jak go uprawiać? Jakie ma zastosowania?

Właściwości nagietków sprawiają, że to kwiaty bardzo korzystne w uprawie. Nagietek lekarski jest wykorzystywany w przemyśle zielarskim, gdyż pomaga leczyć stany zapalne. Dlaczego jeszcze warto go uprawiać? Jak należy pielęgnować nagietki lekarskie?

Nagietek lekarski to roślina o małych wymaganiach glebowych. Z jej uprawą z łatwością poradzą sobie nawet ogrodnicy amatorzy.

Lista potrzebnych produktów:

Charakterystyka nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, która pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego. W Europie jest uprawiany jako roślina ozdobna od połowy XII wieku.  Bywa nazywany również paznokietnikiem lub miesięcznicą i składa się ze sztywnej, mocno rozgałęzionej łodygi z charakterystycznymi włoskami gruczołowymi, które nadają jej lepkości. Roślina osiąga najczęściej wysokość do 50 cm. Liście dość gęsto wyrastające wokół łodygi mają krótkie ogonki i przypominają kształtem łopatki. Liście dolne są kształtu łopatkowatego, a górne lancetowatego. Kwiatostany tworzą koszyczki z kwiatami o żółtym lub pomarańczowym odcieniu. Nagietek lekarski kwitnie od czerwca do września, a nawet do pierwszych mrozów. Owocem jest żółtawobrunatna niełupka, sierpowato wygięta, na brzegu kolczasta. Mocno rozgałęziony korzeń palowy stanowi część podziemną.  Ciekawostką jest to, że jego kwiaty zamykają się przy zmianie temperatury, np. po zachodzie słońca.

Zastosowanie i właściwości nagietka lekarskiego

Kwiaty nagietka wydzielają przyjemny, ale niezbyt intensywny zapach, który wabi pszczoły i inne owady zapylające. Lecznicze właściwości nagietka lekarskiego sprawiają, że to właśnie jego jadalne kwiaty są na szeroką skalę wykorzystywane w ziołolecznictwie, medycynie alternatywnej, a także kosmetyce. 

Spożycie jego kwiatów jest zalecane ze względu na obecne w nich flawonoidy, które – podobnie jak antyoksydanty – chronią organizm człowieka przed działaniem wolnych rodników i substancji toksycznych. Oprócz tego nagietek lekarski jest bogatym źródłem witaminy C i magnezu. 

ego kwiaty służą również do wytwarzania olejków eterycznych o przyjemnej woni. W ziołolecznictwie są stosowane głównie ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Z nagietka można przygotować napary, toniki, nalewki lub też maści. Aplikowana w postaci maści na rany roślina przyspiesza ich gojenie i łagodzi stan zapalny. Herbata z nagietka lekarskiego może pozytywnie wpłynąć na układ pokarmowy.

Uprawa i pielęgnacja nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski to kojarzona z ogrodami wiejskimi roślina, która doskonale sprawdzi się na rabatach. Może być również uprawiana w donicach na odpowiednio nasłonecznionych balkonach lub tarasach. Dobrze rośnie i pięknie kwitnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Nagietek lekarski nie ma dużych wymagań glebowych – jego uprawa powinna się udać nawet na gruncie piaszczystym, jednak warto mu zapewnić żyzne i przepuszczalne podłoże. O odczyn pH gruntu nie trzeba zbytnio się martwić, gdyż rośnie zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych.

Nasiona nagietka lekarskiego można siać wprost do gruntu od początku kwietnia do połowy czerwca. Powinno się wcześniej przygotować stanowisko, starannie je odchwaszczając, przekopując szpadlem i rozpulchniając grabiami. Nasiona należy wysiewać w rzędach co około 40 cm. Wschody pojawiają się po 10-14 dniach. Należy przerywać siewki. Nagietek lekarski to roślina jednoroczna, jednak posadzona na rabacie samodzielnie się rozsiewa, dzięki czemu po kilku latach może cię zaskoczyć liczba kwiatów w danym miejscu. Przy zakładaniu plantacji zielarskiej optymalny czas siewu to wczesna wiosna. Wówczas rośliny osiągają największy plon. Gdy chcemy mieć plantacje 0,1-0,2 ha to potrzebujemy wysiać 0,5-1 kg nasion nagietka. 

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym rabaty, na której kwitnie nagietek, jest jej odchwaszczanie. Roślina nie lubi zarówno nawożenia, jak i zbyt obfitego nawadniania. Właściwie wcale nie trzeba jej zasilać, gdyż nawóz znacznie wzmacnia części zielone rośliny, a zmniejsza obfitość kwitnienia. Nagietek dobrze znosi okresowe przesuszenie. Należy podlewać go umiarkowanie, nieco częściej podczas dużych upałów.

Trzeba chronić ten kwiat przed szkodnikami. Nagietek lekarski bardzo lubią ślimaki, dlatego warto wykorzystać różnego rodzaju sposoby walki z nimi, np. wysypać wokół rabaty specjalistyczny granulat przeciwko ślimakom. Roślinie zagraża również mączniak prawdziwy, czyli choroba grzybowa, która objawia się białym nalotem na liściach. Zwalcza się ją, stosując środki ochrony o działaniu przeciwgrzybiczym, dostępne w sklepach ogrodniczych.