Ogród rustykalny - jak go urządzić i co w nim posadzić?

Ogrody rustykalne charakteryzują się swobodną aranżacją i rodzinną atmosferą. Nie może w nich zabraknąć kolorowych i pięknie pachnących rabat oraz miejsca na świeżym powietrzu, gdzie rodzina mogłaby wspólnie spędzać czas. Podpowiadamy, jak zaaranżować ogród w stylu rustykalnym.

W ogrodzie rustykalnym, wiejskim, podstawowym elementem są pięknie kwitnące kwiaty jednoroczne i byliny tworzące kolorowe rabaty. Warto stawiać na gatunki ładnie pachnące, takie jak maciejki, czarnuszki, lilie i róże.

Lista potrzebnych produktów:

Czym charakteryzuje się styl rustykalny w ogrodzie?

Ogród rustykalny cieszy się dużym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach. Zachwyca swoją chaotycznością i prawdziwością. Doskonale pasuje do sielskiej architektury, jak również tworzy ciekawą kompozycję z nowoczesnymi, surowymi bryłami architektonicznymi, tworząc kontrapunkt dla ich surowości.

Ogród rustykalny bywa nazywany również wiejskim, gdyż charakteryzuje go roślinność i aranżacje, które wypełniały wiejskie, podmiejskie i przydomowe ogrody naszych babć. Dominują w nim pięknie kwitnące, kolorowe i pachnące kwiaty oraz krzewy ozdobne, pozorny chaos i naturalnie występująca na danym terenie roślinność. Swobodny styl rustykalnych ogrodów wyznacza przede wszystkim natura, a ludzkie ingerencje mają służyć jedynie jej podkreśleniu. W wiejskim ogrodzie nie ma bowiem starannie wytyczonych ścieżek, przystrzyżonych żywopłotów ani uformowanych w wymyślne figury drzew i krzewów iglastych.

Aranżując ogród w stylu rustykalnym, kierujemy się przede wszystkim intuicją i poczuciem dobrego smaku. Rośliny, układ ich sadzenia i poszczególne elementy architektury ogrodowej mogą być rozmieszczone w dowolny sposób.

W wiejskich ogrodach, które poza funkcją dekoracyjną odgrywają rolę miejsca, które ma zbliżać do siebie członków rodziny, nie może więc zabraknąć przestrzeni do wspólnego spędzania czasu. W różnych miejscach na świeżym powietrzu powinniśmy ustawić stoły, krzesła, fotele, huśtawki, altany lub ławki.

Jakie rośliny posadzić w rustykalnym ogrodzie?

W wiejskich ogrodach dominuje roślinność, która z pozoru jest nieuporządkowana. Poszczególne gatunki kwiatów, bylin i krzewów zwykle od wielu lat naturalnie występują na danym terenie. Wybierając rośliny do rustykalnego ogrodu, warto postawić na gatunki dostosowane do polskiego klimatu, które nie sprawiają problemów w uprawie. Możemy się zdecydować na jedno z wielu rodzimych drzew i krzewów, kwiatów jednorocznych, bylin, ziół, kwiatów cebulowych oraz kłączy.

Rabaty w wiejskich ogrodach mają luźny układ. Rośliny mogą się na nich swobodnie mieszać, mimo że mają różny czas kwitnienia, ubarwienie, wysokość czy zapach.

Drzewa i krzewy, które szczególnie sprawdzą się w rustykalnym ogrodzie, to np.:

  • lilaki pospolite
  • jaśminowce
  • hortensje
  • róże
  • drzewa owocowe, np. jabłonie, grusze, śliwy
  • wierzby
  • lipy
  • brzozy.

Kwiaty, które są doskonałym wyborem do ogrodu wiejskiego, to m.in.:

  • gatunki jednoroczne, np. maciejki, słoneczniki, lobelie, lwie paszcze, ostróżki i maki;
  • cebulowe, np. tulipany, narcyzy, szafirki, mieczyki;
  • byliny, np. Rudbekie, lawendy,  floksy, lilie i piwonie.

Na rabatach rustykalnych ogrodów nie może zabraknąć miejsca na rośliny przyprawowe i zioła, takie jak mięta, tymianek, melisa, lubczyk, a także warzywa, takie jak sałata, roszponka czy jarmuż.

Jakie dekoracje i meble do wiejskiego ogrodu wybrać?

Elementy dekoracyjne rustykalnych ogrodów powinny przede wszystkim uzupełniać kompozycje kwiatowe i tak jak one nawiązywać do natury. Dobrym wyborem będą zatem gliniane donice lub misy i naczynia pełniące funkcję pojemników na rośliny ozdobne oraz zioła. Donice w starym stylu, które będą w sielskiej aranżacji też będą doskonale pasowały do Twojego ogrodu. Chodzi tu o takie drewniane o lekko wybrzuszonych bokach lub cementowe postarzane. Świetnie sprawdzą się również metalowe balie oraz misy. Warto pomyśleć o poidełkach oraz karmnikach dla ptaków, które zaproszą naszych śpiewających gości do ogrodu. Najlepiej, żeby były stylizowane na stare i metalowe. Dodadzą one uroku naszej zielonej przestrzeni.   Dekoracją w naturalistycznym ogrodzie mogą stać się nawet stare łopaty, widły czy grabie niby od niechcenia zawieszone na drewnianym płocie.

Architektura ogrodowa w przestrzeni rustykalnej nie może przytłaczać. Warto stawiać na sprzęty wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna – np. pergole, altany, huśtawki i ławki. Meble do ogrodu wiejskiego nie powinny być plastikowe. Najkorzystniej w tym przypadku sprawdzą się zestawy wypoczynkowe wykonane z wikliny, drewna lub technorattanu. Dobrze prezentują się również np. znalezione na targach staroci fotele, stoliki oraz leżaki.