Oprysk na komary - czym i kiedy należy pryskać?

Spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu to prawdziwa gratka dla miłośników natury. Niestety, wraz z nadejściem ciepłych dni pojawiają się także nieproszeni goście, czyli komary. Aby pozbyć się uciążliwego problemu, warto wyposażyć się w odpowiednie produkty i wiedzieć, kiedy najlepiej wykonać oprysk. 

Komary to utrapienie nie tylko dla działkowców czy właścicieli domków jednorodzinnych, lecz także mieszkańców większych miast. Te niewielkie owady potrafią skutecznie uprzykrzyć rodzinny wyjazd w plener czy beztroskie chwile spędzane przy grillu. Przygotowując się do walki z komarami, warto rozważyć wykonanie oprysków. Do tego zadania trzeba się odpowiednio przygotować – mieć nie tylko odpowiednie produkty, lecz przede wszystkim wiedzę!

Lista potrzebnych produktów:

Walcząc z komarami, warto poznać ich naturę

Komary to zwierzęta, które mogą w znaczącym stopniu uprzykrzyć rodzinny wyjazd lub imprezę plenerową w gronie bliskich znajomych. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym i mamy ogród, również jesteśmy narażeni na atak tych owadów. Chcąc walczyć z komarami, powinniśmy nieco bliżej poznać ich pochodzenie, a także długość życia. 

Owady z rodziny komarowatych to powszechnie występujące insekty. W Polsce możemy spotkać nawet kilkadziesiąt ich rodzajów i gatunków. Jakie warunki sprzyjają namnażaniu się tych owadów? Preferują one miejsca podmokłe, obfitujące w bujną roślinność – ale nie tylko! Komary uwielbiają duże opady deszczu, często też pojawiają się podczas drobnych podtopień czy poważniejszych powodzi. Pierwsze komary mogą pojawić się już w kwietniu, ale najwięcej wylęga się w maju (gdy jest ciepło i wilgotno), ostatnie mogą latać aż do października.  

Nie bez powodu komary to plaga, która towarzyszy nam podczas wakacji. Te owady lubią wysokie temperatury – 25 stopni Celsjusza to istny raj do żerowania, a w przypadku samic także idealne warunki do składania kolejnych jaj. Co ciekawe, to żeńskie przedstawicielki gatunku komarowatych mogą przetrwać naprawdę trudne warunki atmosferyczne – nawet bardzo niskie temperatury (poniżej zera). Nieprawdą jest więc stwierdzenie, że sroga zima skutecznie eliminuje komary. Tylko komarzyce mają ochotę na krew organizmów stałocieplnych. Dla nich krew to możliwość złożenia większej liczby pełnowartościowych jaj, z których wylęgają się larwy. Samce żywią się nektarem, a ich zadaniem jest tylko zapłodnienie jaj, po czym giną.

Odpowiedni sprzęt do oprysków to podstawa!

Opryski na komary to najlepszy sposób na obronę przed chmarą gryzących insektów, które uprzykrzają nam odpoczynek na świeżym powietrzu. Możemy też zainwestować w specjalne oświetlenie przyciągające i eliminujące owady, jednak najskuteczniejszym działaniem będzie wyposażenie się w odpowiednie produkty, które służą do oprysku ogrodu. 

Odkomarzanie powinno opierać się na odpowiednim dobraniu preparatu oraz dodatków. Musimy zaopatrzyć się w specjalny opryskiwacz ciśnieniowy. Idealnym wyborem będzie zakup modelu o nieco większej pojemności, np. 7 l, który jest wyposażony w rączkę teleskopową. To świetne rozwiązanie, które pozwoli na dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. 

Jeśli mamy już specjalny preparat, np. w koncentracie do rozrobienia z wodą, oraz wspomniany opryskiwacz, powinniśmy zaopatrzyć się w środki ochronne. Warto pamiętać o odpowiednich rękawicach roboczych lub ogrodniczych. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup gogli ochronnych, które skutecznie zabezpieczą oczy przed dostaniem się do nich niebezpiecznych chemikaliów. 

Kiedy i gdzie wykonać oprysk? Jak często go powtarzać?

Oprysk na komary to czynność, którą powinniśmy powtarzać. Trzeba pamiętać, że komarowate dość intensywnie się namnażają, co sprzyja powstawaniu nowych, irytujących chmar. Ze względu na cykl życia komarów oprysk musimy powtarzać mniej więcej co 3–4 tygodnie. Warto także kierować się zaleceniami dołączonymi do środka na komary, który zakupiliśmy, gdyż niektóre preparaty działają nawet przez 7 tygodni. 

Przeciwdziałanie komarom to czynność, którą powinniśmy powtarzać ok. 4 razy w sezonie. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o nieprzyjemne, swędzące ukąszenia, które skutecznie psują zabawę w ogrodzie lub na działce. Warto pamiętać, że wpływ na długość działania preparatu do oprysku ma pogoda. Ulewne deszcze znacząco zmniejszają jego skuteczność.

Mając już niezbędne wyposażenie do wykonania oprysku, musimy zastanowić się nad tym, gdzie wykonać tę czynność. Odkomarzanie powinno dotyczyć miejsc zacienionych. Bardzo ważne jest dokładne opryskanie przestrzeni bezwietrznych, wilgotnych. To w tych miejscach najczęściej znajdują się komary. Zabieg wykonuje się wcześnie rano, kiedy komary znajdują się  w miejscach, gdzie śpią – w zacienionych altanach, w krzewach ozdobnych, kępach traw czy w okolicy oczek wodnych. Nie wolno opryskiwać miejsc z pożytkami dla pszczół i roślinami uprawnymi przeznaczonymi do spożycia lub na paszę.