Orzech włoski - sadzenie, wymagania, pielęgnacja

Orzech włoski jest uprawiany od setek lat. Dorasta nawet do 20 metrów wysokości i zdobi ogród okazałą rozległą koroną. Drzewo to warto sadzić jako soliter co najmniej 6 metrów od domu. Co jeszcze należy wiedzieć o sadzeniu orzecha włoskiego i jak go pielęgnować?

Najkorzystniejsze jest sadzenie orzecha włoskiego w miejscu, gdzie drzewo będzie miało dużo przestrzeni do rozrostu. W jego pobliżu nie warto uprawiać innych drzew oraz krzewów owocowych lub ozdobnych, gdyż mogą szybko zamierać. Orzech włoski zawiera bowiem w swoich zielonych częściach i korzeniach toksyczną substancję o nazwie juglon. Toksyna ta wywołuje tzw. zamieranie orzechowe – w pobliżu orzecha rośliny innych gatunków nie rosną lub rozwijają się w niewielkim stopniu. 

Lista potrzebnych produktów:

Sadzenie orzecha włoskiego – stanowisko i gleba

Orzech włoski ma dość konkretne wymagania względem stanowiska. Najlepiej przyjmuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dużą uwagę należy zwrócić na poziom wód gruntowych w miejscu, w którym zamierzamy zasadzić orzech włoski. Ze względu na to, że drzewo rozwija dość głęboko swój system korzeniowy (nawet do 250 cm pod ziemią), wody gruntowe na działce nie mogą podchodzić wysoko. Jeśli nie wiesz, jaki poziom wód gruntowych jest na twojej działce, zwróć uwagę na okolicę oraz obecność dębów i innych orzechów włoskich. Jeśli drzewa te rosną dobrze, w studni woda utrzymuje się dość głęboko, a piwnice nigdy nie były zalewane, najprawdopodobniej wody gruntowe na tej parceli znajdują się dość nisko pod poziomem gruntu.

Wymagania orzecha włoskiego względem podłoża nie są zbyt duże. Drzewo preferuje żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne gleby. Gleba powinna być gliniasta, zasobna w próchnicę i składniki pokarmowe. Orzech włoski to łakoma roślina. Odczyn podłoża może się wahać od lekko kwaśnego do zasadowego.

Kiedy sadzić orzech włoski?

W szkółkach drzew dostaniesz sadzonki orzecha włoskiego w wersji pojemnikowej lub z odkrytym korzeniem. Oba rodzaje można sadzić w dwóch okresach – jesienią lub wiosną. Jesienią najlepszym terminem jest połowa października, wiosną z kolei należy odczekać do odmarznięcia gleby. Drzewa posadzone jesienią nie muszą być regularnie nawadniane, wystarczy, że podlejesz je zaraz po posadzeniu. Trzeba je jednak okryć na zimę. Orzech włoski posadzony wiosną będzie wymagał systematycznego podlewania.

Jak sadzić orzech włoski?

Przed sadzeniem orzecha włoskiego ziemię należy odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić widłami. Wskazane jest uzupełnienie gleby o składniki pokarmowe. Następnie trzeba wykopać dołek, który będzie większy od bryły korzeniowej sadzonki – odpowiednia głębokość dołka to najczęściej około 50 cm, a średnica około 70 cm. Na dno wykopu warto wysypać kilka garści żyznej ziemi, np. kompostu. Jeśli sadzisz orzech włoski z odkrytym korzeniem, na dnie dołka należy uformować kopczyk, a następnie na nim rozłożyć korzenie drzewka. Sadzonkę w pojemniku wystarczy wyciągnąć z wiadra i wsadzić do wykopu. Następnie orzech obsypuje się z każdej strony ziemią, ale nie za dużo. Obficie podlej sadzonkę i dopiero wtedy zasyp ją całkowicie podłożem. Jeśli drzewo sadzisz w terminie jesiennym, warto uformować wokół rośliny kopczyk, który ochroni ją przed niszczącym działaniem mrozu. Przy umieszczaniu sadzonki w ziemi musisz pamiętać, że roślina powinna być posadzona na tej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce. Jeśli była szczepiona, miejsce szczepienia musi znaleźć się nad ziemią.

Uprawa orzecha włoskiego – pielęgnacja

Orzech włoski, któremu zapewnisz optymalne stanowisko i warunki glebowe, będzie pięknie wzrastał, nie wymagając od ciebie zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z uprawą orzecha włoskiego poradzi więc sobie każdy ogrodnik amator. Przed posadzeniem trzeba przyciąć bryłę korzeniową, pozbywając się uszkodzonych, przesuszonych i przemarzniętych korzeni. Należy nadać systemowy korzeniowemu regularny kształt. Możesz również przyciąć pędy o ⅓ długości. Jeśli jest ich więcej niż 4,5 w koronie, to należy wyciąć najsłabsze pędy przy nasadzie pnia.   Młode sadzonki zaraz po posadzeniu należy obficie podlać – te sadzone na wiosnę warto nawadniać regularnie, ale umiarkowanie. Wokół drzewka glebę można wyściółkować np. kompostem, dzięki czemu podłoże utrzyma dużą wilgotność i wyższą temperaturę. Po posadzeniu orzech włoski warto też przyciąć, nadając mu odpowiedni kształt i wysokość około 150–200 cm.