Pędrak to larwa chrząszcza, która żeruje w ziemi. Pędraki w trawniku wyrządzają wiele szkód. Prowadzą do usychania i żółknięcia trawy, a w efekcie do jej obumierania. Dowiedz się, skąd się biorą pędraki i jakimi sposobami je zwalczać.
Pędraki to białe, lekko wygięte około 3-centymetrowe larwy chrząszczy, które najczęściej atakują podłoże piaszczyste oraz takie, na którym wcześniej rosła łąka lub było pastwiskiem dla zwierząt. Pędraki w trawniku rzadziej żerują w miejscach, w których nie mieszkają krety żywiące się larwami owadów.
Lista potrzebnych produktów:
Skąd się biorą pędraki w trawniku?
Larwy chrząszczy, które żerując w ziemi, uszkadzają korzenie roślin, także trawy. Pędraki w trawniku to zły znak, gdyż szkodniki z biegiem czasu mogą całkowicie zniszczyć murawę przed domem. W przydomowych ogrodach najczęściej mamy do czynienia z larwami chrabąszczy majowych, które przynoszą dorosłe osobniki. Owady te dorastają do około 3 cm długości, mają charakterystyczne czułki i brunatne skrzydła. W czerwcu samice chrabąszczy składają jaja, z których po kilku tygodniach wykluwają się pędraki. Żyjące pod powierzchnią gleby larwy żywią się początkowo materią organiczną z roślin, które ulegają rozkładowi, ale im stają się większe i bardziej żarłoczne, tym coraz wyżej żerują, podgryzając również korzenie roślin. Pędraki szkodzą nie tylko trawnikom, lecz także krzewom czy drzewom.
Marka: VERTO
Grabie do liści, głowica z tworzywa 25 zębów, trzonek metalowy, ergonomiczny
Zobacz więcej
Kup na:
Obecność pędraków w trawniku objawia się początkowo suchymi i żółtymi plackami w różnych miejscach darni. Z czasem źdźbła trawy zaczynają zamierać, a murawa traci na atrakcyjności. Charakterystyczne plamy pojawiają się z reguły latem i wczesną jesienią. Aby upewnić się, że trawnik zaatakowały szkodniki, można lekko oderwać kępkę wysuszonej trawy i sprawdzić, czy widać białe wygięte w podkówkę larwy. Pędraki w ziemi mogą żerować nawet 3 lata, aż do przepoczwarzenia się w dorosłe chrząszcze. Do tego czasu są w stanie doszczętnie zrujnować trawnik, dlatego walkę z nimi warto rozpocząć jak najszybciej.
Największe uszkodzenia pędraki powodują na wiosnę w trzecim roku rozwoju. Przez ich żerowanie następuje więdnięcie i zamieranie roślin oraz słabsze wschody trawy. W wyniku tego trawa jest pożółkła i przerzedzona,
Jak pozbyć się pędraków z trawnika?
Walka z larwami chrząszczy nie jest łatwa, może zająć wiele czasu i będzie wymagać systematycznego działania. Zwalczanie pędraków w trawniku warto rozpocząć, gdy tylko się dostrzeże ich obecność, gdyż im dłużej będą żerować pod ziemią, tym bardziej darń ulegnie zniszczeniu.
Marka: VERTO
Rękawice ogrodowe pokryte nitrylem, rozmiar 8″
Zobacz więcej
Kup na:
Zanim sięgniemy po biologiczny lub chemiczny preparat na pędraki, zwróćmy uwagę na pielęgnację murawy. Larwy chrząszczy pojawiają się najczęściej na trawnikach niewłaściwie lub nieregularnie pielęgnowanych. Warto zatem dbać o systematyczne koszenie kosiarką trawy i niepozostawianie jej, gdyż rozkładające się rośliny stanowią dobrą pożywką dla szkodników. Skoszone źdźbła najlepiej zgrabić grabiami i usunąć. Pomocnymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które pomogą w zwalczaniu pędraków z trawnika, będą aeracja i wertykulacja. Polegają one na nakłuwaniu i nacinaniu murawy. Dzięki nim larwy owadów zostaną wyrzucone na powierzchnię gleby. Można je tak zostawić i poczekać, aż wyschną na słońcu lub zostaną zjedzone przez ptaki. Niezwykle pomocne są aeratory sandałowe (specjalne kolczaste nakładki na buty). Ich zastosowaniem jest napowietrzanie trawnika. W tym przypadku służą do walki ze szkodnikiem. Należy przejść 3-5 razy trawnik w aeratorach. Dzięki temu zabiegowi zniszczy się połowa pędraków w trawniku.
Jeśli chcemy sięgnąć po preparat zwalczający pędraki, warto przede wszystkim wybrać środek biologiczny. Naturalnym sposobem zwalczania larw chrząszczy będzie zastosowanie wyciągu z wrotyczu, który w formie przefermentowanej można nabyć w sklepach ogrodniczych. Innego rodzaju preparaty często mają w składzie bakterie, które zmieniają środowisko podłoża, sprawiając, że staje się ono niekorzystne dla rozwoju larw. Środkami biologicznymi – rozcieńczonymi zwykle z wodą – należy podlać całą powierzchnię trawnika.