Przycinanie jeżyn - jak i kiedy przycinać krzewy?

Przycinanie jeżyn to sposób na pozbycie się starych pędów i karłowatych przyrostów. Ten zabieg sprawia, że krzew bujniej kwitnie, ma więcej młodych gałęzi i wydaje okazałe owoce. Sprawdź, jak przycinać jeżyny oraz kiedy wykonać ten zabieg, aby nie osłabić rośliny.

Cięcie jeżyn wykonuj pewnymi ruchami. Staraj się nie skaleczyć łodygi w innym miejscu niż linia cięcia.

Lista potrzebnych produktów:

  • środek grzybobójczy.

Jak przycinać jeżyny? Wskazówki

W przycinaniu jeżyn najważniejsze jest to, aby dać im odpowiednie warunki do rozkwitu. Tak jak inne krzewy owocowe, jeżyna potrzebuje przestrzeni – należy przerzedzić gałęzie oraz usunąć te pędy, które mogą hamować powstawanie nowych w przyszłym roku. Takie zabiegi zapewnią korzeniom odpowiedni, jednakowy dostęp do światła.

Owoce na krzewach pojawią się dopiero dwa lata po posadzeniu. Zobacz, o co należy zadbać w danym roku uprawy jeżyn:

  • jeżyny nowo posadzone przycinaj tuż po zasadzeniu, mniej więcej 25–30 cm nad glebą. Ten zabieg pozwoli na bujny wzrost krzewu i urodzaj w okresie wypuszczania owoców;
  • na rocznych roślinach powoli zawiązują się pąki, a krzew wypuszcza coraz więcej młodych, zdrowych pędów. W tym okresie pozbywaj się obumarłych gałęzi, usuwaj też te pędy, które rosną w zbyt gęstych skupiskach. Pamiętaj o zapewnieniu krzewom odpowiedniego dostępu do światła;
  • jeżyny dwuletnie przed pojawieniem się owoców przycinaj zarówno z długości, jak i szerokości. Jeśli krzewy osiągnęły wysokość około 2 metrów, skróć jedynie wierzchołki. W kolejnym roku możesz je skrócić mniej więcej do 30 cm. Boczne gałęzie przytnij na taką samą wysokość jak krzewy nowo posadzone (około 30 cm). Po zbiorze owoców pozbądź się większości pędów dwuletnich i jednorocznych.

Do przycinania gałęzi i pędów użyj sekatora nożycowego. Po przycięciu pamiętaj o zastosowaniu środków grzybobójczych – spryskaj całe krzewy wybranym preparatem. Niektóre odmiany jeżyn mają ostre kolce, dlatego zadbaj o bezpieczeństwo swoich dłoni i załóż rękawice ogrodowe.

Kiedy przycinać jeżyny?

Nowo posadzone oraz jednoroczne krzewy najlepiej przyciąć w marcu, w słoneczny dzień. To odpowiedni czas na pielęgnację – z reguły jest już po przymrozkach. W tym okresie wszystkie substancje odżywcze zostaną przeprowadzone do korzeni, a nie do pędów.

Jeżyny na pędach dwuletnich powinno się przycinać dwa razy w roku:

  • latem, czyli wtedy, gdy już owocują – im rzadszy krzew, tym więcej nowych owoców się pojawi;
  • jesienią, po zbiorze owoców – objętość krzewu znacznie się zmniejszy; powinny zostać jedynie pędy jednoroczne. Ta pora roku to również czas, w którym należy przygotować krzewy na zimę, dlatego zabezpiecz je przed mrozem odpowiednimi tkaninami.

Cięcie jeżyny bezkolcowej – jak je wykonać?

Jeżyna bezkolcowa cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników amatorów ze względu na prosty sposób pielęgnacji (jest odporna na wszelkie choroby), szybki wzrost i duże owoce. Ta odmiana powinna być podpierana, najlepiej drewnianymi kołkami, ponieważ znacznie rozrasta się również na boki, a jej pędy osiągają długość nawet kilku metrów. Najlepiej prowadzić jeżynę przy rusztowaniu z drutów rozciągniętych przy podporach. Pędy należy przywiązać do drutów, a w drugim roku należy skrócić je na wysokości pierwszego poziomu podpory. Owoce na krzewie jeżyny bezkolcowej pojawiają się dwa lata po posadzeniu.

Do przycięcia jeżyn wykorzystaj sekator nożycowy. W przypadku długich pędów możesz mieć problem z tym, by wyciągnąć rękę odpowiednio daleko, dlatego zaopatrz się w sekator o dłuższych rączkach.

Kiedy wycinać jeżynę bezkolcową?

Cięcie jeżyny bezkolcowej należy przeprowadzić w drugim roku od posadzenia wiosną (luty–marzec) oraz jesienią (wrzesień–październik). Wiosną wybieramy 4-6 pędów, skracamy je i rozpinamy na rusztowaniu. Boczne rozgałęzienia skracamy na 30 cm. Pędy powinny mieć długość około 2–2,5 metrów – wystarczy przyciąć jedynie wierzchołki. To pobudzi roślinę do wypuszczania pędów bocznych, które będą później owocować. Po pojawieniu się owoców postępuj podobnie jak z innymi odmianami jeżyn – całkowicie pozbądź się dwuletnich łodyg i większości pędów jednorocznych. Zabezpiecz pozostałe gałęzie przed zimą.

W następnych latach późną jesienią wycinamy wszystkie gałęzie, które już owocowały przy samej ziemi. Młode pędy podwiązujemy do drutów i skracamy o ⅓ długości.

W przypadku tej odmiany również musisz pamiętać o stosowaniu środków zapobiegających rozwijaniu się chorób. Używaj wybranych preparatów najlepiej jeszcze przed pojawieniem się owoców jeżyn. Duże rany zabezpieczamy zaraz po zabiegu pastą Funaben 03 PA lub farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Miedzianu 50 WP.