Przycinanie traw ozdobnych - poradnik

Trawy ozdobne są zwiewne i efektownie wypełniają przestrzeń wokół domu. Jeśli będą zadbane i właściwie pielęgnowane, staną się wieloletnią ozdobą ogrodu. Skracanie kępy jest ważne dla jej dobrej kondycji i wyglądu. Zobacz, jak i kiedy przycinać trawy w ogrodzie. 

Przycinanie traw ozdobnych, szczególnie wysokich odmian, najlepiej wykonuj z czyjąś pomocą. Jedna osoba trzyma wówczas wszystkie źdźbła, a druga je skraca. Metoda ta sprawia, że po cięciu znacznie łatwiej i szybciej można posprzątać rabatę.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • sznurek

Trawy ozdobne możesz przycinać wczesną wiosną lub jesienią. Jednak najlepszą porą przycinania traw ozdobnych jest wiosna. Wtedy przycinamy bardzo mocno. Wielu osobom suche trawy wydają się nieestetyczne, dlatego też decydują się na ścięcie ich tuż przed zimą.

Druga metoda ma jednak lepszy wpływ na kondycję i odporność tych roślin. Ususzone źdźbła stanowią naturalną ochronę bryły korzeniowej i zmniejszają podatność trawy ozdobnej na uszkodzenia mrozowe. Cięcie wykonane zbyt późną jesienią naraża kępę na uszkodzenia i przemarznięcie. W porze wiosennej możesz przyciąć trawę już w połowie marca. Jeśli jednak w danym roku sezon zimowy się przedłuża, lepiej odczekaj kilka tygodni, do czasu aż ustabilizują się warunki pogodowe. Niektóre gatunki traw (np. ostnice i rozplenice) są bardziej wrażliwe na zimno niż niż inne odmiany. W ich przypadku poczekaj z przycinaniem aż do kwietnia. Zbyt szybkie odsłonięcie młodych pędów narazi roślinę na przemarznięcie. Przed przycięciem trawy ozdobnej obserwuj środek kępy. Jeżeli zauważysz, że źdźbła zaczynają się wybarwiać, skróć je ostrym sekatorem (młode rośliny) lub nożycami (starsze
kępy). W przypadku bardzo dużych okazów konieczne będzie użycie mechanicznych nożyc do żywopłotów – najlepiej modelu zasilanego akumulatorowo.

Jakie trawy lubią przycinanie?

Nie każdy gatunek traw ozdobnych nadaje się do przycinania. Corocznego cięcia wymagają m.in.:

  • miskant chiński;
  • proso rózgowate;
  • trawa pampasowa;
  • trzcinnik;
  • rozplenica.

Odmiany te skracaj na wysokości około 10 cm nad ziemią. Nie ścinaj ich krócej ze względu na ryzyko uszkodzenia młodych przyrostów. Starsze i bardzo rozrośnięte rośliny przytnij wyżej –około 20 cm nad ziemią. Jeśli robisz to samodzielnie, najpierw sznurkiem zwiąż suche źdźbła w snopek i dopiero wtedy je zetnij. Trawy ozdobne, które nie nadają się do ścinania, to m.in. kostrzewa oraz turzyca. Ich kępy zachowują swój kolor zimą i wymagają jedynie wyczesania (np. drucianymi grabiami). Jeśli widzisz pojedyncze zaschnięta źdźbła lub końcówki, usuń je.

Uprawa traw ozdobnych w ogrodzie

W uprawie trawy ozdobnej istotny jest właściwy wybór stanowiska i gleby. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to nawożenie i podlewanie. Nawozy do traw to mieszanki z dodatkiem potasu – składnik ten poprawia krzewienie. Rośliny te wymagają regularnego nawadniania nie tylko w okresie suszy. Jeśli zdecydujesz się na uprawę gatunków wysokich (np. ostnicy olbrzymiej), może być konieczne zastosowanie podpór stabilizujących kępę. Niemal wszystkie trawy ozdobne mają wysoką tolerancję na różne typy gleb. Optymalne warunki to stanowiska z podłożem przepuszczalnym i umiarkowanie suchym. Niektóre gatunki poradzą sobie także na:

  •  glebach piaszczystych i jałowych (np. kostrzewa popielata, owies wiecznie zielony, ostnica olbrzymia, miskant cukrowy);
  • terenach podmokłych (np. jęczmień grzywiasty, spartyna grzebieniasta, oczeret jeziorny);
  • gruncie kwaśnym (np. arundo trzcinowate, miskant chiński).

Trawy ozdobne nadają się do uprawy nie tylko w gruncie, lecz także w donicach. Odmiany, które z powodzeniem możesz hodować w pojemnikach, to m.in. turzyca sztywna, kłosówka miękka i imperata cylindryczna “Red Baron”.