Przycinanie wrzosów krok po kroku - co należy wiedzieć?

Pielęgnacja wrzosów nie jest skomplikowana, z łatwością sobie z nią poradzisz, jeśli tylko będziesz pamiętał o ich regularnym przycinaniu. Dla obfitego wzrostu i bogatego kwitnienia zabieg ten powinieneś przeprowadzać co roku na wiosnę. Przy cięciu wrzosów warto uważać na kilka kwestii.

Wrzosy to piękne rośliny, które długo zdobią nasze ogrody gęstymi kępkami kwiatów. Nie mają dużych wymagań, dlatego są odpowiednie nawet dla ogrodników amatorów. Lubią słoneczne i suche stanowiska oraz ziemię o odczynie kwaśnym. Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy umiarkowane podlewanie w okresie suszy, podsypywanie torfem w trakcie wegetacji, ściółkowanie i oczywiście regularne przycinanie.

Dlaczego należy przycinać wrzosy?

Przycinanie wrzosów jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tych roślin. Jeśli zaniechasz podcinania, kępy kwiatów znaczną się przerzedzać, a pojedyncze pędy wybiją do góry i będą prezentować się mało atrakcyjnie. Cięcie wrzosów jest zatem zabiegiem koniecznym, jeśli zależy ci na zwartych i pięknych kępkach wrzosowiska.

Nieregularne podcinanie tych roślin może również prowadzić do ich obumierania. Łodygi nieprzycinanych wrzosów mogą z czasem zdrewnieć i stwardnieć, a co za tym idzie – nie doprowadzać wody i składników odżywczych z gleby do górnych części krzewu.

Kiedy przycinać wrzosy?

Wrzosy należy przycinać co roku po zimie, najlepiej już po zakończeniu mrozów. Po podcinaniu rośliny są mniej odporne na zimno, żeby więc nie przemarzły, warto je dodatkowo okryć agrowłókniną, gałązkami iglaków lub tkaniną jutową. Długie pędy skutecznie chronią krzewinki przed chłodem, ze względu na mrozy nie wolno więc podcinać wrzosów jesienią. W przypadku odmian, które kwitną latem lub późnym latem, zabieg ten należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Wrzosy kwitnące wiosną z kolei przycinamy po kwitnieniu, czyli w maju lub czerwcu. Dzięki temu podcięte rośliny będą miały czas na zawiązanie do lata pąków na nowych pędach. 

Przycinanie wrzosów po zimie krok po kroku

Zabierając się do podcinania wrzosów na wiosnę, warto wiedzieć, jak wygląda prawidłowe cięcie krzewinek oraz czym to robić, aby nie uszkodzić rośliny.

Podczas cięcia wrzosów warto korzystać z narzędzi, które nie tylko są wygodne w użyciu, lecz także bezpieczne dla delikatnych pędów roślin. Do przycinania niewielkich kępek możesz użyć nożyczek lub ostrego sekatora.

Starsze, duże, rozrośnięte wrzosy będą wymagały zastosowania ręcznych nożyc ogrodowych do żywopłotu lub nożyc akumulatorowych.

Nie zapominaj o odpowiedniej ochronie rąk – zaopatrz się w rękawice ogrodowe, które zabezpieczą je przed zniszczeniem, a także sprawią, że narzędzia będą lepiej leżeć w dłoni.

  • Zabieg przycinania rozpocznij od usunięcia wszystkich przekwitłych kwiatostanów. Pędy podetnij poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty.
  • Pędy wrzosów, które mocno przemarzły, a w rezultacie po zimie są sczerniałe i wypalone, przytnij mocno, nawet przy samym podłożu. Nie oznacza to wcale, że wiosną nie będą cieszyć oka pięknymi kwiatostanami. Radykalnym cięciem pobudzisz wrzosy do wzrostu, dzięki czemu krzewinki powinny szybko odbić i gęsto zakwitnąć.
  • Po przycinaniu wrzosów warto podsypać krzewy ściółką i nawozem dla roślin kwasolubnych, który jest pozbawiony wapnia. Taka pielęgnacja wspomoże regenerację podciętych krzewinek.
  • Jeśli przycinasz wrzosy na przełomie marca i kwietnia, nie masz pewności, czy przymrozki już nie wystąpią. Dlatego, dla zapewnienia podciętym roślinom ciepła i zabezpieczenia ich przed chłodem, okryj je agrowłókniną lub gałęziami drzew iglastych.