Pysznogłówka - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wymagania

Pysznogłówki to byliny, które zdobią nasze ogrody charakterystycznymi kwiatostanami przypominającymi nieco pompony. To kwiaty ozdobne, które kwitną od lata do jesieni i zaskakują bogactwem odmian. Co warto wiedzieć o uprawie pysznogłówek?

Ze względu na przyjemną, cytrusową woń pysznogłówka bywa nazywana bergamotką. Jest rośliną ozdobną, która pojawia się w przestrzeni miejskiej i przydomowych ogrodach, ale nie tylko do tego ogranicza się jej zastosowanie. Przygotowuje się z niej m.in. aromatyczne napary, które są stosowane w ziołolecznictwie, a z pysznogłówki cytrynowej powstaje przyprawa stosowana w kuchni.

Lista potrzebnych produktów:

Pysznogłówka – charakterystyka i odmiany

Pysznogłówki należą do rodziny jasnotowatych i pochodzą z obszarów Ameryki Północnej, gdzie rosną dziko na polach i preriach. Byliny te mają długie i grube łodygi, które osiągają wysokość od 50 do 150 cm i pokryte są drobnymi włoskami. Ich liście również są owłosione i ząbkowane, a kształtem przypominają duże serca. Od czerwca do sierpnia lub września pysznogłówkę zdobią duże, pojedyncze kwiatostany, które swoim wyglądem przywodzą na myśl pompony lub pióropusze. Zależnie od odmiany kwiaty mogą mieć odcień biały, różowy, fioletowy lub czerwony. Te rośliny nie tylko pięknie się prezentują, lecz także przyjemnie pachną – po potarciu wydzielają delikatną, cytrusową woń. W przypadku pysznogłówek rosnących naturalnie na rodzimym gruncie spotyka się wiele odmian. Byliny mogą mieć nawet ponad 20 gatunków. W Polsce, ze względu na szczególnie bujne kwitnienie, najczęściej jednak uprawia się pysznogłówki ogrodowe i szkarłatne. Nieco rzadziej w polskich ogrodach spotka się pysznogłówki cytrynowe lub grzebieniaste.

Pysznogłówka – wymagania i pielęgnacja

Dla bujnego kwitnienia pysznogłówki w ogrodzie warto wybrać przyjazne stanowisko i zapewnić jak najlepsze warunki glebowe. Pysznogłówka lubi słońce, należy jej zatem wybrać miejsce dobrze nasłonecznione, ewentualnie półcieniste. Posadzona w cieniu zakwitnie, ale kwiatostany będą raczej niewielkie. Gleba dla pysznogłówki powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna. Roślina nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, poradzi sobie nawet w ziemi mniej zasobnej w składniki pokarmowe.

Pielęgnacja pysznogłówek polega przede wszystkim na podlewaniu i przycinaniu. Byliny lubią lekko wilgotne podłoże, nawadnianie powinno być zatem umiarkowane. Należy jednak je zintensyfikować w okresie upałów i suszy. Korzenie pysznogłówki są umieszczone dość płytko w glebie, dlatego grozi im wysychanie. Przycinanie kwiatostanów po przekwitnięciu pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia. Zabieg przycinania warto przeprowadzać ręcznym sekatorem.

Pysznogłówki można zasilać nawozami organicznymi, aby przedłużyć i pobudzić ich kwitnienie. Odpowiedni będzie biohumus lub rozłożony kompost. Byliny są mrozoodporne, nie wymagają więc okrywania na zimę.

Odmiany, które są podatne na mączniaka należy ściąć po kwitnieniu krótko nad ziemią. Dzięki temu zyskamy zwarty pokrój i rośliny będą bardziej odporne na choroby. Porażonych mączniakiem roślin nie wolno wrzucać do kompostownika.

Jak sadzić pysznogłówkę?

Gotowe sadzonki pysznogłówek, które dostaniemy w sklepach ogrodniczych, można sadzić na odpowiednio przygotowanej rabacie wiosną. Stanowisko dla rośliny należy najpierw odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić grabiami. Po posadzeniu w gruncie sadzonkę powinno się obficie podlać. Warto również podsypać ją ściółką, która nie tylko ograniczy rozwój chwastów, lecz także dłużej utrzyma wilgoć w podłożu. Pysznogłówki można też uprawiać z nasion, przygotowując dla nich na przełomie lutego i marca rozsadę, a w miejsce stałe wysadzić w okolicach maja.

Rośliny te na jednym miejscu mogą rosnąć 2–3 lata. Później tracą na atrakcyjności, dlatego wymagają regularnego odmładzania. Jeśli byliny zajmują ma rabacie wiele miejsca, to odcinamy je szpadlem.  Wiosną można dokonywać podziału pysznogłówki i przesadzać w nowe miejsca w ogrodzie.

Pysznogłówki najczęściej zdobią rabaty w ogrodach, ich niższe odmiany mogą być również uprawiane w balkonowych lub tarasowych donicach. Dobrym towarzystwem dla tych roślin będą krwawniki, floksy, liliowce, wiązówki, rudbekie, ostróżki i jeżówki. Pysznogłówki ładnie prezentują się nie tylko na rabatach bylinowych, ale również przy zbiornikach wodnych. Kwiaty nadają się na bukiety.