Sadzenie brzoskwiń - termin, wymagania, pielęgnacja

Brzoskwinia to nie tylko pięknie wyglądające drzewo, lecz także źródło cennych owoców. Już wczesną wiosną zdobi ogród różowymi kwiatami, z kolei latem daje smaczny plon. Podpowiadamy, kiedy sadzić brzoskwinie, jakie warunki im zapewnić i jak pielęgnować.

Brzoskwinia jest drzewem owocowym o dość dużych wymaganiach. Warto jej zapewnić jak najlepsze warunki stanowiskowe i glebowe. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie również systematyczne cięcie drzewa i ochrona przed chorobami.

Lista potrzebnych produktów:

  • widły

Kiedy sadzić brzoskwinie w ogrodzie?

Najlepszym terminem sadzenia brzoskwiń jest późna wiosna. Drzewo (zwłaszcza młoda sadzonka) jest dość wrażliwe na mrozy. Roślina potrzebuje również sporo czasu na ukorzenienie się. Z sadzeniem brzoskwini warto zatem poczekać, aż minie ryzyko wiosennych przymrozków – jeśli ma do nich dojść, młodą roślinę należy zabezpieczyć, np. agrowłókniną.

Niektóre bardziej odporne na mrozy odmiany brzoskwiń można sadzić również jesienią. Optymalnym czasem w tym przypadku będzie połowa października.

Sadzenie brzoskwiń – stanowisko i gleba

Brzoskwinia to drzewo dość wymagające, dla obfitego plonowania należy jej zapewnić sprzyjające stanowisko i warunki glebowe. Najlepiej sadzić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym, ciepłym i osłoniętym od zimnych wiatrów. Dzięki czemu będzie miała odpowiednie warunki do kwitnienia wiosną. 

Podłoże do uprawy brzoskwini powinno być żyzne, przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe. Drzewo preferuje gleby o odczynie od lekko kwaśnego do neutralnego. Najlepiej unikać umieszczania brzoskwiń w ziemi podmokłej i ciężkiej, z kolei piaszczyste podłoże przed posadzeniem rośliny należy użyźnić. To delikatne drzewko nie będzie rosło w miejscach kwaśnych oraz na podmokłej, zbitej ciężkiej glebie. Należy wiedzieć, że brzoskwinia nie będzie się dobrze rozwijać, a przede wszystkim nie będzie owocować, a przecież zbiór owoców jest naszym głównym celem.

Jak sadzić brzoskwinie?

Przed sadzeniem brzoskwini należy odpowiednio przygotować stanowisko. Ziemię trzeba odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić widłami. Najlepiej jeszcze na 3 miesiące przed uprawą przekopać glebę wraz z nawozem mineralnym odpowiednim dla drzew owocowych lub organicznym, np. obornikiem. Zabieg ten wzbogaci podłoże o niezbędne dla rośliny składniki odżywcze. Jeśli odczyn gleby jest zbyt niski, niezbędne będzie przeprowadzenie wapnowania podłoża.

Dla sadzonek brzoskwiń wykop dołki nieco większe od systemu korzeniowego roślin. Na dnie każdego z przygotowanych wgłębień utwórz kopczyk ziemi i rozłóż na nim korzenie sadzonki. Przed posadzeniem chore lub zbyt długie korzenie możesz przyciąć. Obok drzewka umieść palik, który będzie stanowił podporę dla młodej rośliny. Zasyp sadzonkę ziemią, na koniec lekko ją udeptując i formując tzw. misę, w której będzie się zbierać woda. Zwróć uwagę na głębokość sadzenia brzoskwini – drzewko powinno znaleźć się na tej samej głębokości w ziemi, na której rosło w szkółce, a ewentualne miejsce szczepienia musi być kilka centymetrów nad podłożem. Na koniec brzoskwinię należy obficie podlać i przywiązać do palika.

Pielęgnacja brzoskwiń – cięcie i ochrona przed chorobami

W pierwszym roku po posadzeniu brzoskwini młodą roślinę należy regularnie nawadniać, nie wolno jednak dopuszczać do zastojów wody. Od drugiego roku można zacząć nawożenie drzewka. Brzoskwinie powinno się nawozić specjalnymi nawozami mineralnymi do drzew owocowych lub organicznymi.

Najważniejszym zabiegiem w uprawie brzoskwini jest jej cięcie. Wiosną trzeba wykonać pierwsze przycinanie brzoskwini. W tym czasie wszystkie pędy należy skrócić o około 30 cm przy pomocy ostrego i zdezynfekowanego sekatora. W kolejnych latach wykonuje się cięcie prześwietlające i służące formowaniu korony drzewa. Idealna forma dla tej rośliny jest stożkowa, niemal regularna.

Brzoskwinie narażone są na choroby takie jak kędzierzawość liści i rak drzew owocowych. W przypadku ich wystąpienia roślinę ratuje się opryskami specjalnymi preparatami chemicznymi. Kędzierzawość zwalcza się środkami grzybobójczymi o działaniu interwencyjnym. Należy to nawet zrobić zachowawczo w przypadku uprawy na skalę handlową. Ta choroba pojawia się na terenie kraju w różnym natężeniu. Taniej jest zapobiegać niż leczyć.