Sadzenie dalii w gruncie i w donicach - co wybrać?

Wszyscy znamy kolorowe dalie, jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych rosnące w naszym klimacie. Sadzenie tych wywodzących się z Ameryki Środkowej urokliwych roślin można rozpocząć dość wcześnie, pod warunkiem, że pierwszy okres rozwoju przebiegnie w warunkach szklarniowych, zimowym ogrodzie, ewentualnie w domu. Dalie można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. W tym drugim przypadku lepiej wybierać odmiany niższe. Dalie, zwane również georginiami, dorastają do 35–200 cm. Jeśli więc zechcemy posadzić w donicy wysokie kwiaty, będziemy musieli wybrać naprawdę duże doniczki, żeby nie przewracały się pod wpływem ciężaru roślin.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • łopata (do nasadzeń w gruncie);

  • grabie (do nasadzeń w gruncie);

  • kompost (do nasadzeń w gruncie);
  • ziemia kwiatowa (do nasadzeń w donicach);
  • bulwy roślin.

Dalie – jak sadzić kwiaty w donicach?

Uprawa dalii w donicach na balkonie, tarasie, przed domem, a nawet w mieszkaniu jest stosunkowo prosta. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, młode rośliny w znacznie mniejszym stopniu (albo wcale, jeśli trzymamy dalie na balkonie lub w mieszkaniu) są narażone na niszczenie przez ślimaki niż georginie w ogrodzie. Po drugie, można je posadzić bardzo wcześnie w domowym zaciszu lub zimowym ogrodzie – wpłynie to oczywiście na ich wcześniejsze kwitnienie. Poza tym na zimę łatwo przenieść je w odpowiednie miejsce. Nie trzeba wykopywać karp z zimnej, jesiennej ziemi. Kiedy sadzić dalie do doniczek?

Sadzenie można rozpocząć już pod koniec marca.

Najpierw rośliny powinny być w małych doniczkach, w zwykłej ziemi kwiatowej, a tuż przed rozpoczęciem sezonu należy przenieść je do większych pojemników. Zwykle wykorzystuje się donice o średnicy od 25 do 50 cm, w zależności od docelowej wysokości roślin. Jak sadzić dalie w donicy? Do uprawy niezbędne jest żyzne podłoże o dość dużej przepuszczalności. Wspaniałym stanowiskiem dla kwiatów będzie wystawa południowa, południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia, osłonięta od wiatru i nieocieniona.

Należy pamiętać o częstym podlewaniu dalii, szczególnie w okresie kwitnienia, a także o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów. Pobudzi to georginie do produkcji nowych pąków. Ma to też znaczenie fitosanitarne, gdyż chroni rośliny przed porażeniem przez grzyby wywołujące szarą pleśń, która łatwo opanowuje przekwitłe kwiatostany podczas deszczowej pogody. Kiedy sadzić dalie do gruntu? Jeśli chcemy doprowadzić do kwitnienia wcześnie, musimy przeprowadzić proces dwuetapowo – najpierw zasadzić dalie w donicach, a następnie przenieść je do gruntu. Kiedy nie zależy nam na szybkim kwitnieniu albo oczekujemy ożywienia daliami jesiennej rabatki, możemy zasadzić rośliny bezpośrednio w ziemi.

Kiedy sadzić dalie do gruntu?

Zaleca się, żeby sadzenie bezpośrednio do gruntu przeprowadzić po 15 maja, gdy ziemia jest już ogrzana, a noce nie są zbyt zimne dla tych pięknych kwiatów. Istotna, zwłaszcza w początkowym okresie, jest odpowiednio sucha gleba – karpy dalii w zbyt wilgotnym podłożu łatwo ulegają chorobom grzybowym oraz procesowi gnicia. Kiedy sadzimy te kwiaty do rozsady? Jeśli oczekujemy wczesnego kwitnienia, dalie, które chcemy ostatecznie uprawiać w gruncie, musimy początkowo zasadzić w doniczkach. Następnie ustawiamy je w szklarni, zimowym ogrodzie lub mieszkaniu. Pamiętajmy, że pomieszczenie musi być widne, najlepiej słoneczne. Pod koniec kwietnia możemy przesadzić georginie do ziemi, po wcześniejszym ich zahartowaniu.

Jak sadzić dalie ogrodowe?

Równie duże znaczenie jak to, kiedy sadzić dalie, ma sposób, w jaki należy to robić. Najlepiej wybrać słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. Przed przystąpieniem do sadzenia warto przekopać grządkę za pomocą łopaty. Na wierzchu trzeba rozłożyć kompost, a następnie całość wyrównać grabiami. Bulwy dalii sadzi się w odległości od 25 do 60 cm, w zależności od wysokości danej odmiany. Należy wykopać łopatką do sadzenia dołek o głębokości 5–7 cm, umieścić w nim karpę i przysypać ziemią. Dalie warto zasilać nawozem, bo dzięki temu staną się naprawdę okazałe i piękne. Od połowy czerwca do połowy sierpnia rośliny należy dokarmiać 4-5 krotnie nawozami wieloskładnikowymi w łącznej dawce nie przekraczającej 100g/m2. Nie należy stosować nawozów wyłącznie azotowych, gdyż rośliny przenawożone azotem będą tworzyć dużą masę liści i słabo kwitnąć.