Sadzenie jeżyn - termin, uprawa, pielęgnacja i wymagania

Jeżyny sadzi się w przydomowych ogrodach ze względu na ich kwaskowaty smak, zdrowotne właściwości i możliwość przygotowania z owoców pysznych przetworów na zimę. Dowiedz się, kiedy sadzić jeżyny, jak je pielęgnować i jakie stanowisko im zapewnić.

Jeżyna bezkolcowa to odmiana krzewu owocowego o niewielkich wymaganiach stanowiskowych i glebowych. Z jej pielęgnacją poradzi sobie każdy ogrodnik amator. Bezkolcową odmianę warto mieć w swoim ogrodzie również ze względu na to, że nie sprawia problemów w trakcie zbiorów.

Lista potrzebnych produktów:

Jak i kiedy sadzić jeżyny?

Jeżyny, podobnie jak spokrewnione z nimi maliny, można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. W tych terminach w szkółkach oraz sklepach ogrodniczych dostaniesz krzewy balotowane, czyli z odkrytym korzeniem, który zawinięty jest wraz z glebą w siatkę lub worek jutowy.

Przed sadzeniem jeżyn sadzonki warto umieścić na kilka godzin w wiadrze z wodą. Stanowisko dla krzewów należy odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić grabiami. Dodatkowo ziemię ogrodową powinno się przekopać z obornikiem lub kompostem, co od razu odżywi młode rośliny. Poszczególne dołki dla jeżyn muszą znaleźć się co najmniej 150 cm od siebie, a między rzędami należy zachować odstęp przynajmniej 250 cm, aby krzewy mogły się swobodnie rozrastać. Należy pamiętać, aby posadzić rośliny 2-3 cm głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny umieszcza się kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. Podczas sadzenia warto zwrócić uwagę na kondycję sadzonek – przyjmą się okazy o co najmniej 3 zielonych pędach i z dobrze ukorzenioną bryłą korzeniową. Ziemia wokół korzeni nie powinna pachnieć pleśnią. Po posadzeniu sadzonkę należy zasypać ziemią, uklepać i obficie podlać. Wokół krzewu podłoże warto zaściółkować korą lub igliwiem – to utrzyma optymalną wilgotność i ograniczy rozwój chwastów. Pamiętaj, że jeżyny wymagają podpór, dlatego najlepiej tuż po posadzeniu przygotować dla nich specjalne słupy z drutami lub siatkę.

Wymagania i pielęgnacja w uprawie jeżyn w ogrodzie

Krzewy jeżyn będą obficie plonować, jeśli zostaną posadzone na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Warto im zapewnić podłoże żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Optymalny odczyn gleby dla jeżyn to lekko kwaśny. Roślin nie należy sadzić na glebach ciężkich i podmokłych. Lepiej też wymieszać ziemię z kompostem lub obornikiem. Do lekkiej gleby należy wkopać sporo kompostu.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie jeżyn jest ich regularne przycinanie. Pędy w pierwszym roku nie kwitną. Gdy podrosną, skracamy je na długość 1,6 m. Wykonuje się to ostrym, zdezynfekowanym sekatorem, najczęściej wiosną (można zacząć tego typu zabiegi już od marca). Wycina się nie tylko stare, zniszczone pędy, lecz także krzyżujące się, jeśli jest ich zbyt dużo. Jeżyna owocuje na pędach zeszłorocznych, dlatego cięcie nie powinno być zbyt intensywne. Na jednej roślinie zostaw 4–6 zdrowych, silnych pędów.

Jeżyna lubi lekko wilgotne podłoże, dlatego nie należy zapominać o jej nawadnianiu, zwłaszcza w czasie suszy. Krzewy można również nawozić preparatami z dużą zawartością potasu i azotu. Natomiast przed nadejściem zimy rośliny trzeba zabezpieczyć przed działaniem mrozów. Wystarczy w tym celu wokół pnia jeżyny utworzyć około 30-centymetrowy kopczyk z ziemi. Stanowisko można również obsypać ściółką, która podniesie nieco temperaturę w glebie. Jeśli na danym obszarze zimą występują dość intensywne mrozy, jeżynę lepiej dodatkowo okryć agrowłókniną lub słomą. Krzewy odmian o małej odporności na mróz powinno się związać w pęczki, następnie ułożyć na podłożu i przyszpilić drutem. Należy je okryć słomą lub jedliną. Przed wystąpieniem silnych mrozów trzeba je obsypać ziemią. Sztywne należy przymocować do silnego palika i okryć chochołem. 

Warto wiedzieć, że jeżyna jest narażona na takie choroby jak szara pleśń, a także żerowanie przez szkodniki typu kistnik malinowca lub szpeciel jeżynowca. Z tego względu należy systematycznie opryskiwać krzewy jeżyn preparatami naturalnymi lub chemicznymi.